Papież Franciszek: rozpoczynam i kończę dzień po ukraińsku

Franciszek spotkał się z grekokatolikami w Rzymie. Jak im powiedział, zaczyna i kończy dzień „po ukraińsku”.

Papież Franciszek odwiedził w niedzielę greckokatolicką bazylikę pw. Mądrości Bożej w Rzymie, gdzie modlił się o zakończenie wojny na Ukrainie – poinformowało Radio Watykańskie.

Ojca Świętego powitał w murach świątyni zwierzchnik grekokatolików abp Światosław Szewczuk. Władyka przypomniał o toczącej się czwarty rok wojnie w Donbasie, „która spowodowała w Europie największy kryzys humanitarny od zakończenia II wojny światowej”. Arcybiskup mówił o ofiarach tej wojny, w tym uchodźcach zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Jest to wojna zapomniana przez społeczność międzynarodową, a przy tym każdego dnia powoduje nowe ofiary śmiertelne, na skutek konfliktów zbrojnych, zimna i głodu, okrutnej obojętności możnych tego świata. – cytuje słowa patriarchy grekokatolików Radio Watykańskie.

Papież modlił się w bazylice u grobu biskupa Stefana Czmila, którego poznał osobiście w Argentynie. Wspominał także kard. Josifa Slipego, budowniczego bazyliki, który w latach 1963-84 rezydował w Rzymie. Trzecim grekokatolickim kapłanem, o którym mówił Franciszek w swoim posłaniu był zmarły w ubiegłym roku kard. Huzar. Wyraził także wdzięczność ukraińskim kobietom za przekazywanie dzieciom wiary przodków.

Franciszek zapewnił, że solidaryzuje się z Ukraińcami zmagającymi się z koszmarem wojny i emigrującymi za chlebem dla utrzymania swoich bliskich. „Modlę się, aby nadzieja nigdy nie wygasła w sercach każdej osoby, ale odradzało się męstwo, by iść naprzód, aby zawsze zaczynać od nowa” – mówił Ojciec Święty.

W ostatnim słowie Franciszek ujawnił, że codziennie towarzyszy mu ikona Matki Boskiej podarowana mu przez bp. Czmila.

– Co wieczór przed tym, jak idę spać, całuję tę ikonę…, a rano również się z nią witam. Zatem można powiedzieć, że rozpoczynam i kończę dzień po ukraińsku. – mówił Franciszek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: papież ma być witany „po królewsku”

Kresy.pl / Radio Watykańskie / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz