Zielona demokracja – tak Szymon Hołownia zdefiniował swoją partię, Polska 2050. Zapowiada, że po dojściu do władzy m.in. zlikwiduje Fundusz Kościelny, powoła ministra ds. rozdziału państwa i Kościoła, umożliwi 16-latkom głosowanie. Chce też jak najszybciej odejść od węgla i zlikwidować Trybunał Konstytucyjny.

W sobotę w Warszawie odbył się kongres partii Polska 2050, której liderem jest Szymon Hołownia. Były prezenter TVN przekonywał, że jego ugrupowanie jest „najlepiej merytorycznie przygotowaną do rządzenia partią w dziejach Polski”.

– Gdybym miał skrócić ten nasz wielki program do dwóch słów, to one znowu byłyby bardzo proste – zielona demokracja. (…) jesteśmy właśnie tym – zielonymi demokratami, których tak bardzo potrzeba na polskiej scenie politycznej – powiedział Hołownia. – Dzisiaj można o Polsce powiedzieć wiele, ale nie, że jest zielona czy demokratyczna.

Przeczytaj: Wizja Gowina: Polska wielu narodów oraz współczujący, zielony i proeuropejski konserwatyzm

 

Podkreślił też, że obecnie głównymi celami jego partii są: odsunąć od władzy PiS, a potem naprawić Polskę po rządach Zjednoczonej Prawicy, które bardzo mocno krytykował.

Hołownia przedstawił główne założenia programowe swojej partii. Obiecał zrobić wszystko, żeby do końca tej dekady „zniknęły wszystkie domy dziecka” w Polsce. Zapowiedział też „przywrócenie w Polsce praworządności”. Główną propozycją partii Polska 2050 jest całkowita likwidacja Trybunału Konstytucyjnego – sędziowie mieliby uzyskać możliwość odwoływania się wprost do konstytucji. Propozycja alternatywna to reforma sposobu wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm i inne organy w taki sposób, żeby rzeczywistą kontrolę konstytucyjności obowiązującego w Polsce prawa.

Lider Polski 2050 poświęcił osobną część swojego wystąpienia na sprawy dotyczące wiary i Kościoła. Jego główne postulaty w tym obszarze to likwidacja Funduszu Kościelnego i powołanie ministra ds. rozdziału państwa i Kościoła.

– Po pierwsze zlikwidujemy Fundusz Kościelny. Zastąpimy go dobrowolnym odpisem podatkowym. Nie posłowie tej czy innej partii, [ale] każdy będzie mógł zdecydować, który Kościół, którą wspólnotę bliską swojemu sercu chce wesprzeć – mówił polityk. – Po drugie: powołamy przy premierze specjalnego ministra, który dopilnuje prawdziwego rozdziału państwa i Kościoła, strażnika normalności w tej kwestii.

Ponadto, Hołownia zapowiedział, że po objęciu władzy w Polsce w ciągu pierwszych 100 dni „powstanie specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej do prowadzenia i nadzorów śledztw ws. przypadków pedofilii wśród duchownych”. Chce również oddać decyzję o formie i liczbie godzin religii w swojej szkole „wspólnotom szkolnym” – mieliby o tym decydować rodzice, nauczyciele i uczniowie. Z kolei młodsi uczniowie mieliby móc sami decydować, czy chcą chodzić na lekcje religii, czy nie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska 2050 zamierza też wprowadzić zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa dla posłów, senatorów, ministrów, wiceministrów oraz członków i rodzin i osób bliskich. Miałby on obowiązywać w czasie pełnienia urzędu i przez kolejny rok od momentu jego oddania. Postuluje też jak najszybsze odejście od węgla, optymalnie do 2035 roku.

Przygotowaliśmy wielki program, Polskę na zielonym szlaku, to jest ten program, który da nam, jestem tego pewien, Polskę czystą, Polskę piękną (…). Czyste powietrze przez cały rok, niezaśmiecane lasy, czyste jeziora, ulice i miasta. Jednym z kluczowych rozwiązań jest uwolnienie Polski od smogu do końca tej dekady, dlatego chcemy przeznaczyć 100 miliardów złotych, unijnych funduszy na wymianę kopciuchów i termomodernizację – zapowiedział Hołownia. Dodał, że jego partia dąży do tego, żeby „Polki i Polacy zarabiali na nadwyżkach zielonego prądu, który sami wyprodukują”. – My musimy już dziś robić tak, żeby na prądzie zarabiać, a nie tracić.

Hołownia zachwalał też dojrzałość polityczną młodzieży, powołując się na zaangażowanie młodych w manifestacje dotyczące klimatu czy edukacji. Jego zdaniem, powinni oni móc wybierać polityków. Zapowiedział, że po odsunięciu PiS od władzy, Polska 2050 umożliwi głosowanie osobom od 16 roku życia, „aby wybory były naprawdę powszechne”. W pierwszej kolejności miałoby to dotyczyć wyborów samorządowych, a później, po koniecznych zmianach konstytucji, w parlamentarnych i prezydenckich.

– Nie wystarczy odsunąć PiS od władzy. Następnego dnia od 7 rano trzeba zacząć leczyć Polskę – mówił były prezenter TVN.

Czytaj także: PKW odrzuciła sprawozdanie Szymona Hołowni

Podczas kongresu partii Polska 2050 zaprezentowano też “aplikację polityczną” o nazwie “Jasmina”, przeznaczoną na smartfony. Zgodnie z założeniem, ma ona dawać możliwość, za pośrednictwem głosowania, wpływania i decydowania w różnych sprawach. Początkowo będzie dostępna dla członków partii Hołowni. Poprzez funkcję głosowania czy plebiscytu będą oni mogli decydować o tym, jakie stanowisko będzie zajmować ugrupowanie w konkretnych sprawach. Po dojściu do władzy, aplikacja ma być dostępna dla każdego polskiego obywatela. Ma to być realizacja wizji “polityki ery cyfrowej”.

gosc.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply