W poniedziałek Amerykanie opublikowali zdjęcia z ćwiczeń Defender Europe 2022. “Na wypadek, gdyby ktoś zastanawiał się, jak wygląda udana przeprawa przez przeszkodę wodną” – czytamy we wpisie. Zadrwili w ten sposób z niedawnej porażki Rosjan przy przekraczaniu rzeki Siewierskij Doniec na Ukrainie.

Na wypadek, gdyby ktoś zastanawiał się, jak wygląda udana przeprawa przez przeszkodę wodną, prezentujemy ją dzięki uprzejmości 74. kompanii mostów wielozadaniowych, wysłanej z Fort Hood w Teksasie na misję Defender Europe 22 – napisało w poniedziałek na Twitterze dowództwo Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. Do wpisu dodano zdjęcia. Podkreślono, że pochodzą z 13 maja br. Zostały wykonane w Polsce.

Zwracaliśmy uwagę, że dane i analizy potwierdzają skalę rosyjskiej klęski podczas nieudanej próby przekroczenia rzeki Siewierskij Doniec pod Biłohoriwką w Donbasie. Według wyliczeń, Rosjanie stracili ok. 70-80 czołgów, wozów opancerzonych i innych pojazdów wojskowych, czyli sprzęt co najmniej jednej batalionowej grupy taktycznej (BTG).

Przypomnijmy, że w ubiegłą środę i czwartek pisaliśmy o boju pod Biłohoriwką (obwód ługański), gdzie wcześniej siły ukraińskie skutecznie uniemożliwiły wojskom rosyjskim sforsowanie rzeki Siewierskij Doniec, zadając im poważne straty. Profil @UAWeapons szacował wówczas straty rosyjskie na m.in. 6 czołgów T-72, 14 bojowych wozów piechoty (BMP-1 i BMP-2), 7 transporterów opancerzonych MT-LB oraz 5 innych pojazdów pojazdów opancerzonych. W rejonie tym Rosjanie chcieli przeprawić się przez rzekę, wykorzystując dwa mosty pontonowe, które siłom ukraińskim udało się zniszczyć. Według części źródeł, w tym firmy geolokacyjno-rozpoznawczej BlackSky, walki miały mieć miejsce we wtorek, 10 maja br.

Z czasem pojawiły się kolejne informacje i dane, z których wynika, że Rosjanie ponieśli pod Biłohoriwką znacznie większe straty, niż pierwotnie zakładano. Amerykański think-tank Institute for the Study of War (ISW) podał w swojej analizie, że „siły ukraińskie 11 maja zniszczyły drugi rosyjski most pontonowy w pobliżu Biłohoriwki, około 13 km od Rubiżne, żeby spowolnić okrążanie przez Rosjan tej miejscowości z kierunku północno-zachodniego”. Wcześniej ISW raportował o intensywnych walkach w tym regionie, m.in. koło Biłohoriwki, w związku z ofensywą na Siewierodonieck.

Według oficjalnych informacji ukraińskiego ministerstwa obrony, rosyjskie desanty przez rzekę zostały rozbite przez artylerzystów z 17. samodzielnej brygady pancernej.

Dodajmy, że informacje o skali klęski sił rosyjskich pośrednio potwierdzano po stronie rosyjskiej. W piątek 13 maja rosyjski videobloger Jurij Podoliak, uznawany przez polskich internautów za propagandystę opublikował nagranie na temat boju pod Biłohoriwką. Podawał tam informacje zamieszczane w rosyjskich sieciach społecznościowych, potwierdzające wielkie straty Rosjan. Podoliak mocno krytykował rosyjskie dowództwo, twierdząc, że to „przez jego głupotę” doszło do takiej porażki i „zniszczenia co najmniej jednej batalionowej grupy taktycznej, a możliwe, że dwóch”. Dodał, że natarcie zorganizowano „karygodnie źle”. Jego zdaniem, rosyjscy dowódcy popełnili dokładnie te same błędy, które popełniono trzy miesiące temu pod Kijowem – „kolumna za kolumną wjeżdża w wykryty kocioł ogniowy”.

Przypomnijmy, że 1 maja br. rozpoczęły się międzynarodowe manewry Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy. Bierze w nich udział ponad 7 tysięcy żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tysiące jednostek sprzętu. 

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Pol_AK
  Pol_AK :

  Ciekawe ile rakiet/bomb polskie wojsko zrzuciło na budowany most. Nieważne usa wszystkie zestrzeliło skoro im się udało. Chyba tylko wtedy można to porównywać do przeprawy w warunkach wojennych?

  • mayo
   mayo :

   a to ciekawe, Ruscy chcieli się przeprawić bez zabezpieczenia strefy w której przeprawa miała się odbyć? Ruscy przy każdych ćwiczeniach ćwiczyli ten manewr (potrzeby prz ataku na Europę) i …. kompromitacja na całego.

   • Pol_AK
    Pol_AK :

    Sprawności tych systemów są iluzoryczne. Patrioty słabo błonią stolicy Arabii Saudyjskiej. Mogli chronić i może chronili – nie wiem. Wiem raczej na pewno że w tych ćwiczeniach może i rozstawili obronę przeciwlotniczą ale czy ją testowali?

    Od dawna się pisało że rosja ma nadal świetną obronę przecilotniczą itp a ukraina po 3mc ma nadal lotnictwo… i fabryki uzbrojenia 😛

 2. elbezet
  elbezet :

  @Pol_Ak PiS_zący; “Ciekawe ile rakiet/bomb polskie wojsko zrzuciło na budowany most. ” to świr lub ten co “o drogę się pyta”. PO_lskie Wojsko to Amerykanom wchodzi w du(d)ę “bez mydła” nawet bez budowanego mostu. Polskie Wojsko zrzuca bomby/rakiety na Aerykanów?