Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o zatrzymaniu dwóch Białorusinów – przemytników imigrantów. Grozi im do 8 lat więzienia.

W sobotę Straż Graniczna zatrzymała kolejnych przemytników nielegalnych imigrantów. To dwaj obywatele Białorusi, którzy dwoma samochodami przewozili 7 ob. Somalii. Zatrzymano ich na odcinku ochranianym przez placówkę SG Czeremcha. Za pomoc przy nielegalnym przekroczeniu granicy grozi im do 8 lat więzienia.

W piątek za przemyt imigrantów zatrzymano pięciu cudzoziemców – trzech obywateli Ukrainy, ob. Łotwy i ob. Turkmenistanu.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Polskie służby rozbiły międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply