W pierwszej połowie 2024 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 7,7 tys. cudzoziemców. To o 79 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023. Wnioski składali głównie obywatele Ukrainy i Białorusi.
W I połowie br. liczba złożonych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej była o 79 proc. (+ 3,4 tys. osób) większa w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku – wynika z opublikowanych w lipcu danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Najwięcej spraw dotyczyło obywateli: Ukrainy – 2,7 tys. osób, Białorusi – 2 tys. osób, Rosji – 0,6 tys. osób, Somalii – 0,4 tys. osób i Syrii – 0,3 tys. osób.
Jak czytamy, większość wniosków złożyli mężczyźni – 5,1 tys. osób, w porównaniu do 2,6 tys. kobiet. W obydwu tych grupach przeważają osoby w przedziale wiekowym 18 – 34 lata. Liczba dzieci (17 proc. osób objętych wnioskami) w wieku do 13 lat wynosiła – 1 tys., a w wieku 14 – 17 lat – prawie 0,3 tys. osób.
“Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa” – wskazuje Urząd do Spraw Cudzoziemców.
W I połowie 2024 r. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 4,7 tys. osób. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 3 tys. obcokrajowców. Byli to przede wszystkim obywatele: Białorusi – 1,4 tys. osób, Ukrainy – 1,3 tys. osób i Rosji – 0,1 tys. osób.
Decyzje negatywne otrzymało 760 cudzoziemców. Najliczniejsze grupy w tym zakresie stanowili obywatele: Rosji – 320 osób, Białorusi – 50 osób i Indii – 45 osób.
“Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka medyczna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku dla cudzoziemców lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Według stanu na 30 czerwca 2024 r. z pomocy socjalnej korzystało 5,9 tys. cudzoziemców, z czego 940 osób przebywało w ośrodkach dla cudzoziemców” – czytamy.
Zobacz: W polskich szkołach pojawią się “asystenci międzykulturowi”. MEN szykuje przepisy
Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że Polska staje się krajem wieloetnicznym.
W styczniu Narodowy Bank Polski podał, że 61 proc. migrantów przedwojennych i 39 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że pozostanie w Polsce na stałe lub dłużej niż rok.
W listopadzie 2022 roku Polska Agencja Prasowa, w materiale pod tytułem “Multikulti – czy Polska jest na to gotowa”, podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. W raporcie wskazano, że 2018 to pierwszy rok polskiego dodatniego salda migracyjnego.
Z kolei w czerwcu 2022 r. think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”. Dotyczył on kwestii imigracji. Materiał został podany przez największe polskie media, m.in. Polską Agencję Prasową. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła projekt patronatem honorowym, a był on współfinansowany przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Wskazano, że Polska zmienia się z państwa emigracyjnego w imigracyjne.
Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wówczas wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zobacz także: Raport nt. Ukraińców na Dolnym Śląsku: “powielające się problematyczne zachowania”
Przeczytaj: Na granicy będą działały zespoły poszukiwawczo-ratownicze dla migrantów
gov.pl / Kresy.pl
Jaki azyl dla Ukraińców. Tam przecież jest demokracja, zaś wojna tylko na 20% obszaru. Jest mnóstwo terenów gdzie Ukraińcy mogą mieszkać u siebie.