Zarejestrowany lobbysta wszedł na salę obrad Sejmu

Na sali plenarnej w trakcie trwania obrad Sejm pojawiła się osoba niebędąca posłem. Okazało się, że to zarejestrowany lobbysta i były wiceminister administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL.

Do zdarzenia w Sejmie doszło w piątek, podczas dyskusji na temat projektu w sprawie zamrożenia cen energii. W trakcie przemówienia byłego ministra Waldemara Budy, marszałek Szymon Hołownia zauważył, że z tyłu sali plenarnej znajduje się nieznana mu osoba.

– Przepraszam bardzo, czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem? Jest parlamentarzystą tak? Ja chyba nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z panem posłem, bardzo się cieszę – powiedział marszałek, zwróciwszy uwagę na obecność nieznanego mężczyzny.

– Przepraszam, pan jest parlamentarzystą czy nie? Rozumiem, że nie jest, to proszę opuścić salę – oświadczył Hołownia. Część posłów PiS zaczęła skandować „lobbysta, lobbysta”. Marszałek dodał, że poprosi Straż Marszałkowską o wyjaśnienie sytuacji. „Osoby które nie są posłami nie powinny znajdować się na sali obrad” – podkreślił.

Mężczyznę zidentyfikował były minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. We wpisie na X napisał ,że to Marek Wójcik, były wiceminister administracji i cyfryzacji. „Przemiły człowiek” – dodał.

Oburzenia obecnością byłego wiceministra nie ukrywał jednak poseł PiS Mariusz Gosek:

– Pan, który przed chwilą tutaj stał, pan Marek Wójcik jest zarejestrowany jako lobbysta. Pytam się, co ten pan robił tutaj na sali?

Marszałek Hołownia odparł, że natychmiast po sygnale, uzyskanym od posła Goska, poprosił Straż Marszałkowską o interwencję w tej sprawie.

– Funkcjonariusze wylegitymowali tego człowieka i zaraz po posiedzeniu Sejmu podejmę w tej sprawie stosowne czynności. Przedstawię państwu informacje w tej sprawie. Rozumiem, że jest to niepokojące, również dla mnie – przyznał.

Wejście Wójcika na sejmową salę krytycznie skomentował rzecznik rządu Piotr Müller (PiS). Zaapelował zarazem do marszałka Sejmu, by ten zadbał o przestrzeganie elementarnych zasad działania izby.

Marek Wójcik był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w rządzie PO-PSL premier Ewy Kopacz, w latach 2014-2015. Resortem kierował wówczas Andrzej Halicki. Wcześniej był m.in. doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji, ekspertem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. reformy samorządowej, a także doradcą ministra zdrowia w zakresie restrukturyzacji szpitali. Jest też licencjonowanym, zawodowym zarządcą nieruchomości.

Według biografii udostępnionej przez Instytut Heweliusza, obecnie Marek Wójcik pełni funkcję pełnomocnika ds. legislacyjnych Zarządu Związku Miast Polskich.

Jak pisaliśmy, w czwartek, poseł Marek Suski wystąpił do marszałka z wnioskiem formalnym o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. “Na posiedzeniu komisji poseł sprawozdawca poprosił o odpowiedzi założyciela kancelarii adwokackiej, reprezentującej duże firmy energetyczne” – twierdził.

interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply