Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął w środę szeroko zakrojone dochodzenie cywilne w sprawie praktyk policyjnych w Minneapolis po werdykcie, zgodnie z którym były funkcjonariusz policji miejskiej Derek Chauvin jest odpowiedzialny za śmierć George’a Floyda – poinformował Reuters.

Jak poinformował Reuters, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął w środę szeroko zakrojone dochodzenie cywilne w sprawie praktyk policyjnych w Minneapolis po werdykcie, zgodnie z którym były funkcjonariusz policji miejskiej Derek Chauvin jest odpowiedzialny za śmierć George’a Floyda.

Prokurator generalny Merrick Garland rozważy, czy departament angażuje się „w schemat lub praktykę użycia nadmiernej siły, w tym podczas protestów” – powiedział. Dodał, że zbada również, czy departament „angażuje się w zachowania dyskryminacyjne i czy traktuje osoby z zaburzeniami behawioralnymi niezgodnie z prawem”.

„Wiem, że takie rany mają głębokie korzenie. Że zbyt wiele społeczności doświadczyło tych ran na własnej skórze. Wczorajszy werdykt w państwowym procesie karnym nie dotyczy potencjalnie systemowych problemów policyjnych w Minneapolis” – powiedział Garland. Zapewnił, że priorytetem będzie rozprawienie się z niewłaściwym postępowaniem policji.

„Miasto z zadowoleniem przyjmuje ogłoszoną dzisiaj decyzję i już rozpoczęło współpracę z zespołem Departamentu Sprawiedliwości zarówno w Waszyngtonie jak i w Minnesocie, aby pomóc im szybko zorganizować i przeprowadzić dochodzenie” – ogłosił w oświadczeniu prokurator miejski Jim Rowader.

Rada Miejska Minneapolis również zasygnalizowała swoje poparcie dla śledztwa, mówiąc, że z zadowoleniem przyjęła „możliwość wykorzystania przez Departament Sprawiedliwości w pełni swoich uprawnień do pociągnięcia Departamentu Policji Minneapolis do odpowiedzialności za wszelkie nadużycia władzy”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, 12-osobowa ława przysięgłych złożona po połowie z osób białych i “kolorowych” (w tym czworo Murzynów) uznała 45-letniego Chauvina za winnego wszystkich trzech zarzutów: morderstwa drugiego stopnia, morderstwa trzeciego stopnia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Obrady ławy przysięgłych rozpoczęły się w poniedziałek i trwały ponad 10 godzin. Decyzja zapadła jednomyślnie.

Chauvinowi grozi 10 lat pozbawienia wolności w związku z zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci oraz 25 i 40 lat pozbawienia wolności w związku z zarzutami morderstwa. Sędzia Peter Cahill wyda wyrok w tej sprawie w ciągu dwóch miesięcy. Tuż po uznaniu winnym Chauvin został zakuty w kajdanki i wyprowadzony z sali sądowej.

Budynek sądu w Minneapolis był otoczony betonowymi barierami i drutem kolczastym, a przed werdyktem na ulice wyprowadzono tysiące żołnierzy Gwardii Narodowej i funkcjonariuszy organów ścigania. Niektóre firmy w obawie przed zamieszkami w razie wyroku uniewinniającego zabiły swoje witryny deskami. Przed budynkiem sądu demonstrowało około 300 zwolenników Floyda i ruchu Black Lives Matter.

Jak podaje PAP, w poniedziałek obrońca Chauvina Eric Nelson zwrócił się do sędziego o unieważnienie procesu argumentując, że przysięgli znaleźli się pod presją mediów i polityków. Powoływał się przy tym m.in. na wypowiedź demokratycznej kongreswoman Maxine Waters, która wezwała do zamieszek w razie uniewinnienia Chauvina.

Wyrok wobec Dereka Chauvina zostanie niemal na pewno zaskarżony przez jego obronę. Wśród komentatorów pojawiły się opinie, że przysięgli nie wzięli pod uwagę dowodów świadczących o tym, że Floyd zmarł nie z powodu działań Chauvina, ale z uwagi na chorobę serca i przedawkowanie narkotyków.

46-letni czarnoskóry George Floyd zmarł 25 maja ub. roku podczas zatrzymania przez policję. Policję wezwano po tym, jak Floyd próbował zapłacić w sklepie podrobionym banknotem. Podczas zatrzymania Derek Chauvin przez prawie 10 minut trzymał kolano na szyi leżącego Floyda, który powtarzał, że nie może oddychać. Śmierć Floyda wywołała wielomiesięczną falę protestów przeciw brutalności policji i “rasizmowi”, połączoną z zamieszkami.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply