Adam Borowski: wspierałbym Ukrainę, nawet gdyby zażądała Przemyśla [+VIDEO]

Adam Borowski, pełniący funkcję „Honorowego Konsula” nieuznawanej „Czeczeńskiej Republiki Iczkerii”, w przeszłości działacz „Solidarności”, ma na swoim koncie wypowiedź, w której dopuszcza wspomaganie Ukrainy, nawet gdyby ta była banderowska i wysuwała roszczenia terytorialne do Polski.

Wyobrażam sobie czarny scenariusz – jest niepodległa Ukraina, obroniona przed Moskwą. Mamy wyzwolony Ługańsk, Donieck i odebrany Krym. I ta Ukraina staje się – nazwijmy to – banderowska.Dochodzi tam [do władzy] czarna sotnia, która mówi: chcemy Przemyśla. Ja w ogóle nie wierzę w to, żeby była jasność. Ale mówię: tak, będą tam banderowcy rządzić. Zgłoszą się do Polski – oddajcie nam Przemyśl, połowę Chełmszczyznyi tak dalej. To ja mówię tak, proszę Państwa: to mimo wszystko, gdyby ta hipoteza miała się spełnić, to ja od dzisiaj, tak jak do tej pory, wspomagam Ukrainę. Nawet gdyby ta hipoteza miała się spełnić” – mówił Borowski w listopadzie 2014 roku. Słowa te padły podczas debaty zorganizowanej przez Centrum Edukacyjne „Powiśle” w Warszawie.

Adam Borowski określa się mianem „piłsudczyka”, co podkreślał także w trakcie wspomnianej debaty. Angażuje się w sprawę nieuznawanej „Czeczeńskiej Republiki Iczkerii”, której jest „Konsulem Honorowym” w Polsce. W latach ’80 działał w NSZZ „Solidarność” oraz w Solidarności Walczącej. W 2001 roku startował bez powodzenia do Sejmu RP z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj także: Ukraiński IPN promuje ekspedycję na „etniczne ziemie ukraińskie” w Polsce

ZOBACZ:

MSZ Ukrainy publikuje mapy podważające polskość Przemyśla i Chełma. W ślad za nią ukraińska ambasada w Berlinie [+MAPY]

Ambasada Ukrainy w USA wysuwa roszczenia terytorialne wobec Polski [+MAPY]

YouTube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Ciekawe skąd taka pewność sukcesu polskiej strony w starciu z Banderowską Ukrainą. Mogę sobie wyobrazić ciche wsparcie przez pośredników ze strony Rosji i na przykład Niemiec by nas przeczołgać i dopasować do kształtu podeszwy.USA zajęte Chinami w walce lądowej na taką skalę
  niewiele by nam pomogły.

  tagore

 2. Avatar
  cinderella49 :

  Borowski to częsty gośc TVRepublika. Taka wypowiedz dyskredytuje go całkowicie jako polityka i Polaka. Może jest Czeczeńcem czy Ukraińcem, bo widać,że wyżej ceni sobie te nacje od Polski. Nie wiem,czy nie jest to naruszenie prawa, gdyz granice panstwa sa chronione prawem. To haniebna wypowiedż, apeluję, by zamieszczać wpisy na forum TV Republiki, szczególnie pod artykułami z udziałem tego renegata.