Rosja nie wyklucza poparcia interwencji w Syrii. Jak powiedział Władimir Putin, jego kraj poprze rezolucję ONZ w sprawie ataku na Syrię, jeśli znajdą się bezsporne dowody na to, że siły Baszara al-Asada użyły broni chemicznej.
Dmytro Jarosz, były lider Prawego Sektora, zwrócił się do Polaków. Napisał, że Polacy „na ukraińskiej ziemi” byli okupantami, a Ukraińcy mieli „absolutne prawo” niszczyć najeźdźców i agresorów. (more…)
Litwa prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi o możliwym rozmieszczeniu amerykańskiej broni jądrowej na swoim terytorium. Minister obrony Robertas Kaunas zastrzegł, że taki krok mógłby nastąpić tylko w czasie kryzysu lub wojny. (more…)
Podczas gdy PKB eurolandu spadł, Polska utrzymała się w ścisłej czołówce Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu gospodarczego, chociaż również zanotowała lekki spadek. Według GUS polska gospodarka odnotowała 3,5 proc. rok do roku.
W pierwszym kwartale 2026 roku produkt krajowy brutto strefy euro spadł o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a w całej Unii Europejskiej obniżył się o 0,1 proc. – wynika z drugiego szacunku opublikowanego przez Eurostat.
Dane okazały się gorsze od oczekiwań rynku. Konsensus dla strefy euro zakładał wzrost PKB o 0,1 proc. kwartał do kwartału.
Planowane spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z nowym premierem Węgier Péterem Magyarem zostało przełożone, mimo ogłoszonego wcześniej przełomu w relacjach dwóch państwa.
„Spotkanie zaplanowano na poniedziałkowy wieczór, ale nie osiągnięto ostatecznego porozumienia i ostatecznie podjęto decyzję o przełożeniu wizyty” - napisał węgierskie portal HVG, który w niedzielę zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti. W odpowiedzi na pytanie tej pierwszej redakcji, węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że rozmowy o miejscu i czasie spotkania przywódców nada trwają i wciąż nie zapadła decyzja w tej spawie.
Według środków masowego przekazu Magyar i Zełenski chcą poruszać głównie kwestie dotyczące dwustronnych relacji ich państw.
Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Modżtaba Chamenei, wydał dekret o amnestii dla ponad 2 tys. obywateli. To pierwsze jego taka decyzja od czasu objęcia funkcji.
Decyzja została podjęta 5 czerwca - w dniu jednego z ważnych szyickich świąt, w których czci się pierwszego imama Alego ibn Taliba jako następcę Mahometa. Dekret przewiduje „ułaskawienie lub zamianę wyroków”, zrelacjonowała agencja informacyjna TASS. Jest to pierwszy dekret o amnestii podpisany przez Modżtabę Chameneiego od czasu jego wyboru na rahbara Iranu po śmierci jego ojca, ajatollaha Alego Chameneiego w amerykańsko-izraelskim ataku 28 lutego, który rozpoczął wojnę w Zatoce Perskiej.
Chamenei junior także został rannych w tym ataku. Nie pojawił się jeszcze publicznie od tego czasu, także po wyborze na stanowisko najwyższego przywódcy. 9 maja szef służby protokolarnej jego urzędu, Mazaher Hosejni, oświadczył, że nowy rahbar jest zdrowy i prawie w pełni odzyskał sprawność po obrażeniach odniesionych w bombardowaniu.
Centra danych obsługujące sztuczną inteligencję mogą do 2030 roku zużywać rocznie 9,3 bln litrów wody, czyli ilość odpowiadającą podstawowym potrzebom domowym 1,3 mld ludzi w Afryce Subsaharyjskiej – wynika z raportu Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych.
Analizę przygotował Instytut Wody, Środowiska i Zdrowia Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych (UNU-INWEH). Autorzy raportu wskazują, że szybki rozwój AI zwiększa nie tylko zapotrzebowanie na energię elektryczną, lecz także presję na zasoby wodne, grunty, sieci energetyczne i system gospodarki odpadami elektronicznymi.






























