Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 11, Warszawa 1890, s. 854-855.

Szczerzec 2.) Sz., wś, pow. Rawa Ruska,16 klm. na płd.-zach. od Rawy Ruskiej (st. kol.), 9 klm. na płd. od sądu pow. i urz. pocz. w Niemirowie. Na płn.-zach. leżą Parypsy, na płn.-wsch. Ulicko-Seredkiewicz, na płd.- wschód Wiszenka Mała (pow. gródecki), na

[s.855]

płd.-zachód Trościaniec (pow. jaworowski). Przez wieś płynie pot. Smerdech. Część wsi zwie się Jasionówką, druga część Kleparów. Własn. więk. ma roli or. 716, łąk i ogr. 25, past. 186, lasu 292 mr.; wł. mn. roli or. 2023, łąk i ogr. 50, past. 371, lasu 56 mr. W 1880 r. było 180 dm., 953 mk. w gm., 10 dm., 63 mk. na obsz. dwor. (616 rz.-kat., 363 gr.-kat., 29 izr., 8 in. wyzn.; 623 Polaków, 363 Rusi­nów, 27 Niemców). Par. rz.-kat. w Niemirowie, gr.-kat. w miejscu, dek. lubaczowski. Do par. należy wś Parypsy. We wsi jest cerkiew p. w. Podwyższenia św. Krzyża. Na­dania gruntów parafialnych sięgają r. 1661. Cerkiew stała niegdyś w części wsi Kleparów. Według podania cerkiew tę kupiono w Werchracie i przeniesiono na grunt plebański. W r. 1752 powtórnie przeniesiono ją do Szczerca na życzenie kolatora, który kazał pokryć gon­tami a wnętrze przyozdobić. Lu. Dz.

Szczerzec
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz