Polski Słownik Biograficzny, t. 3, Kraków 1937, s. 84.

BuczackiMichał, h. Abdank (+ 1392). Przybył na Ruś Czerwoną za czasów Kazimierza Wielkiego, pochodził najprawdopodobniej z łęczyckiej gałęzi Awdańców. W źródłach występuje, jako „Michael. Hawdank haeres de Buczacz”; tutaj też ufundował w r. 1379 kościół, a potomstwo jego od gniazda rodzinnego przybrało miano Buczac­kich. Godności B. nie piastował żadnych, obda­rzony jednak majętnościami na prawie feudal­nym przez Kazimierza Wielkiego, Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę, położył trwałe podwaliny pod przyszłą fortunę rodu, który w dziejach Podola w w. XV odegrał wybitną rolę. Ożeniony z Małgorzatą z Kołów, h. Junosza, oprócz córki, o której kronika litewska podaje, że była żoną Gasztołda, starosty kamieniecko-litewskiego, miał trzech synów: Michała, którego potomstwo po kądzieli w połowie w. XVI przybiera nazwisko Buczackich-Tworowskich h. Pi­lawa, Teodoryka, protoplastę Buczackich-Jazłowieckich i Monasterskich, tudzież Michała Mużyłę, prostoplastę Buczackich-Mużyłów.

Boniecki; Uruski; Semkowicz Wł., Ród Awdańców w wiekach średnich, Kr. 1920, 235, 255-260,
263; Stadnicki K., Wspomnienie o Abdankach, Konopkach, Buczackich i Jazłowieckich, „Prze w. nauk. i liter.” 1873, I 143-159. AGZ II, III, V; Archiwum ks. Sanguszków, Lw. 1887, I 12; Matr. Reg. Pol. Sum. IV3; Źródła dziej. XVIII,, Bona regalia onerata 42, 60.

Anna Dorflerówna
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz