Redakcja polskiego portalu INFOPOL inicjuje akcję obywatelską “Kto Ty jesteś?”. Jej mottem są słowa “Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, wybitnego polskiego poety, “który uczył dzieci najlepiej kochać Polskę”.

– Celem naszej akcji jest aktywizacja polskiego społeczeństwa na Litwie do udziału w Narodowym Spisie Ludności. Namawiamy naszych rodaków, żeby podczas spisu otwarcie przyznawali się do polskiej narodowości, żeby jej nie wstydzili się (co czasami zdarza się u nas) i żeby deklarowali polską narodowość oraz język polski jako ojczysty – tłumaczy założenia akcji „Kto ty jesteś?”, Stanisław Tarasiewicz, redaktor naczelny polskiego portalu na Litwie INFOPOL.LT.

Organizatorzy przygotowali specjalne banery reklamowe (są do pobrania na stronach portalu), które proponują polskim mediom na Litwie, organizacjom społecznym i kulturalnym, placówkom oświatowym i instytucjom samorządowym, żeby zamieszczali ich na swoich stronach internetowych oraz na oficjalnych drukach, które będą wyprodukowane w okresie trwania spisu ludności.

Powszechny spis ludności i mieszkań na Litwie rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 9 maja tego roku. Akcja obywatelska „Kto ty jesteś?” ma pomóc uświadomić Polakom na Litwie znaczenie informacji o narodowości i języku ojczystym, jakie przekażemy rachmistrzom spisowym.

– Należy pamiętać, że przyszłość i los polskiej mniejszości na Litwie będzie w dużym stopniu zależał od tych informacji, bowiem na jej podstawie będzie sporządzony obraz Polaków na Litwie, czyli jego problemy i oczekiwanie, no i oczywiście poznamy wreszcie dokładną liczbę Polaków mieszkających na Litwie – mówią organizatorzy akcji.

Dziś, dane statystyczne odnośnie polskiej mniejszości na Litwie są bardzo zróżnicowane. Według ostatniego spisu ludności sprzed 10 lat, na Litwie mieszka około 235 tys. Polaków, tymczasem według ostatnich danych litewskiego urzędu statystycznego, polska mniejszość liczy dziś około 205 tys. osób. Tymczasem przedstawiciele polskich organizacji na Litwie szacują, że polska diaspora liczy około 350 tys. osób.

– Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby każdy, kto poczuwa się do polskości deklarował podczas spisu narodowość polską – zaznacza Stanisław Tarasiewicz. Zauważa też na pewną przewrotność, jaką przygotowali organizatorzy spisu.

– W tegorocznym spisie jest pewne novum, które przy odpowiedniej obróbce danych może wypaczyć ostateczne dane spisu – mówi organizator akcji „Kto ty jesteś?” i tłumaczy, że chodzi o możliwość podawania dwóch języków ojczystych.

– Owszem, może być nieliczna grupa osób, głównie z rodzin mieszanych, które mogą deklarować swoją dwujęzyczność. Natomiast inni nie muszą i nie mają obowiązku podawania jakiegokolwiek innego języka oprócz polskiego w rubryce „język ojczysty”. Dlatego należy być szczególnie uważnym i nie poddawać się ewentualnym sugestiom rachmistrzów spisowych, że ta rubryka dotyczy ogólnej znajomości języków. Szczególnie ta uwaga ważna jest w przypadku osób starszych, które być może nie znają na tyle dobrze języka litewskiego, żeby mogli sami poradzić z wypełnieniem ankiet spisowych. Toteż apelujemy do bliskich tych osób, żeby pomogli im w wypełnianiu ankiet i nie zostawiali nich sam na sam z rachmistrzami – tłumaczy redaktor portalu INFOPOL.LT.

Biorąc pod uwagę szerzący się na Litwie antypolonizm, organizatorzy akcji „Kto Ty jesteś?” nie wykluczają bowiem, że ze strony litewskich rachmistrzów spisowych mogą być niewłaściwe sugestii odnośnie języka ojczystego i narodowości.

Przypominamy również, że od początku marca do 14, Polacy mogą spisać się samodzielnie bez pośrednictwa rachmistrzów. Można to zrobić w Internecie na stronie Esurasymas.lt.

Według ostatniego spisu ludności Litwa liczy 3 mln 484 tys. osób. Polska mniejszość stanowi prawie 235 tys. osób i jest najliczniejszą mniejszością narodową, stanowiącą 6,7 proc. ogółu mieszkańców kraju.

Więcej informacji nt. akcji na portalu Infopol.lt:[link=http://www.infopol.lt/pl/naujienos/detail.php?ID=4255]

forma płatności