Jak podaje portal The Times of Israel, ambasador Izraela przy ONZ skrytykował w niedzielę Berniego Sandersa, jednego z kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta USA.

Danny Danon, ambasador Izraela w Organizacji Narodów Zjednoczonych skrytykował kandydaturę Berniego Sandersa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych – informuje The Times of Israel.

Na konferencji zorganizowanej przez American Israeli Public Affairs Committee (AIPAC), Dany Danon ostro komentował słowa Berniego Sandersa o premierze Izreala.

Zobacz także: Bernie Sanders: Netanyahu to reakcyjny rasista 

“Ktokolwiek nazywa premiera Izraela “rasistą”, jest albo kłamcą, albo ignoranckim głupkiem, albo jednym i drugim” – mówił Danon. “Nie chcemy Sandersa w AIPAC. Nie chcemy Sandersa w Izraelu”.

Jak pisaliśmy na łamach naszego portalu, we wtorek w Charlestone odbyła się, transmitowana przez CBS, debata kandydatów konkurujących ze sobą o nominację Partii Demokratycznej do wyborów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas wydarzenia, zgromadzonych zaskoczył główny faworyt Bernie Sanders. W swojej wypowiedzi nazwał premiera Izraela rasistą.

“Jestem bardzo dumny z bycia Żydem. Mieszkałem w Izraelu przez kilka miesięcy, ale teraz z przykrością stwierdzam, że Izraelem rządzi reakcyjny rasista” – mówił kandydat, wymieniając następnie Netanyahu z imienia i nazwiska.

Nie jest to pierwszy raz gdy kandydat na fotel prezydenta niepochlebnie wypowiada się na temat Izraela. “Użyłbym karty 3.8 miliarda dolarów. To dużo pieniędzy, nie możemy sobie pozwolić na dawanie ich w ciemno izraelskiemu rządowi, nie możemy dawać takiej sumy żadnemu rządowi. Mamy prawo żądać przestrzegania praw człowieka i demokracji” – mówił w październiku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wśród kandydatów starających się o nominację Demokratów, wypowiedzi Berniego Sandersa uchodzą za propalestyńskie. “Jestem dumny z bycia Żydem i nie mogę się doczekać bycia pierwszym żydowskim prezydentem” – mówił w październiku. “Spędziłem wiele miesięcy w Izraelu. Całkowicie wierzę nie tylko w prawo Izraela do istnienia, ale także prawo do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie”

“Jednak wierzę także, że ludność palestyńska także posiada to prawo” – dodał po chwili.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, Sanders ma przewagę w zestawieniu z każdym innym politykiem ubiegającym się o mandat Partii Demokratycznej do startu w wyborach prezydenckich. Według sondażu YouGov Sanders ma wobec Klobuchar przewagę 54 proc. do 33 proc. Podobna jest przewaga Sandersa wobec Buttigiega – 54 proc. do  37 proc. Sanders deklasuje też przedstawiciela liberalnego centrum Bloomberga w stosunku 53 proc. do 38 proc. Najbardziej wyrównane wyniki opinii respondentów wykazały zestawienia Sandersa z Bidenem – 48 proc. do 44 proc. oraz z Warren 44 proc. do 42 proc.

Kresy/The Times of Israel

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply