Prezydent Karol Nawrocki spotkał się z prezydentem Słowacji Peterem Pellegrinim i premierem Robertem Fico. Przywódcy rozmawiali w Bratysławie o bezpieczeństwie, energetyce i infrastrukturze, w tym o Via Carpatia oraz współpracy gazowej ze Stanami Zjednoczonymi. Uzgodniono stanowisko w sprawie migracji i podkreślono znaczenie formatów regionalnych V4, Trójmorza i B9.
W środę Bratysławie odbyło się spotkanie Prezydenta RP Karola Nawrockiego z prezydentem Słowacji Peterem Pellegrinim. „Rozmawialiśmy o kwestiach politycznych, gospodarczych i infrastrukturalnych” — powiedział Karol Nawrocki, Prezydent RP. Podkreślił, że Polska i Słowacja pozostają nie tylko sąsiadami, ale „sprawdzonymi przyjaciółmi”, przypominając polskie patrole lotnicze w latach 2022–2024 oraz deklaracje solidarności po naruszeniu polskiej granicy przez rosyjskie drony — dodał.
Rozpoczęło się spotkanie Prezydenta RP @NawrockiKn i Prezydenta Słowacji @PellegriniP_.
💬 Wizyta na Słowacji to będzie intensywna wizyta o charakterze politycznym, ale też gospodarczym z elementem historycznego upamiętnienia ludzi, którzy próbowali przedostać się przez granicę… pic.twitter.com/I4r128aO6i
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) November 5, 2025
Prezydent RP wskazał znaczenie formatów współpracy regionalnej. Zwrócił uwagę na Grupę Wyszehradzką, Inicjatywę Trójmorza i B9 (Bukaresztańska Dziewiątka – zrzeszenie Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier) jako narzędzia wzmacniające odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO i Europę Środkowo-Wschodnią. Ocenił, że struktury te umożliwiają spójną reakcję w ramach NATO i UE w sprawach bezpieczeństwa oraz gospodarki.
Dla Polski i Słowacji Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza, formaty takie, jak B9 i cała odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO i Europę Środkowo–Wschodnią jest zasadniczym celem. Te formaty zbliżają nas do siebie i dają naszym państwom możliwość reakcji w ramach NATO czy… pic.twitter.com/1otNIq7F00
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) November 5, 2025
W części poświęconej infrastrukturze Karol Nawrocki mówił o osi północ–południe i konieczności przyspieszenia budowy dróg. Wskazał na Via Carpatię, międzynarodową trasę łączącą litewską Kłajpedę z Salonikami w Grecji, a także zapowiedzianą przez stronę słowacką realizację trasy R4 w perspektywie kilku lat jako impuls dla inwestorów i przedsiębiorców. R4 to północno-południowy odcinek korytarza Via Carpatia. Ma łączyć granicę z Polską przez słowacki Svidník, Preszów i Koszyce z granicą z Węgrami
Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego regionu, prezydent poinformował o propozycji wobec Bratysławy: „Zaproponowałem po spotkaniach z Prezydentem Donaldem Trumpem, aby Polska, w jak najkrótszym czasie, stała się hubem dla dostaw gazu ze Stanów Zjednoczonych. Mamy w Polsce terminal w Świnoujściu, mam nadzieję, że niedługo zakończy się budowa terminala pływającego na Bałtyku, mamy ze Słowacją interkonektor. Rozwój infrastrukturalny Polski i nasza współpraca będzie prowadzić nas do niezależności od Rosji w całym regionie” — powiedział.
Czytaj także: Polska chce być hubem LNG w Europie Środkowej, stawiając na import z USA
Kwestie migracyjne zajęły osobne miejsce w rozmowach. „Nasze wspólne stanowisko jest jasne i mam nadzieję, że przekonamy do niego naszych partnerów z Budapesztu i Pragi — Polacy i Słowacy czują się w swoich krajach gospodarzami. Ani ja, ani Prezydent Pellegrini, nie zgodzimy się na to, żeby o procesie migracji w naszych krajach, który jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, decydowała Bruksela, decydowała Unia Europejska. Cieszę się, że jesteśmy w tej sprawie po tej samej stronie” — podkreślił Karol Nawrocki,. Wskazał, że oczekuje potwierdzenia tego stanowiska podczas najbliższego szczytu Grupy Wyszehradzkiej — dodał.
Peter Pellegrini zwrócił uwagę na wyzwania energetyczne swojego kraju. „Słowacja mierzy się z poważnym problemem, będąc pod presją jak najszybszego uniezależnienia się od rosyjskich dostaw. Cieszy mnie propozycja prezydenta Nawrockiego oraz działania polskiego rządu, dzięki którym połączenia gazowe między naszymi krajami pozwolą uczynić z Polski alternatywne źródło importu surowca — oczywiście przy rozsądnych cenach i opłatach tranzytowych” — powiedział Peter Pellegrini, prezydent Słowacji. Zaznaczył, że z zainteresowaniem przyjął zapowiedź współpracy przy dostawach tańszego gazu zza oceanu — ocenił. Strony przypomniały, że Polskę i Słowację łączy dwukierunkowy interkonektor gazowy Strachocina–Veľké Kapušany o długości ok. 164 km, uruchomiony pod koniec sierpnia 2022 r.
W obszarze obronności Karol Nawrocki wskazał na współpracę przemysłową oraz możliwości kontraktowe. Podkreślił, że Słowacja należy do liderów produkcji amunicji w Europie, a jednocześnie wykazuje zainteresowanie czołgami K2PL, których produkcja ma być realizowana w Polsce — zaznaczył. Peter Pellegrini wskazał, że priorytetem pozostaje zacieśnianie współpracy w przemyśle zbrojeniowym i energetyce. „Polska już korzysta z potencjału naszego przemysłu przy produkcji amunicji, która trafia również na Ukrainę. Mamy duże projekty mogące prowadzić do wspólnego pozyskania czołgów. Jeśli Polska uzyska licencję na produkcję czołgów K2, Słowacja mogłaby rozważyć tę technologię przy rozbudowie swoich sił pancernych” — powiedział prezydent Słowacji. Dodał, że Słowacja jest gotowa wspierać Polskę w rozwoju energetyki jądrowej i traktuje Warszawę jako strategicznego partnera gospodarczego i bezpieczeństwa — podkreślił.
Ceremonia złożenia przez Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej wieńców pod Pomnikiem Bramy Wolności.
Prezydenci wspólnie złożyli wieniec, by upamiętnić ofiary reżimów komunistycznych w Polsce i Czechosłowacji. pic.twitter.com/NRwsX4spN0
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) November 5, 2025
Program wizyty obejmował także rozmowy z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Republiki Słowackiej Richardem Rašim oraz spotkanie z premierem Robertem Fico. Na zakończenie prezydenci Polski i Słowacji wzięli udział w ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem Bramy Wolności, upamiętniając ofiary reżimów komunistycznych w Polsce i Czechosłowacji. W wizycie uczestniczyli szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz oraz zastępca szefa Gabinetu Prezydenta Jarosław Dębowski.
Prezydent @NawrockiKn spotkał się z Premierem Słowacji Robertem Ficą. pic.twitter.com/mVMwdQuUC8
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) November 5, 2025
Zapowiedziano, że 24 listopada Prezydent RP uda się z wizytą do Czech, a 3 grudnia weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.
Kresy.pl/Polskie Radio 24/prezydent.pl
































