Amerykańscy senatorowie chcą uznania rosyjskich działań za ludobójstwo

Dwupartyjna grupa amerykańskich senatorów przedstawiła projekt rezolucji uznającej agresję Rosji na Ukrainę za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Tekst projektu został opublikowany w środę na stronie internetowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Jak poinformował portal Ukrinform, dwupartyjna grupa amerykańskich senatorów przedstawiła projekt rezolucji uznającej agresję Rosji na Ukrainę za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Tekst projektu został opublikowany w środę na stronie internetowej Komisji Spraw Zagranicznych.

„Nie ma wątpliwości, że to, co robi Rosja na Ukrainie, jest ludobójstwem” – powiedział senator Jim Risch.

Zobacz też: Andrzej Duda: zbrodnie Rosji na Ukrainie spełniają warunki ludobójstwa

Przypomniał zbrodnie popełnione przez wojska rosyjskie w Irpieniu, Hostomelu i innych ukraińskich miejscowościach. „Społeczność międzynarodowa dokumentuje wiele rosyjskich nadużyć, które stanowią zbrodnie wojenne na Ukrainie. Nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone i świat uznały to za takie” – powiedział senator Risch.

Senator Ben Cardin, który kieruje amerykańską Komisją Helsińską, powiedział, że działania Rosji to ludobójstwo, które nie ogranicza się do wojny.

„Rosja stara się patroszyć nie tylko ludzi i budynki Ukrainy, ale także próbuje wyeliminować język ukraiński, ukraińską historię i kulturę ukraińską. To jest ludobójstwo. Świat musi uznać ten fakt, a osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności” – powiedział senator Cardin.

Zobacz też: Rosyjskie rakiety uderzyły w centrum miasta na zachodniej Ukrainie [+VIDEO]

Rezolucja potępia Rosję za popełnianie aktów ludobójstwa na ludności Ukrainy; wzywa Stany Zjednoczone, wraz z sojusznikami z NATO i UE, do wspierania rządu Ukrainy w zapobieganiu dalszym aktom rosyjskiego ludobójstwa na narodzie ukraińskim; wspiera trybunały i międzynarodowe dochodzenia karne w celu pociągnięcia rosyjskich przywódców politycznych i personelu wojskowego do odpowiedzialności za wojnę agresywną, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

Zobacz też: Macron odrzuca termin “ludobójstwo” wobec działań Rosji: “Byłbym ostrożny”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply