Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 5, Warszawa 1884, s. 615.

Ławryków (po rus. Ławrykiw), wś w pow. rawskim, 17 kil. na płd. wsch. od sądu po­wiat. w Rawie ruskiej, 8 kil. na płn. wsch. od urzędu poczt. w Magierowie. Zajmuje ona wsch. częśc obszaru, objętego zbiorową nazwą Rudy magierowskiej, w skład którego wchodzą prócz Ławrykowa gminy: Okopy, Pogorzeliska Za­mek. W skład Ł. wchodzą przysiółki: Bubański, Bahlas, Bilanyki, Biszków Magierowski, Chymicze, Dachy, Grycale, Kipty, Kopci, Ko­wale, Litepły, Małdryki, Panczyszyny, Ruda Lasowa, Smohowy, Swirzyki, Szmygli, Togany, Wichty, Załużny, Żuczki. Na płd. leży Horodzów, na zach. Okopy, na płn. Kamionka Laaowa, na wsch. Bobroidy (część Kamionki Lasowej) i Dobrosin (w pow. żółkiewskim. Wzdłuż granicy płd. płynie pot. Biała (al. Bieleńska, ob.), dopływ Raty od zach. na wsch. tworząc moczary i bagniska. Płn. wsch. część wsi przerzyna gościniec wiodący z Żółkwi do Rawy. O gruntach ob’. Magierowska Ruda. W r.1880 było 1233 mk. w gm., 40 na obsz. dwors. (obrz. gr.-kat. z wyjątkiem kilku rzym. kat.). Par. rzym.-kat. w Magierowie, gr.-kat. w przy­siółku Ruda Lasowa (dek. potylicki, dyec. przemyska), ma filie w Okopach i Pogorzelisku. We wsi jest cerkiew drewniana, zbudowana w r. 1769 pod wez. Narodzenia N. Maryi P. i szkoła filialna. Lu. Dz

Ławryków
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz