Zwierzchnik muzułmańskiej organizacji mówi o rasizmie w Polsce

Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid twierdzi, że w Polsce szerzy się rasizm i „islamofobia”.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznanie sprawcy powybijali szyby w warszawskim Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. W ramach tego ośrodka funkcjonuje między innymi meczet. O sprawę pytany był minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak. Stwierdził on, że policja zajęła się sprawą po złożeniu zawiadomienia przez administrację muzułmańskiej placówki, co nastąpiło w poniedziałek około godziny 6 rano. „Ten obiekt jest objęty monitoringiem, jest chroniony przez firmę. Policja zadziałała wtedy, kiedy została powiadomiona. Mamy nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci” – tłumaczył minister, zapewniając, że „wszyscy są traktowani tak samo przez polską policję”. Jak wynika z nagrania zamaskowany osobnik rzucał w okna Ośrodka rzucał w szyby kamieniami.

Według informacji policji zgłoszenie nastąpiło prawdopodobnie kilka godzin po wybiciu szyb, bowiem pracownicy ośrodka przyznali, że słyszeli hałasy około godziny 1 w nocy. „Prowadzimy intensywne czynności mające na celu ustalenie osoby lub osób mających związek z tym zdarzeniem. Będziemy sprawdzać system monitoringu. Zbieramy wszelkie informacje, które mogą doprowadzić do zatrzymania” – zapewniał Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Sprawę skomentował już sam przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid. Islamofobia i rasizm bardzo mocno rosną w Polsce. Musimy zrozumieć” – mówił Chadid w czasie konferencji prasowej – „że to jest atak na tle rasistowskim, jestem pewny na 100 procent”. Chadid twierdził, że islam jest „religią pokoju”, a mimo to jego wyznawcy są atakowani na ulicach. Oskarżał polityków i media o wytworzenie „nieprzyjemnej atmosfery” wokół muzułmanów w Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Liga Muzułmańska jest organizacją należącą do Federation of Islamic Organizations in Europe, która jest z kolei powiązana z Bractwem Muzułmańskim. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, przy Alei Bohaterów Września w Warszawie, będący jednocześnie siedzibą główną Ligi, powstał dzięki funduszom z Arabii Saudyjskiej.

Czytaj także: Muzułmanie uczyli się na warszawskiej ulicy – to polityczna demonstracja 

interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Lucjusz
    Lucjusz :

    Fobia, to nieuzasadniona obawa. W związku z tym, nie ma czegoś takiego jak 'islamofob’ i nie powinno się takiego określenia używać – zapędza nas to bez żadnej przyczyny na pozycje defensywne. To samo jeśli chodzi o wyzywanie nas od rasistów. Islam to nie rasa, ponadto chciałbym żeby szczerze opowiedział jak w jego kraju szanuje się nasze obyczaje, wierzenia i 'rasę’.

  2. Lucjusz
    Lucjusz :

    Z uwagi na agresywne zachowanie muzułmanów na świecie, oraz miotanie obelgami na nas przez naszych 'gości’, proponuję żeby kopiować do nas niektóre przepisy prawne obowiązujące w 'cywilizowanej’ Europie. Powinno się zacząć od zakazu rozdawania koranu, finansowania organizacji religijnych zza granicy, zakaz budowy meczetów…. Jak przegapimy moment może być znacznie trudniej. Poza tym nikt się nie przyczepi – w razie czego wzorujemy się na prawodawstwie Austrii, Niemiec itp.