Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 7, Warszawa 1886, s. 504.

Olszanka 2.) O, wś, pow. raw­ski, 12 klm. na płd zach. od Rawy Ruskiej, 11 klm. na płn.-wsch. od sądu pow. w Niemirowie, 5 klm. od urz. poczt, w Potyliczu. Na płn. leży Dziewięcierz, na płn.-wsch. i wsch. Potylicz, na płd. wsch. Huta Obedyńska, na płd. Smolin, na zach. Wójtowszozyzna. We wsch. stronie wsi powstaje mała struga i płynie do Potylicza, gdzie wpada do Tylicy, dopły­wu Raby. Zabudowania wiejskio leżą w środ­ku obszaru, na płn. od nich folw. i karczma. Własn. więk. ma roli or. 110, łąk i ogr. 6, past. 16, lasu 2 mr.; wł. mn. roli or. 138, łąk i ogr. 3, past. 8 mr. W r. 1880 było 87 mk. w gminie, 8 na obsz. dwor., między nimi 83 obrz. rz.-kat. Par. rz.-kat. w Potyliczu, gr.- kat. w Smolinie.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz