Znany proukraiński lobbysta Paweł Kowal w wywiadzie dla magazynu „Plus Minus” uznaje Jarosława Kaczyńskiego za centroprawicowego polityka, który zablokował wzrost ruchów typowo narodowych, podobnych do tych jakie umacniają się w innych państwach europejskich.

Kowal mówi dziennikarzowi, że tezy liberałów o zmierzchu państw narodowych zderzyły się z obecną rzeczywistością polityczną. „Zachód płynie w kierunku renacjonalizacji polityki” – jak zaznacza. Zauważa tę tendencję we Francji, w Niemczech, na Węgrzech, a także w szansach Donalda Trumpa na objęcie stanowiska prezydenta USA, co komentuje stwierdzeniem: „To już nie przelewki”.Jednocześnie Kowal twierdzi, że „w Polsce to ma bardzo łagodny przebieg, sukcesy Korwin-Mikkego nie zawróciły biegu Wisły. Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się europejski trend wmontować w szeroki obóz polityczny, jakim jest PiS”. „Być może Jarosław Kaczyński uchronił nas od gwałtownego, nacjonalistycznego zwrotu” – mówi Kowal, snując przy tym historyczne analogie – „Swoją drogą właśnie tak przedstawia się dziś często politykę Józefa Piłsudskiego. On też w jakimś stopniu przecież wpisywał się w politykę ówczesnej Europy, ale nie dopuścił do głosu najbardziej nacjonalistycznych, faszystowskich opcji, a przed wojną w Polsce byli nawet zwolennicy Hitlera”.

rp.pl/kresy.pl

Kowal: Kaczyński powstrzymuje w Polsce nacjonalizm
Oceń ten artykuł

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mp :

    DLACZEGO ŚWIATOWE DIASPOROWE ŻYDOWSKIE ORGANIZACJĘ ROSZCZENIOWO-TERRORYSTYCZNO-ROZBÓJNICZE mające na sztandar HOLOKAUST-INDUSTRY nie uciszą na zawsze tej kiszki stolcowej zw.PAWŁO KOWAL za propagowanie nazizmu faszyzmu ludobójstwa ukraińskiego.PRZECIEŻ DO QRWY NĘDZY!!!Te flaki z upa-oun rżnęły równo żydów jak i Polaków i pozostałe nacje z tego tygla narodowego jakim były polskie KRESY.CZY TE ŻYDY Z WOŁYNIA BYŁY JAKIEGOŚ GORSZEGO SORTU jak te z zurichu czy new yorku???PIS MOCZY DUPĘ I STAJE SIE NIEWIARYGODNY mając za parobka ta spasioną na naszych podatkach świnię PAWŁO KOWAL!faszyzm grozi kryminałem więc czyim jest WYNALAZKIEM??

  2. mix :

    W tym wywiadzie było znacznie więcej kwiatków – np. że Polska powinna pójść wobec Berlina na ustępstwa w sprawie przyjmowania imigrantów. Tego gościa trzeba trzymać jak najdalej od jakiegokolwiek wpływu na cokolwiek. Najlepiej niech jedzie do swoich banderowców i tam już zostanie.

  3. pro_patria :

    pomiot kowal w poprzedniej kadencji sejmu wykazał się tak wielkim debilizmem i probanderyzmem, że nawet jarosław upainę zbaw zabronił mu startować z list pisiorów. Tym samym nawiedzony oszukał tą część społeczeństwa, która liczyła na wyegzekwowanie szacunku do Polski i pamięci dziesiątków tysięcy pomordowanych Rodaków. Zdrajca pavlo pojechał do mocodawców z kijowa, pobiedował, gdyż nie jest im już potrzebny i wraca z wiernopoddańczymi dla nawiedzonego wywiadami. Bezczelnie pcha się do koryta porównując upainę zbawa do Piłsudskiego. Żenada…