Czterech cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli granicę z Litwy do Polski zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Legnicy. Razem z nimi zatrzymano obywatela Gruzji, który organizował im ten proceder. Gruzin trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w sobotnim komunikacie. “24 maja funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Legnicy prowadzili kontrolę drogową mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Na jednej z dróg powiatu złotoryjskiego funkcjonariusze zatrzymali samochód marki Kia Sportage na polskich numerach rejestracyjnych, którym kierował 58-letni Gruzin. Jak się okazało, organizował czterem Syryjczykom niezgodne z prawem przekroczenie granicy państwowej” – podano.

Przeprowadzona wobec Syryjczyków kontrola legalności pobytu wykazała, że nie posiadali oni przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. “Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że w maju br. wyjechali z terytorium Litwy, z zamiarem dotarcia do Niemiec. Syryjczyków zatrzymano za przekroczenie granicy wbrew przepisom z Litwy do Polski bez wymaganych dokumentów oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy zostali zobowiązani do zgłaszania się w siedzibie Placówki SG w Legnicy w ustalonych terminach” – podkreśla SG.Z kolei 58-letni Gruzin został zatrzymany za organizowanie czterem Syryjczykom przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Litwy do Polski. Wobec cudzoziemca Sąd Rejonowy w Legnicy wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 2 miesięcy.

Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Polski grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

nadodrzanski.strazgraniczna.pl /Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply