Niewielkie nacjonalistyczne grupy na Ukrainie mogą być jedyną nadzieją tego kraju na ucieczkę od apatii, drapieżnej korupcji i, w ostateczności, rozpadu – pisze w tekście opublikowanym na stronie newrepublic.com Anne Applebaum. W obszernym artykule żona Radosława Sikorskiego tłumaczy, dlaczego termin “nacjonalizm” może mieć nie tylko negatywne konotacje.

Zdaniem Applebaum, Ukraińcy potrzebują więcej uwarunkowanych nacjonalistycznie inspiracji. “Potrzebują momentów takich, jak gdy o północy w sylwestra ponad 100 tys. ludzi na Majdanie śpiewało hymn Ukrainy. Potrzebują więcej okazji, przy których będą mogli krzyczeć “Chwała Ukrainie – chwała jej bohaterom”. Tak, to był slogan kontrowersyjnej Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 40. ubiegłego wieku, ale został przystosowany do nowej sytuacji. I oczywiście muszą przełożyć te emocje na prawa, instytucje, system sądowniczy i ośrodki szkolenia policjantów. Jeśli tego nie zrobią, ich państwo może znowu przestać istnieć” – podkreśla żona Sikorskiego.

Applebaum przywołuje także funkcjonujące powszechnie – i uzasadnione historycznie – wyobrażenia na temat nacjonalistów, jako np. osób biorących udział w pogromach Żydów czy masowych mordach na Polakach. Jak zaznacza, w przypadku Ukraińców była także inna grupa, której członkowie “mogliby stać się Garibaldimi i Jeffersonami”, gdyby urodzili się w innym kraju. Dziennikarka zaznacza, że nacjonaliści często byli obiektem czystek czy deportacji i stawia tezę, że Józef Stalin chciał zagłodzić Ukrainę m.in. właśnie ze strachu przed miejscowym nacjonalizmem. Nacjonalizmem pojmowanym jako patriotyzm, a także poczucie, że “za Ukrainę warto walczyć”.

Onet.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. o
  o :

  No skoro tak… To moze by cos o naszym patriotyzmie napisala? O naszych organizacjach patriotycznych? I niech ze swoim mezem porozmawia i mu wszystko wytlumaczy, bo skoro wybielila tak pieknie ukrainskich nacjonalistow-szowinistow, to nasi “nacjonalisci” nie majac na swoim koncie mordow, gwaltow, itd., musza byc o niebo lepsi od tamtych. Niech mu opowie jak bardzo sa potrzebni Polsce ci patrioci i zeby przestal go z tym swoim calym ugrupowaniem scigac, bo tylko Polsce zaszkodzi.

  • vanderbrook
   vanderbrook :

   Uzywajac takiego rozumowania powiemy tez: faszyzm moze miec nie tylko negatywne konotacje, ludobojstwo moze miec nie tylko negatywne konotacje, torturowanie dzieci moze miec nie tylko negatywne konotacje i Holocaust moze miec nie tylko negatywne konotacje?
   Applebaum = jablon. Od jakiej to jabloni niedaleko spadlo jablko, z ktorego wyrosla Anula Applebaum?

 2. alexmich
  alexmich :

  Pewien człowiek głosi, że “kobieta przejmuje poglądy polityczne mężczyzny, z którym sypia”. Ponieważ inne jego powiedzie, a w szczególności te dotyczące gospodarki, są cholemie trafne, uważam że i tu nie mija się z prawdą. Więc albo my Polacy mamy problem, bo są to poglądy zaczerpnie od szefa MSW, albo to szef MSW ma problem. Mam szczerą nadzieję, że to drugie.

 3. vanderbrook
  vanderbrook :

  A jakiego to mechanizu politycznego, ekonomicznego, policyjnego, militarnego i psychologicznego uzyla by adona Jablon by utrzymywac nacjonalizm ukrainski w malych granicach. A jakie to granice sa male? Czy maja by mierzone w procentach? A czy adona Jablon wie, ze partia, do ktorej wstapil Hitler w Monachium byla bardzo mala?

 4. pablo
  pablo :

  UPA kontrowersyjne…. no tak… Kontrowersyjna, to jest baba z brodą i członkiem na eurowizji. UPA to zbrodnicza organizacja, tak samo jak SS. Stalin chciał zagłodzić Ukrainę ale przy okazji zrobił im wielki prezent. W ogóle komuniści byli dla Ukraińców bardziej hojni niż naziści. Lenin dał Donbas, Stalin zachodnią Ukrainę, a Chruszczow Krym… ;] Ale co tam, cokolwiek się dzieje, a jest wymierzone przeciwko Rosji – jest dobre. Taka logika. (BTW nie wybielam zbrodniarzy komunistycznych, żeby nie było ;])

 5. wepwawet
  wepwawet :

  Zacznę od cytatu: “Potrzebują więcej okazji, przy których będą mogli krzyczeć “Chwała Ukrainie – chwała jej bohaterom…”. Jeśli ta kobieta naprawdę sypia z Sikorskim to mamy przerąbane. Skoro tak martwi się o Ukrainę to przecież może się tam przeprowadzić. Myślę, że lepiej sobie poradzimy bez ludzi stawiających na rozwój banderyzmu. Takie zabawy mogą bowiem Lachom bardzo zaszkodzić.

 6. jaroslaus
  jaroslaus :

  majacząca żydówka – gnieździ się w Polsce a jej dobro dla niej nic nie znaczy, tak samo jak dla jej współplemieńców z GW i TVN. I tak samo jak jej pobratymcy pożerali się nawzajem w gettach, bez zawahania poświęca pamięć żydostwa, które akurat też było mordowane przez rezunów – nie jest to dziwne kiedy zobaczy się KTO stoi na czele rewolty – mówię tu o indywiduach jak Tymoszenko/Kapitelman, Kliczko/Etinzon, Jaceniuk, Kołomojski, Kernes etc., którzy potrzebują takiego bandyckiego ruchu do utrzymania władzy. Pytanie jest jednak zasadnicze – oprócz terenu, który żydzi mogą rozkraść, po co komu “ukraina”, a przynajmniej w takim kształcie? Przecież można by było spokojnie zostawić neobanderowski bantustan w koło Kijowa.

  • puchacz
   puchacz :

   Krótka uwaga: lubię p. Sikorską. Ma klasę i wygląda na osobę o dobrym i naiwnym serdeńku, stąd nawet taką głupotę można jakoś wybaczyć, szczególnie, że w przeciwieństwie do naszych politykierów – którzy są zwykłymi idiotami – wpływu na naszą politykę wschodnią nie ma (no, chyba że przez męża … ). Więc, nie zasułguje, żeby pisać o niej, jak o jakiejś szmacie.
   Co do reszty: Kiernes to człowiek byłego obozu władzy. Z Kliczki i Tymoszenko tacy żydzi, jak ze mnie, a rzekoma żydowskość Jaceniuka wygląda na zwykłą plotę. To, że nasi “starsi bracia” mają smykałkę do wątpliwych politycznie przedsięwzięć nie ulega wątpliwości, ale takie zainteresowanie cudzymi napletkami nikomu w tym przypadku nie wyjdzie na zdrowie.

   • vanderbrook
    vanderbrook :

    p. Puchacz: ogolnie nie powinno miec znaczenia, czy wymienione przez Pana osoby to Zydzi czy nie. W armii Hitlera sluzylo ok. 100 000 Zydow, lacznie z admiralem Milch. Tak jak Pana, mnie rowniez nie interesuje napletek milionerki-zlodziejki Timoszenko, lecz co do meritum poruszonego przez Pana, sa potwierdzenia, ze jej matka byla Zydowka: ‘Червоненко поблагодарил Президента Виктора Ющенко за “адекватную и быструю” реакцию на инцидент и выразил удивление отсутствием подобной реакции со стороны правительства и премьер-министра Юлии Тимошенко. “Тем более, что мать Юлии Тимошенко – еврейка, а отец – армянин. Именно армяне и евреи исторически подвергались наибольшему геноциду”, – отметил он.’ http://korrespondent.net/ukraine/events/129586-rabinovich-prizyvaet-ne-spekulirovat-na-izbienii-studenta-evreya-v-kieve. Czerwonienko to owczesny minister transportu. Znali sie z Timoszenko dobrze. Procz tego o Timoszenko wiadomo, ze zostala wymieniona jako wspolwinna w akcie oskarzenia (indictment) w sprawie kryminalnej US v. Lazarenko o milionowe miedzynarodowe oszustwa, pranie pieniedzy i dzialanie na szkode Ukrainie (US v. Lazarenko, US District Court in San Francisco, nr. akt CR-00-284-MJJ, http://www.tymoshenkocase.com/wp-content/uploads/2012/07/en32-t1.pdf , strona 7, linie 19 i 25). O Kliczko mozna przeczytac to: ‘Vitali Volodymyrovych Klitschko (born 19 July 1971) is a Jewish politician and former professional boxer. Klitschko’s Jewish maternal grandmother, Tamara Jefimowna Etinzon and grandfather married following WWII. Their son Vladimir became an officer in the Jewish Bolshevik ‘Red’ Army, his sons Vitali and Wladimir were born in Kyrgyzstan and Kazakhstan and grew up in Kiev. Klitschko has been accused of working as a debt collector in the 1990s for the Jewish mafia in Ukraine.’ ( http://holodomorinfo.com/glossery/politicians/vitali-klitschko/) . Tutaj widac Kliczko podczas tradycyjnej ceremonii zapalania menory: http://www.algemeiner.com/2012/12/21/heavyweight-champ-vitali-klitschko-removes-gloves-for-menorah-lighting/klitschko-menorah/
    Tutaj jest fotografia Kliczko w jarmulce na glowie w synagodze: http://www.evilyoshida.com/Thread-Former-Boxer-and-Ukraine-Opposition-Leader-Vitaly-Klitschko-is-Jewish Pochodzenie Jaceniuka jest znane na Ukrainie i po za nia: ‘Newly appointed/imposed Ukrainian prime minister, A Jew named Arseniy Yatseniuk announced on Monday that his government plans to sell Naftogaz Ukrainy, The national oil and gas company of the Ukraine….Yatseniuk, who has been linked to Jewish Ukrainian mafia boss Semion Mogilevich also stated his intentions to impose IMF austerity on the Ukraine, Already one of the poorest countries in Europe’. http://www.europeandailynews.org/2014/03/04/newly-appointed-jewish-prime-ministerdictator-of-ukraine-arseniy-yatseniuk-plans-asset-sales/ Jaceniuk to bankier i oligarcha. Nomen omen jego nazwisko wywodzi sie z hebrajskiego rdzenia ‘joec’ (יוֹעֵץ) i jidisz ‘jecnu’, ( ייצנע ) : radzic, doradca, a nie z jezyka slowianskiego.

    • puchacz
     puchacz :

     1) Dziadek Timoszenko po linii ojca był żydowskiego pochodzenia; o babce po linii ojca wiemy tylko, że nosiła bałtyjskie nazwisko (Hrihjan najwyraźniej powstało wskutek urzędniczej pomyłki z Grigan/Grigans), stąd pogłoska o ormiańskim pochodzeniu. Po linii matki, to Ukraińcy. Pan Czerwonienko może twierdzić inaczej, ale dlaczego miałby Pan wierzyć jakiemuś Żydowi, hę?
     2) Faktycznie, babka Kliczki po linii ojca (a nie matki jak Pan podaje) – Tamara była Żydówką. Jaki wpływ narodowość jednej babki ma na narodowość wnuczka?
     3) Żydowskie pochodzenie Jaceniuka może i jest znane, ale nie jestem pewien, czy prawdziwe. Póki co, to znajdywałem takie informacje tylko w źródłach o jawnie antysemickim charakterze, albo takich, które mogły mieć interes w rozprowadzaniu tej plotki i osłabianiu jego pozycji na nacjonalizującej ukraińskiej scenie politycznej. Zresztą jak można potraktować poważnie kogoś, kto pisze “a Jew named Arseniy Yatseniuk” …

 7. jaroslaus
  jaroslaus :

  Oczywiście, jak czegoś się nie wie to od razu należy napisać, że to “plotka”. Ale skoro tak to po co w ogóle się wypowiadać jak się jest dyletantem? Dzielenie się niewiedzą jest szkodliwe bo tylko miesza w głowach. Ale do rzeczy:

  Jaceniuk to żyd – oto raport Uniwersytetu Oxford, który to potwierdza (Milestones).
  http://www.taraskuzio.net/media18_files/105.pdf

  Kołomojski – gubernator Dniepropietrowska z nadania Jaceniuka to żyd z obywatelstwem tzw. “Izraela” – tu zdjęcie jak łoi wódę z innymi żydami
  http://davidduke.com/passing-favor/

  Kernes – żyd będący merem Charkowa
  http://www.timesofisrael.com/shot-ukrainian-jewish-mayor-airlifted-to-israel-for-surgery/

  Tymoszenko to żydówka o kruczo czarnych włosach i przypinanym warkoczu. Zaskakujące, że gdy była taka chora to włosy cały czas miała blond – czyli musiała ja farbować. Chciała ukryć swoje żydostwo ale się nie udało złodziejce jednej.

  Podobnie Kliczko jak i spora część reszty świty.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydowska-opozycja-na-ukrainie-2013-12

  Żydzi na tzw ‘ukrainie’ potrzebują banderowców tak samo jak żydowski KOR potrzebował Solidarności, tj. do przechwycenia władzy. Po ogłoszeniu stany wojennego Wałek Bolek Wałęsa na polecenie SB ogłosił, że legalne organa Solidarności są rozwiązane – co było zupełnie bezprawne – i w ich miejsce powołał nowe z samymi żydami z KOR. Potem ta hołota zasiadła do Okrągłego Przekrętu by się podzielić władzą z komuchami z partii.

  • puchacz
   puchacz :

   Tak, Kołomojski jest Żydem, ale to się ma nijak do tego, co napisałem. I tak, Kiernes też jest Żydem, ale to się ma nijak do tego, co Pan napisał, bowiem Giepa Kiernes ps. Gangsta na czele żadnej banderowskiej rewolty nie stał. Aha, drogi nie-dyletancie, “raport Uniwersytetu Oxford” to w istocie profil sporządzony przez firmę “Oxford Analytica” (nie wiemy zresztą, czy oryginalny). A ponieważ nie podali źrodła tej informacji, można przypuszczać, że po prostu napisali, co zasłyszeli. I właśnie o to plotkarzom chodziło. Skąd u Was to pragnienie udowodnienia, że za banderyzmem stoją Żydzi!? Co, pewnie sam Stepan Bandera i Ołeh Tiahnybok też starozakonni?