Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin nominowała kandydata na mera Wilna oraz kilku rejonów Wileńszczyzny.

3 marca odbędą się na Litwie wybory samorządowe. Samorząd funkcjonuje w tym kraju tylko na szczeblu większych miast oraz rejonów. W rejonach zamieszkanych przez Polaków swoich kandydatów zawsze wystawia partia AWPL-ZChR. Już wcześniej polska partia zadecydowała o tym, że kandydatami na merów w rejonach wileńskim i solecznickim będą Maria Rekść i Zdzisław Palewicz, którzy już obecnie pełnią te funkcję. Rejony solecznicki i wileński to jedyne rejony Litwy w których Polacy stanowią większość mieszkańców. Palewicz w czasie ostatnich wyborów samorządowych uzyskał rekordowe na skalę Litwy poparcie 77% wyborców i został merem rejonu solecznickiego już w pierwszej turze wyborów.

W czwartek obradowała Rada Naczelna AWPL-ZChR, która wybrała kandydatów na merów innych jednostek samorządowych. Duże znaczenie prestiżowe i polityczne mają wybory mera Wilna. W mieście 16% mieszkańców stanowią Polacy, ale na kandydatów AWPL-ZChR chętnie głosuje także część mieszkających w Wilnie Rosjan. W przyszłym roku o fotel mera Wilna będzie walczyć Edyta Tamošiūnaitė. Działaczka ta jest obecnie wicemerem miasta.

W wyborach mera rejonu trockiego wystartuje poseł AWPL-ZChR w litewskim parlamencie Jarosław Narkiewicz. W rejonie Polacy stanowią 30% mieszkańców. Narkiewicz jest parlamentarzystą od wielu lat. W zeszłej kadencji był nawet wiceprzewodniczącym Seimasu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podobną decyzję Rada Naczelna polskiej partii podjęła w przypadku rejonu święciańskiego, gdzie Polacy stanowią prawie 26% mieszkańców. Kandydatem będzie tam reprezentujący ten rejon w parlamencie poseł Zbigniew Jedziński. Natomiast w rejonie szyrwinckim gdzie Polaków jest tylko nieco ponad 9% kandydatem AWPL-ZChR na mera będzie Rasa Tamošiūnienė.

W Wisagini, gdzie ponad połowę mieszkańców stanowią Rosjanie, kandydatem AWPL-ZChR na mera będzie Dmitrij Ikonikow, zaś na mera rejonu jezioroskiego wystartuje z ramienia tej partii Siergiej Szeplakow.

l24.lt/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. arczi
    arczi :

    AWPL-ZChR systematyczną i pełną poświęcenia pracą organizacyjną w każdych kolejnych wyborach poszerza swój elektorat i otrzymuje większe poparcie. Widać to było w ostatnich wyborach sejmowych, prezydenckich i do europarlamentu. Polacy pokazują, że prowadząc uczciwą politykę, opartą na wartościach chrześcijańskich i pochylając się nad problemami każdego człowieka, można zdobyć zaufanie wyborców. Jednoczenie różnych wspólnot i mniejszości narodowych to dobra droga do wyborczego sukcesu, gwarantująca najlepszą ochronę swoich praw.

  2. wilenski
    wilenski :

    Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin nominowała mocnych kandydatów na merów. To ludzie doświadczeni, sprawdzeni w działalności społecznej, obdarzeni zaufaniem mieszkańców, uczciwi i rzetelni, zakorzenieni w wartościach i umiłowaniu polskości.