Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest „w szoku” z powodu nieudostępnienia przez Izrael systemów antyrakietowych w celu przeciwdziałania rosyjskim atakom – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Reuters, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest „w szoku” z powodu nieudostępnienia przez Izrael systemów antyrakietowych w celu przeciwdziałania rosyjskim atakom.

„Nie wiem, co stało się z Izraelem. Szczerze, szczerze – jestem w szoku, bo nie rozumiem, dlaczego nie mogli zapewnić nam obrony przeciwlotniczej” – powiedział.

Zełenski poczynił te uwagi w wywiadzie dla francuskich dziennikarzy w środę. „Rozumiem – mają trudną sytuację, jeśli chodzi o sytuację z Syrią i Rosją” – powiedział Zełenski, dodając, że nie wysuwa oskarżeń „Stwierdzam fakty. Moje rozmowy z izraelskim kierownictwem nie pomogły Ukrainie”.

Wcześniej informowaliśmy, że izraelski przemysł obronny dostarcza Ukrainie systemy zwalczania dronów za pośrednictwem Polski – podał The Times of Israel. Źródła w izraelskim przemyśle potwierdziły, że sprzęt jest sprzedawany do Polski, aby obejść odmowę Izraela dotyczącą sprzedaży zaawansowanej broni Ukrainie.

Źródła w izraelskim przemyśle obronnym wyjaśniły, że systemy zwalczania dronów, które mogą przechwytywać i zakłócać pracę bezzałogowców, zostały sklasyfikowane jako „zaawansowana technologia defensywna” i dlatego nie są dopuszczone do sprzedaży na Ukrainę.

Firma izraelskiego przemysłu obronnego miała poinformować resort obrony, że sprzedaż dotyczy Polski i nie wie, iż Warszawa pośredniczy w przekazywaniu broni do Kijowa. Medium zwraca uwagę, że izraelski rząd “nie wydawał się zainteresowany storpedowaniem umowy”.

Resort obrony Izraela nie skomentował opisywanych doniesień.

Dziennik zwraca uwagę, że Izrael jest liderem w rozwoju technologii do zwalczania dronów. W produkcję omawianych systemów zaangażowanych jest kilka izraelskich firm: Israel Aerospace Industries, Elbit, MCTECH, Spear i Avnon Group.

Zobacz także: Media: Izrael nie zgodził się na przekazanie Ukrainie pocisków Spike

Izraelskie systemy zostały rozmieszczone przez Azerbejdżan w konflikcie z Armenią, a także sprzedane Stanom Zjednoczonym oraz krajom Ameryki Łacińskiej, Afryki i Europy Wschodniej.

Medium przypomina, że izraelski resort obrony nie pozwolił krajowym firmom na sprzedaż “zaawansowanego uzbrojenia” Ukrainie, ponieważ zaszkodziłoby to „wrażliwym stosunkom” Jerozolimy z Moskwą.

Zobacz także: Ukraina poróżniła Izrael i Rosję

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply