W branży rolniczej pojawiają się skargi, że z Ukrainy do Polski trafiają ilości zboża znacznie przekraczające limity bezcłowych kontyngentów ze wschodu. Powoduje to spadek cen skupu ziarna od polskich rolników. Resort rolnictwa zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki wskazuje, iż import zbóż do Polski rośnie z powodu rosnącego zapotrzebowania. Podkreśla przy tym, że kontyngent z Ukrainy jest pod kontrolą wielu służb. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w tej sprawie, m.in. z przedstawicielami służby celnej. „Nie ma sytuacji, że ukraińskie ziarno jest poza kontrolą”– powiedział Bogucki.

Wiceminister dodał, że część ukraińskiego zboża dociera przez Polskę docelowo na zachód Europy. Zaznaczył, że w każdym unijnym kraju można uzyskać zezwolenie na import ukraińskiego zboża.

„Transport może, ale nie musi odbywać się przez Polskę. W momencie gdy to zboże jest już poza Ukrainą, staje się de facto w statystykach zbożem unijnym”– powiedział Bogucki.

Najwięcej zboża trafia do Polski poprzez import z Czech i Słowacji. Istnieje jednak podejrzenie, że część może faktycznie pochodzić z Ukrainy. Resort rolnictwa zamierza to sprawdzić.

Money.pl / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. arco
  arco :

  jak produkcja mięsa?
  Gdzie? na wsiach nie ma świń i krów bo świnia była po 3 zł za kg 300 zł za 100kg. Wyhoduj i nie sprzedaj wasi sojusznicy z upadliny nic od Polaka nie kupują bo NAS nienawidzą!
  Teraz czas zniszczyć tych co sieją zborze:
  pszenica już kosztuje 60zł za metr(100kg) o czym ty piszesz?
  Co wy w tym pisie łykacie?
  Wiśnia stoi na skupie po 90 groszy /1kg-ukrajniec za 50groszy zrywał nie będzie! Polaków brak.
  lepsza zmiana jak za po to samo niszczenie i wspieranie biedronek sprowadzają mięsa z Danii ze sterydami lub inne lidle czynią to samo brawo PIS!

  • tagore
   tagore :

   Eksportujemy ok 1,5 mln ton kurzego mięsa ,a to można z grubsza przeliczyć na 6mln ton zboża.
   Bilans handlu zagranicznego polskiego sektora rolnego to kilka miliardów euro rocznie na górkę.

   tagore

 2. kresmen
  kresmen :

  Pewnie w ramach “bratniej” pomocy za jakieś pół roku polski rząd odeśle ukraińcom to samo zborze ! Będzie to humanitarna pomoc Polski – walczącej z bolszewikami banderowskiej ukrainie ! lool. A polski podatnik będzie musiał zapłacić i za to zborze, i za transport w dwie strony, i za magazynowanie w elewatorach ! A polscy rolnicy będą się cieszyć, bo zwolni się miejsce w elewatorach !

 3. arco
  arco :

  do tagore: to co wy tam sobie wyliczcie to czyta iluzja .
  Kolega wie, że duża cześć mięsa przypływa z Kanady przebijają kraj pochodzenia na PL i wysyłali do Rosji- pózniej zdziwienie , ze wróciło jak mięso stało 1 miesiąc w słońcu 2lata temu w Gdańsku i trafiło do Biedronki w promocji wyczyszczone chemicznie! Za 6,99 za kg.
  O czy tu mowa rolnictwo upada, bo żaden rząd nic z tym nie robi.
  A co ze wsparciem upadliny która ma czarnoziemy i jak je kupią niemcy 400 zł/ha na Upadlinie za ziemie to co ?
  Bogata ukrajna to szczyt głupoty wywłok z pisu, czemu niemcy nie robią tego. Bogata Polska to konkurent tak samo będzie z upadliną już teraz ta sitwa szuka pracy w PL za 1000 dolarów na łapę inaczej nienada! a wy dalej z pisu sracie się Rosji! a wróg się szykuję by zrobić Wołyń BIS2