Funkcjonariusze niemieckiej policji zatrzymali w środę rano dwóch dziennikarzy tureckiej gazety “Daily Sabah”. Na krytyczną reakcję władz Turcji nie trzeba było długo czekać.

Funkcjonariusze niemieckiej policji wkroczyli w środę rano do mieszkań dwóch tureckich dziennikarzy we Frankfurcie nad Menem. Dwaj Turcy jeden w wieku 51 lat, a drugi 46 współpracują z “Daily Sabah” – tureckim dziennikiem sympatyzującym z obozem politycznym prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.  Prkurator Darmstadt podejrzewa ich o nielegalne rozpowszechnianie danych osobowych, jak podała relacjonująca sprawę telewizja Al Jazeera.

“Podczas operacji śledczy zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych i inne dowody. Po zakończeniu dochodzenia obaj mężczyźni zostali zwolnieni” – można przeczytać we wspólnym komunikacie prokuratury w Darmstadt i policji południowej Hesji, przytoczonym przez portal katarskiej telewizji.

Jednak turecka, państwowa agencja Anadolu twierdzi, że niemieccy policjanci wkroczyli także do siedziby oddziału “Daily Sabah”, jeszcze zanim zatrzymała jego dziennikarzy.

Działania niemieckich organów ścigania wywołały natychmiastową reakcję władz Turcji. Jej Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Niemiec, by złożył wyjaśnienia.

Turecka dyplomacja uznała działania niemieckich funkcjonariuszy za „nękanie i zastraszanie” reporterów, którzy pracują dla tureckiej gazety. MSZ uznało, że było to „umyślnym aktem”, który miał miejsce kilka dni po pierwszej turze wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji. „Akcja Niemiec, które mają tendencje do pouczania całego świata o wolności mediów i wolności słowa, przeciwko wolnej prasie ujawnia podwójne standardy” – napisano w oświadczeniu tureckiego Ministerstwa.

Niemcy są krajem, w którym żyje największa turecka diaspora na świecie. W Niemczech może być nawet do 7 mln osób tureckiego pochodzenia, choć częściej przytacza się liczbę 3,5 mln. Jak pokazują dane, w niedzielnych wyborach prezydenta Turcji zdecydowana większość z nich zagłosowała za Erdoganem.

Erdogan zwyciężył w pierwszej turze nad kandydatem sześciu partii opzoycyjnych, ale konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury.

Czytaj także: Moment próby dla nowego sułtana – Turcy wybierają prezydenta i parlament

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply