Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 5, Warszawa 1884, s. 874.

Machnów (po rus. Machniw), wś, pow. raw­ski, o 15 kil. na płn. od Rawy Ruskiej, 12 kil. na zach. od sądu powiat, i urzędu poczt, w Uhnowie. Na płn. leżą Nowosiołki Kardynalskie i Nowosiołki Przednie, na wsch. Wierzbica, na płd. Kornie, na zach. Mosty Małe, Teniatyska i Żurawce. Ta część wsi obejmuje przysiółki: Borki, Majdan, Strona, Usiki (al. Osiki). Wo­dy z tego obszaru płyną od zach. na wsch. za pośrednictwem strug małych i wpadają do Sołokii. Na płn, zachód wznosi się wzgórze Machnów, 288 m. wys. (znak triang.). Druga część wsi, tak zwana „Zielona Machnowska” „Laszczyna” leży o 10 kil. na płn. wsch. od Rawy. Jest to obszar lesisty, objęty od płn. wsch. Poddubcami, od płd. Zaborzem i Rzeczką, od zach. Wierzbicą. W płd. części tego obszaru leży leśniczówka Zielona Machnowska. w części płn. Laszczyna. Obszar ten przerzy­na kolej jarosławsko-sokalska, a w Zielonej Machnowskiej jest jej stacya. Własn. więk ma roli or. 1057, łąk i ogr. 359, past. 584, lasu 1757 mr.; własn. mniej, roli or. 562, łąk i ogr. 494, past. 358 mr. W r. 1880 było 757 mk. w gminie, 76 na obsz. dwor. (obrz. gr, kat.). Par. gr.-kat. w miejscu (dek. uhnowski, dyec. przemyska). Do parafii należą Kornie. We wsi jest cerkiew i szkoła filialna. W M założył nowszemi czasy Aleksander Korzenio­wski przysiółek i nazwał go Aleksandrówką. Według kontraktów kolonizacyjnych nadał on osadzie 300 mr. roli i 98 mr. łąk i pastwisk. Dotąd składa się przysiółek z kilku chat i kil­kudziesięciu mieszkańców. Lu. Dz.

Machnów
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz