Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 3, Warszawa 1882, s. 854.

Karów (po rusku Kariw), z Bożenką, Iwankami, Nowym Dworem, Zalipkami i Zarzycznem, wieś w pow. rawskim, 20 kil. na płn. wschód od Rawy ruskiej, tuż na wschód od są­du powiatowego i urzędu pocztowego w Uhnowie. Na płn. leży Korczów, na wschód Domarszów i Sałasze, na płd. Hujcze i Zaborze, na zachód Poddubce i Uhnów. Długość wsi czyni od płn. na płd. 11 kil., szerokość od wschodu na zachód 3 do 5 kil. Przez obszar półn. płynie Sołokija z Uhnowa od zach. na wschód, po­tem na płn.-wschód do Korczowa i zabiera w obrębie wsi kilka małych dopływów. Na pra­wym jej brzegu leżą przysiółki: Nowy dwór i Borzęka, na płd. od nich zabudowania wsi Ka­rowa. W pobliżu płd. wsch. granicy obszaru leży przysiółek Iwanki. Najwyżej, do 241 m., wznosi się środkowa część obszaru i opada na płn. do 228, 218 i 211 m., na płd. do 229 i 218 m., a w pobliżu granicy płd. wznosi się znowu Wysoki garb do 232 m. Niższe przestrzenie są moczarzyste. Obszar dwor. ma roli ornej 537, łąk i ogr. 841, pastw. 139, lasu 3120 mr.; włościanie roli ornej 1242, łąk i ogr. 1028, pastw. 778, lasu 46 mr. Według spisu z r. 1880 było 1461 mk. w gminie, 99 na obsz. dwor. (114 obrz. rzym. kat., reszta gr. kat.). Par. rzym. kat. w Uhnowie, gr. kat. w miejscu, należy do dek. uhnowskiego a dyecezyi prze­myskiej. We wsi jest cerkiew drewniana, za­łożona r. 1671, szkoła etat. jednokl. i gorzel­nia. Lu. Dz.

Karów
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz