Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. B. Chlebowskiego, t. 3, Warszawa 1882, s. 854.

Karów (po rusku Kariw), z Bożenką, Iwankami, Nowym Dworem, Zalipkami i Zarzycznem, wieś w pow. rawskim, 20 kil. na płn. wschód od Rawy ruskiej, tuż na wschód od są­du powiatowego i urzędu pocztowego w Uhnowie. Na płn. leży Korczów, na wschód Domarszów i Sałasze, na płd. Hujcze i Zaborze, na zachód Poddubce i Uhnów. Długość wsi czyni od płn. na płd. 11 kil., szerokość od wschodu na zachód 3 do 5 kil. Przez obszar półn. płynie Sołokija z Uhnowa od zach. na wschód, po­tem na płn.-wschód do Korczowa i zabiera w obrębie wsi kilka małych dopływów. Na pra­wym jej brzegu leżą przysiółki: Nowy dwór i Borzęka, na płd. od nich zabudowania wsi Ka­rowa. W pobliżu płd. wsch. granicy obszaru leży przysiółek Iwanki. Najwyżej, do 241 m., wznosi się środkowa część obszaru i opada na płn. do 228, 218 i 211 m., na płd. do 229 i 218 m., a w pobliżu granicy płd. wznosi się znowu Wysoki garb do 232 m. Niższe przestrzenie są moczarzyste. Obszar dwor. ma roli ornej 537, łąk i ogr. 841, pastw. 139, lasu 3120 mr.; włościanie roli ornej 1242, łąk i ogr. 1028, pastw. 778, lasu 46 mr. Według spisu z r. 1880 było 1461 mk. w gminie, 99 na obsz. dwor. (114 obrz. rzym. kat., reszta gr. kat.). Par. rzym. kat. w Uhnowie, gr. kat. w miejscu, należy do dek. uhnowskiego a dyecezyi prze­myskiej. We wsi jest cerkiew drewniana, za­łożona r. 1671, szkoła etat. jednokl. i gorzel­nia. Lu. Dz.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz