Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 6, Warszawa 1885, s. 715.

Mosty 4) M.-Małe: z Mostami i Dębinami, mko, pow. rawski, 10 kil. na płn.-zach. od sądu pow., urz. poczt, i st. kol. jarosławsko-sokalskiej w Rawie ruskiej, między 50° 18′ a 50° 20′ 30″ płn. szer. i między 41° 12′ 30″ a 41° 16′ wsch. dług. od F. Na płd. leży Hrebenne, na wsch. Kornie i Machnów, na płn. Machnów, na zach. Teniatyska. Płd. część obszaru przepływa Sołokija. Wchodzi ona tu z Teniatysk od płn.- zach. i płynie na płd.-wsch., a w końcu na wsch. do wsi Kornie. Na lew. brz. Sołokiji leżą zabudowania; na płd.-zach., blisko grani­cy „Miasteczko”, na płn. folw. pod Dębiną. Płd.-zach. część wsi przebiega gościniec, wio­dący z Żółkwi na Rawę, Lubyczę, do Toma­szowa i Zamościa. Wł. więk. ma roli or. 218, łąk i ogr. 121, pastw. 23, lasu 433 mr.; własn. mn. roli or. 370, łąk i ogr. 174, pastw. 34 mr. W r. 1880 było 471 mk. w gm., 54 na obsz. dwor. (między nimi 91 obrz. rzym.- kat.). Par. rzym.-kat. w Wierzbicy, gr.-kat. w Hrebennem. Jest tu cerkiew, dwór, folw., gorzelnia i młyn.

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz