Utworzenie Układu Warszawskiego 14 maja 1955 roku stanowiło reakcję bloku wschodniego na przyjęcie Republiki Federalnej Niemiec do NATO.
Decyzja ta, postrzegana przez Związek Sowiecki jako zagrożenie równowagi sił w Europie, doprowadziła do zawiązania formalnego sojuszu polityczno-wojskowego państw pozostających pod jego wpływem.
W Warszawie, w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydium Rady Ministrów, podpisano Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej, którego sygnatariuszami było osiem państw: ZSRR, Polska, NRD, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Albania (ta ostatnia opuściła pakt w 1968 roku).
Układ Warszawski miał formalnie charakter obronny i opierał się na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych. W rzeczywistości stanowił instrument kontroli ZSRR nad armiami i polityką wojskową państw satelickich. Jak wyjaśnił to Leonid Breżniew: „Wspólnota socjalistyczna jako całość ma prawo do interwencji na terytorium każdego państwa członkowskiego bloku socjalistycznego w sytuacji, gdy wewnętrzne lub zewnętrzne siły, wrogie wobec socjalizmu, usiłują zakłócić rozwój tego kraju i przywrócić ustrój kapitalistyczny”.
Czytaj też: Rosja gotowa do wojny z NATO przed 2030 rokiem?
Sojusz ten, w założeniu „pokojowy”, był zatem wykorzystywany do tłumienia niezależnych ruchów w państwach członkowskich – czego przykładami są interwencje na Węgrzech w 1956 i w Czechosłowacji w 1968 roku. Te wydarzenia ujawniły zasadę „ograniczonej suwerenności”, wedle której każde zagrożenie dla dominacji partii komunistycznej uznawano za przyczynę do interwencji militarnej.
Kluczowe znaczenie miały utworzone w ramach Układu organy: Doradczy Komitet Polityczny i Zjednoczone Dowództwo Sił Zbrojnych z siedzibą w Moskwie. Faktyczna kontrola należała do sowieckiego sztabu generalnego. Strategia zakładała możliwość przeprowadzenia ofensywy przeciw NATO, w tym użycia broni jądrowej.
W przeciwieństwie do Paktu Północnoatlantyckiego Układ Warszawski został zawarty na dwadzieścia lat z możliwością automatycznego przedłużenia o kolejną dekadę. Po raz ostatni jego istnienie zostało przedłużone o dwadzieścia lat w kwietniu 1985 roku.
Czytaj też: Rosjanie najbardziej kochają Breżniewa
Układ przetrwał jednak tylko do końca zimnej wojny. W wyniku przemian demokratycznych i osłabienia ZSRR jego struktury wojskowe rozwiązano 25 lutego 1991 roku w Budapeszcie, a polityczne – 1 lipca tego samego roku w Pradze.
Kresy.pl / PAP
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!