Kandydat na prezydenta Austrii Norbert Hofer, który ma bardzo duże szanse na zwycięstwo w nadchodzących wyborach zapowiada, że jeśli wygra, to rozpisze referendum w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej. „Myślę o opuszczeniu wspólnoty”.

Hofer, zdecydowany eurosceptyk wywodzący się z nacjonalistyczno-wolnorynkowej Wolnościowej Partii Austrii podkreśla, że Unia Europejska zawsze była ważna dla Austrii, ale Wiedeń uważa UE potrzebuje zmian.

– Od kiedy UE stała się bardziej scentralizowana po Brexicie, myślę o opuszczeniu wspólnoty. (…) Jeśli odpowiedzią na Brexit ma być stworzenie scentralizowanej UE, gdzie parlamenty krajowe są pozbawione mocy i gdzie Unia rządzi za poszczególne państwa, musielibyśmy przeprowadzić referendum w Austrii, ponieważ prowadziłoby to do zmian w konstytucji– powiedział Hofer.

4 grudnia dojdzie do powtórzenia drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii. W maju Hofer przegrał co prawda wybory, przy różnicy zaledwie 31 tys. głosów, ale austriacki sąd uznał, że doszło do nieprawidłowości w przeliczaniu głosów oddanych pocztąw 14 okręgach wyborczych, a także do przedwczesnego ujawniania wyników głosowania.

Austria w Grupie Wyszehradzkiej?

Hofer wyrażał chęć przyłączenia swojego kraju do Grupy Wyszehradzkiej złożonej obecnie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Mówił o tym na spotkaniu z prezydentem Czech Miloszem Zemanem. Zdaniem polityka po przyłączeniu Austrii Grupa Wyszehradzka miałaby silniejszą pozycję w Unii Europejskiej.

Norbert Hofer zaprezentował swój projekt Unii w Unii, co z grubsza odpowiada idei rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział rzecznik prasowy Zemana Jirzi Ovczaczek.

Austria już w 2001 roku przedstawiła podobny projekt „strategicznego partnerstwa” z krajami byłego bloku wschodniego kandydującymi wówczas do UE, który jednak nie zyskał ich uznania.

Polska Times / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Słusznie Hofer,masz miejsce w grupie wyszechradzkiej o ile przegonisz austriackich polityków i kościelnych sympatyków debilnego lewactwa i zwolenników muzułmańskiego,najeżdżczego ciapactwa.To choroba sytej i lewackiej Austrii.W końcu dojrzejcie i wyzwolcie się od domeny mather Angeli.