Amerykański prezydent Donald Trump uderzył w somalijskich imigrantów, nazywając ich kraj „śmierdzącym” i twierdząc, że USA nie powinny „wpuszczać śmieci”.

Podczas wtorkowego posiedzenia gabinetu w Białym Domu prezydent USA Donald Trump uderzył w imigrantów z Somalii, twierdząc, że nie chce ich obecności w Stanach Zjednoczonych. W swojej wypowiedzi stwierdził: „Ich kraj śmierdzi i nie chcemy ich w naszym kraju”, dodając, że USA zmierzają w złą stronę, jeśli „nadal będzie wpuszczać śmieci”.

Trump oświadczył: „Będę z wami szczery, okej? Ktoś powie: Och, to niepoprawne politycznie. Nie obchodzi mnie to. Nie chcę ich w naszym kraju. Ich kraj nie jest dobry z wielu powodów. Ich kraj śmierdzi i nie chcemy ich w naszym kraju”.

Prezydent USA rozszerzył swoje komentarze również na inne państwa: „Mogę to samo powiedzieć o innych krajach”. O Somalii mówił, że to „ledwie państwo”, w którym „nie mają niczego” i „po prostu biegają i zabijają się nawzajem”, pozbawione jakiejkolwiek struktury.

Przeczytaj: Trump zapowiada trwałe wstrzymanie migracji z biedniejszych krajów

Odnosząc się do zarzutów o wyłudzanie świadczeń socjalnych, Trump stwierdził: „Słyszałem, że Somalijczycy oszukali to państwo na miliardy dolarów, miliardy każdego roku, miliardy dolarów. I nic nie wnoszą. Jakieś 88 proc. jest na zasiłkach. Nie chcę ich w naszym kraju”.

W ostrych słowach uderzył również w demokratyczną kongresmen somalijskiego pochodzenia, Ilhan Omar: „Ilhan Omar jest śmieciem. Jej przyjaciele to śmieci. To nie są ludzie, którzy pracują. To ludzie, którzy nic nie robią, tylko narzekają”.

Wypowiedzi Trumpa odnosiły się do trwających śledztw dotyczących wielomilionowych oszustw socjalnych w Minnesocie, gdzie mieszka największa społeczność somalijskich imigrantów w USA. Jak informuje „New York Times”, zarzuty sięgają łącznie ponad miliard dolarów i dotyczą m.in. fikcyjnych usług socjalnych. W reakcji na skalę nadużyć gubernator Minnesoty, Tim Walz, zdecydował się na zawieszenie części programów społecznych w stanie.

Zobacz: Miliony od Trumpa dla afrykańskiego państwa

nbcnews.com / bbc.com / Kresy.pl

Tagi: , , , ,
forma płatności