Przemytnicy wyryli znacznych tunel po granicą Uzbekistanu i Kirgistanu

Sąd w Uzbekistnie wydał wyroki w sprawie sześciu przemytników, którzy, by prowadzić kontrabandę, wykopali tunel pod granicą z Kirgistanem.

Tunel został wykryty przez uzbeckich funkcjonariuszy 23 kwietnia zeszłego roku. Tego dnia pogranicznicy zatrzymali samochód, którym przewożono 2707 telefonów komórkowy 38 różnych typów wartych łącznie 667 tys. dolarów. Funkcjonariusze przeprowadzili przeszukanie w domu właściciela i właśnie w nim wykryli wlot do tunelu. Sporych rozmiarów przekop – mierzący 2 metry wysokości, 1,2 m szerokości, ciągnął się na długość 128 m i prowadząc do wylotu na terytorium sąsiedniego Kirgistanu, jak zrelacjonował w środę portal Fergana.

W trakcie śledztwa okazało się, że 32-letni mieszkaniec rejonu dangarskiego Uzbekistanu kupił dwa domy po obu stronach granicy uzbecko-kirgiskiej i otoczył je wysokim płotem. W zakładzie w Kirgistanie uruchomił produkcję bloczków budowlanych, a w domu znajdującym się w rejonie risztanskim w obwodzie fergańskim założył farmę – według sił bezpieczeństwa dla zamaskowania swojej przestępczej działalności.

Następnie Uzbek zatrudnił pięciu mieszkańców regionu dangarskiego do budowy nielegalnego podziemnego przejścia granicznego. Po ukończeniu tunelu przemycał nim z Kirgistanu do Uzbekistanu towary, w tym telefony komórkowe, tkaniny, środki medyczne i lekarstwa, a wysyłał w drugą stronę duże ilości obcej waluty.

Sąd Obwodowy w Ferganie uznał członków grupy przestępczej za winnych przestępstwa z art. 182 kodeksu karnego Uzbekistanu („Naruszenie przepisów celnych”) i art. 223 („Nielegalny wyjazd za granicę lub nielegalny wjazd do Republiki Uzbekistanu”). Trzech z nich skazano na kary więzienia od 6 do 7 lat, trzech na prace społeczne.

Telefony komórkowe znalezione w samochodzie, a także nieruchomość w rejonie risztańskim, skąd wykopano tunel, zostały przejęte przez państwo. Sam tunel został zasypany.

W maju ubiegłego roku członkowie innej grupy przestępczej, która również przedarła się przez tunele na granicy uzbecko-kirgiskiej w celu nielegalnego transferu pieniędzy i towarów, zostali w Uzbekistanie skazani na kary od 6 do 8 lat pozbawienia wolności. Na czele tej grupy stał 48-letni Kirgiz.

Czytaj także: Incydent na granicy afgańsko-uzbeckiej. Są ofiary śmiertelne

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply