Oczekujemy od Unii Europejskiej szybkiego zniesienia wszelkich ograniczeń w eksporcie ukraińskich produktów rolnych – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent spotkał się we wtorek w Kijowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jak wskazał, rozmowa dotyczyła m.in. kwestii eksportu ukraińskich produktów rolnych. “Zgadzamy się co do znaczenia naszego ukraińskiego wkładu w globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc” – oświadczył.

Jego zdaniem jakiekolwiek ograniczenia ukraińskiego eksportu są teraz absolutnie nie do przyjęcia, ponieważ wzmacniają nie Europę, lecz możliwości agresora.

Zełenski zaproponował powołanie grupy konsultacyjnej w celu monitorowania kwestii problematycznych oraz “powstrzymania się przed jakimikolwiek decyzjami w odniesieniu do handlu bez konsultacji z Ukrainą”.

Podkreślił, że Ukraina oczekuje od Unii Europejskiej szybkiego zniesienia wszelkich ograniczeń w eksporcie ukraińskich produktów rolnych.

“Oczekujemy od UE mocnych, europejskich w swej treści decyzji i możliwie jak najszybszego usunięcia wszelkich ograniczeń, jeśli będzie istniała ku temu wola polityczna, a dzisiejsze nasze rozmowy świadczą, że taka wola istnieje. W tej sytuacji będziemy w stanie znaleźć optymalne decyzje, które obronią interesy Europy i Ukraińców, którzy cierpią w wyniku zastosowanych przeciwko nam ograniczeń eksportowych” – powiedział ukraiński prezydent.

Zobacz także: Media: Polska łączy tzw. umowę ws. ubóstwa z kwestią wywozu ukraińskiego zboża i sankcjami wobec Białorusi

Wyraził opinię, że negocjacje z szefową KE pokazują, że taka wola jest.

Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła, że sprawa eksportu żywności z Ukrainy jest “skomplikowana” i obie strony powinny poszukiwać rozwiązania tego problemu.

“Priorytetem jest teraz utrzymanie płynnego tranzytu zboża (…) z Ukrainy do UE i wymaga to ścisłej współpracy różnych zainteresowanych stron, dlatego stworzymy wspólną platformę koordynacyjną, która zapewni, że elementy solidarności, o których mówicie, będą mogły w pełni funkcjonować” – dodała.

Przeczytaj: Ukraińskie zboże. Minister rolnictwa: Wystąpimy do KE o dalszą pomoc dla rolników

W czwartek minister rolnictwa Robert Telus przyznał, że w magazynach w Polsce jest 8 mln ton ukraińskiego zboża. To ponad dwa razy więcej, niż wynikałoby z danych opublikowanych przez unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Przeczytaj: Ukraiński wiceminister zarzuca polskim rolnikom, że “blefują” ws. importu ukraińskich produktów

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła w ubiegłym tygodniu tymczasowe środki zapobiegawcze, dotyczące przywozu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznikaJak zaznaczono, środki te „mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych, dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji”.

Jednocześnie, wskazane produkty rolne z Ukrainy mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez Polskę i cztery inne kraje, w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej. Mogą też trafiać do kraju lub terytorium poza UE.

Czytaj także: Wiceminister rolnictwa Ukrainy twierdzi, że ukraińskie zboże ograniczyło inflację w UE

ukrinform.ua / businessinsider.com.pl / wnp.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Niestety, zetknęliśmy się z problemami w miejscu, w którym moglibyśmy oczekiwać na przejawy solidarności. Drastyczne w czasie wojny działania protekcjonistyczne ze strony naszych sąsiadów nie mogą nie rozczarowywać, delikatnie mówiąc” – oświadczył.” – bezczelność typowa dla neobanderowskich władz Ukrainy.

  2. vektor
    vektor :

    Dajcie, dajcie, dajcie ,wpuśćcie ,wpuśćcie ,wpuśćcie ,zepsujcie stosunki z sąsiadami, zepsujcie stosunki z sąsiadami, zepsujcie stosunki z sąsiadami , nic od nas nie chciejcie, nic od nas nie chciejcie, nic od nas nie chciejcie, to mówię ja ubrany w bluzę .