Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej przywróciła zawodników i drużyny z Rosji do rywalizacji. Decyzja zapadła dzień po tym, jak MKOl zalecił federacjom sportowym zniesienie pozostałych ograniczeń wobec sportowców z Rosji.
Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej poinformowała w środę o przywróceniu do rywalizacji zawodników i drużyn z Rosji. Decyzja zapadła dzień po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił międzynarodowym federacjom sportowym zniesienie pozostałych ograniczeń wobec rosyjskich sportowców.
FIVB przekazała w komunikacie, że decyzja ma odzwierciedlać stanowisko federacji w sprawie dostępu sportowców do rywalizacji.
„To podejście odzwierciedla zobowiązanie FIVB do ochrony podstawowego prawa sportowców do dostępu do sportu bez względu na ich narodowość” – napisano.
Federacja odniosła się jednocześnie do trwającej wojny na Ukrainie.
„FIVB pozostaje głęboko zaniepokojona trwającą wojną na Ukrainie i stanowczo potępia wszelkie formy przemocy. Nadal mamy nadzieję na pokojowe rozwiązanie tak szybko, jak to możliwe, i pozostajemy zaangażowani we wspieranie ukraińskiej społeczności siatkarskiej poprzez program FIVB Volleyball Empowerment” – przekazano w komunikacie.
Nie zdecydowano jeszcze, czy podczas zawodów dopuszczone zostaną rosyjska flaga, hymn oraz barwy narodowe. W tej sprawie decyzję mają podjąć później FIVB oraz Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej.
Rosyjskie drużyny po raz ostatni występowały w globalnych mistrzostwach siatkówki plażowej i halowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Występowały wówczas, podobnie jak inni rosyjscy sportowcy, pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a nie Rosji. Było to związane z sankcjami za systemowe naruszenia przepisów antydopingowych.
FIVB, podobnie jak wiele innych międzynarodowych federacji sportowych, wykluczyła zawodników z Rosji po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
W środę federacja przywróciła rosyjskie reprezentacje siatkarskie na wcześniejsze miejsca w światowych rankingach. Męska drużyna Rosji wróciła na trzecią pozycję, a żeńska na dziewiątą.
Siatkówka halowa należała historycznie do najmocniejszych rosyjskich sportów drużynowych na letnich igrzyskach olimpijskich. Męska reprezentacja Rosji kończyła każdy turniej olimpijski od 1996 do 2021 roku w pierwszej czwórce, zdobywając złoto w 2012 roku i srebro w Tokio. Żeńska drużyna odpadała w ćwierćfinale na każdych igrzyskach od 2008 do 2021 roku.
Sportowcy z Rosji zostali wcześniej przywróceni przez inne federacje sportów olimpijskich, m.in. w pływaniu, gimnastyce, zapasach i podnoszeniu ciężarów. Zawodników z Rosji nadal nie przywróciła World Athletics, odpowiedzialna za lekkoatletykę.
Kresy.pl/FIVB
































