Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

Prezydent Indonezji, Kojo Widodo powiedział po spotkaniu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, że przekazał mu wiadomość od ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

W czwartek prezydent Indonezji, Kojo Widodo, spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jak podano, podczas spotkania wręczył mu wiadomość od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie na Ukrainę 6 kolejnych kołowych 155-mm haubic samobieżnych Caesar. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Kolejna partia pojazdów wielozadaniowych Cougar 4×4 dotarła z USA do Polski. Podobnie, jak te przysłane wcześniej, trafią do jednostek wojskowych na wschodzie kraju. Łącznie, Polska otrzymała już ponad 200 takich pojazdów.

W sobotę szef MON, Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła kolejna partia pojazdów wielozadaniowych MRAP COUGAR 4×4. Trafią do jednostek wojskowych we wschodniej części naszego państwa.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W trakcie ponad 3-godzinnego wywiadu dla niemieckiego dziennikarza Tilo Junga, który został opublikowany w środę w serwisie YouTube, ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został zapytany o stosunek do przywódcy OUN Stepana Bandery. Jung przypominał faszyzujący program OUN, antysemityzm tej organizacji a także zbrodnie, których dokonali banderowcy podczas II wojny światowej na Żydach i Polakach.

Ukraiński dyplomata zbrodnie OUN (dokonywane wraz z jej zbrojnym ramieniem - UPA) na Polakach relatywizował i uzasadniał polityką II RP wobec Ukraińców, którzy według niego "byli prześladowani w sposób, który trudno sobie wyobrazić". Niezgodnie z prawdą twierdził przy tym, że Ukraińcy stanowili jedną czwartą populacji Polski [w rzeczywistości było ich około 14 proc. - red.].  Deklarował, że w tamtym czasie Polska była dla Ukraińców "takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i Sowieci".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 260 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
35%