Międzybóż

Dawny kościół katolicki. Ufundowany w 1600 r. przez Hieronima Sieniawskiego, podczaszego koronnego, konsekrowany powtórnie w 1741 r. Od 1760 r. działało tu bractwo Św. Trójcy. W 1812 r. ks. Adam Czartoryski ufundował dzwonnicę i 10 ołtarzy. Kościół był czynny jeszcze po 1945 r., obecnie w ruinie. Świątynia na planie krzyża stoi na wzniesieniu wzmocnionym ścianą oporową. Dawniej na dachu była niewielka kopuła na ośmiobocznym bębnie. W 1991 r. w miejscu ołtarza głównego parafianie umieścili obraz Matki Bożej.
Zbigniew Hauser
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz