Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan zapewnił, że Ameryka podziela obawy Polski związane z agresją Rosji. „Chcielibyśmy w tym duchu upewnić naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi”.

W piątek przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak podkreślił, reprezentuje Kongres Stanów Zjednoczonych jako szef delegacji łączącej obie partie reprezentowane w Kongresie.

Jako powody wizyty Ryan wymienił wyrażenie wdzięczności Polsce za bycie „liderem wśród państw członkowskich NATO” i wspieranie działań USA w ramach Sojuszu. – Chcemy także wyrazić nasze wsparcie dla Polski – powiedział dziękując Polsce za to, że „wydaje 2 proc. PKB na obronność”. Jego zdaniem, tego rodzaju wsparcie ze strony Warszawy jest kluczowe.

Ryan zaznaczył, że jego wizyta to także demonstracja wsparcia dla NATO ze strony USA. – Podzielamy obawy Polski związane z agresją Rosji, chcielibyśmy w tym duchu upewnić także naszych polskich sojuszników, że stoimy ramię w ramię z nimi – zaznaczył.

– Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy silnymi sojusznikami – stwierdził Ryan. Podziękował też Polsce za goszczenie na swoim terytorium amerykańskich żołnierzy.

W ocenie szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, rozmowa Ryana z Dudą była „bardzo dobra”. Dotyczyła ona m.in. bezpieczeństwa regionalnego i roli NATO oraz o współpracy polsko-amerykańskiej w tym zakresie. Według Szczerskiego, Ameryka i Polska mają wspólną wizję problemu bezpieczeństwa naszego regionu. Wspólne działania w tym względzie nazwał jednym z filarów bezpieczeństwa Europy i Polski.

Ponadto, Duda rozmawiał z Ryanem o współpracy ekonomicznej i konieczności intensyfikacji współpracy gospodarczej, m.in. w zakresie sektora energetycznego oraz możliwych dostaw gazu LNG z USA do Polski. Polski prezydent przedstawił też stronie amerykańskiej inicjatywę Trójmorza. Zdaniem Szczerskiego, koncepcja spotkała się z zainteresowaniem kongresmenów.

W rozmowie poruszono również kwestię wiz dla Polaków udających się do USA. Prezydent Duda zwrócił uwagę, że obowiązywanie wiz dla Polaków jest jedną barier we współpracy ekonomicznej.

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA spotkał się także z premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły relacji dwustronnych między Polską a USA, wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i aktualnej sytuacji w naszym regionie.

– Dzisiejsza wizyta jest potwierdzeniem ścisłych relacji z USA, przejawem których są wspólne działania i projekty, w szczególności w wymiarze bezpieczeństwa – poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Podkreślono też, że „Polska z zadowoleniem przyjmuje sygnały z Waszyngtonu potwierdzające, że nowa administracja dostrzega wagę współpracy transatlantyckiej i to, że pozostanie ona jednym z kluczowych filarów polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa”.

PAP / tvpparlament.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz