Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 13, Warszawa 1893, s. 394.

Wierzbica 2.) W. z Wólką, wś, pow. rawski, 15 klm. na płn.-wsch. od Rawy Ruskiej, 7 klm. na płn.-zach. od sądu pow. i urzędu poczt, w Uhnowie. Na płn. leżą Machnów i Nowosiołki Przednie, na płn.-wsch. Uhnów, na wsch. Poddubce i Zielona Machnowska, na płd. Rzyczki, na zach. Kornie i Machnów. Środkiem wsi płynie Sołokija od płn.-zach. z Korniów, na płn.-wsch. do Poddubiec. Na lew. jej boku leżą zabudowania wsi, a na płn. od nich przys. Wólka Wierzbicka. Płd. część obszaru lesista. Wznieś, na płn. 238 mt., na płd. 228 mt. Dolina Sołokii 218 mt. Własn. więk. ma roli orn. 426, łąk i ogr. 396, pastw. 189, lasu 1688 mr.; wł. mn. roli orn. 1058, łąk i ogr. 993, pastw. 519 mr. W r. 1880 było 202 dm., 1202 mk. w gm., 13 dm., 100 mk. na obsz. dwors. (1207 gr.-kat., 7 rz.-kat., 88 izr.; 1203 Rus.,61 Pol., 38 Niem.). Par. rz.-kat. w Uhnowie, gr.-katol. w miejscu, dek. uhnowski. We wsi jest cerkiew, a w polu drewniana kaplica; szko­ła etat. l-klas. Na obszarze dwor. jest folwark i gorzelnia.

Wierzbica
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz