Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.
Według niemieckich danych statystycznych spada imigracja do RFN. Jednocześnie wzrasta liczba wyjeżdżających, nie tylko migrantów, ale i obywateli państwa.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, w 2025 roku do Niemiec przybyło 1,48 miliona osób, co daje imigrację niższą o 13 proc. w porównaniu z 2024 rokiem. Jednak niewiele mnie z ludzi wyjechało. 1,25 miliona osób opuszczających Niemcy to tylko 2 proc. emigrantów mniej w porównaniu rok do roku, jak przytoczył portal Meduza.
Z danych urzędu można zauważyć, że spadła imigracja z Syrii (mniej o 67 proc.), Turcji (mniej o 41 proc.) i Afganistanu (mniej o 41 proc.). W ostatnich latach były to kraje pochodzenia trzech największych liczebnie grup imigrantów.
Nowe badanie CBOS pokazuje niskie zaufanie Polaków do funkcjonowania państwa i wymiaru sprawiedliwości. Większość ankietowanych uważa, że prawo nie jest stosowane jednakowo wobec wszystkich obywateli, a politycy nie odpowiadają realnie za jego naruszanie. Jednocześnie 80 proc. respondentów deklaruje, że prawo obowiązujące w Polsce jest warte przestrzegania.
Z tezą, że politycy podlegają takim samym zasadom prawa jak zwykli obywatele, zgodziło się 16 proc. uczestników badania. Odmiennego zdania było 79 proc. respondentów, a 5 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Według sondażu 20 proc. badanych uważa, że sędziowie są niezależni od polityków. Odmiennego zdania jest 69 proc. respondentów, a 11 proc. nie miało zdania.
Uniwersytet Jagielloński zajął 396. miejsce w najnowszym rankingu Center for World University Rankings i został najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią. W pierwszym tysiącu zestawienia znalazło się tylko 10 polskich uczelni i instytucji naukowych.
Center for World University Rankings opublikowało najnowszą edycję globalnego rankingu uczelni na 2026 rok. Pierwsze miejsce ponownie zajął Uniwersytet Harvarda, a za nim uplasowały się Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytet Stanforda. Pierwszą piątkę zamknęły dwie uczelnie brytyjskie: Uniwersytet w Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki.
Według komunikatu Uniwersytetu Jagiellońskiego pierwsza dziesiątka rankingu nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem. Po pięciu najwyżej sklasyfikowanych uczelniach znalazły się Uniwersytet Princeton, Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Yale oraz Uniwersytet w Chicago.
Dziewięciu polskich salezjanów, zamordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz i Dachau podczas II wojny światowej, zostanie beatyfikowanych 6 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
Beatyfikacja ks. Jana Świerca SDB i jego ośmiu towarzyszy odbędzie się 6 czerwca 2026 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Do grona błogosławionych zostaną włączeni polscy salezjanie zamordowani przez Niemców w latach 1941–1942 w obozach Auschwitz i Dachau.
Rosja i Ukraina przeprowadziły kolejną wymianę jeńców wojennych, obejmującą po 185 żołnierzy z każdej strony. Według rosyjskiego ministerstwa obrony w rozmowach pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie. (more…)
We wtorek 2 czerwca w Brukseli komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zagłosowała za zniesieniem ceł importowych UE na wiele towarów ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja ma pomóc we wdrożeniu porozumienia handlowego zawartego w ubiegłym roku z Waszyngtonem i uniknąć powrotu transatlantyckiego sporu celnego.
Trochę głupio mi sie wypowiadać, ale rozumiem tych ludzi, mam tylko nadzieję, że przynajmniej zdecydowana większość z nich po nabyciu nowych doświadczeń i umiejętności zdecyduje się na powrót do Polski. Choć różnie moze być – nie tylko w Polsce są ładne dziewczyny. Spotkałem kilku młodych Polaków, którzy znaleźli sobie tu żonę, i jednak jeszcze wiecej Polek, które to wyszyły za mąż. Dla nich myśl o powrocie z pewnością schodzi na dalszy plan, lub w ogóle im przechodzi. Ja rozważam mozliwość powrotu, ale realistycznie nie sądzę, że stanie się to wcześniej niz za 10 lat, tylko tyle, że pilnujemy, żeby dzieci miały silne związki z Ojczyzną.
To tragedia,że zamiar wyjazdu zarobkoego,młodych,ambitnych i wykształconych Polaków dotyczy tych którzy są najbardziej wartościowi dla ich Ojczyzny.To również porażka,wręcz klęska Polski.Zamiast dbać o zatrzymanie w kraju takich Polaków przez oferowanie im atrakcyjnych warunków płacy i zatrudnienia gospodarcze władze Polski czynią coś wręcz przeciwnego.Sprzyjają dorażnym korzyściom z racji zaniżonych antypolskich zarobków już ok 1mln zarobkowych imigrantów z Ukrainy.To również nieuczciwa,dyskryminująca Polaków konkurencja w ich Ojczyżnie.Przecież ta konkurencja Płacowa miała odbywać się w ramach wspólnotowego rynku UE.Takie imigracyjne gesty Ukraińców w Polsce tylko zatruwają jej rynek płacowo-zatrudnieniowy.Nie dziwię się więc młodym Polakom,że wyjeżdżają na Zachód w poszukiwaniu lepszych warunków płacowych,gdyż dostrzegam w tym gest samoobrony przed antypolskimi działaniami rządzących.
Zgadzam się w 99% – uwaga tylko taka, że takie zjawisko jest również szansą dla Polaków i Polski zarazem. Skoro do tej pory w Polsce rządzą sprzedajne szuje, wrogie Polakom (w najlepszym razie jesteśmy im obojętni), to emigracja na kilka – kilkanaście – kilkadziesiąt lat może być sposobem na przetrwanie, a nawet pewien rozwój narodu. Jest też szansa na to, że te grupy, które zdecydują sie pozostać na obczyźnie utworzą w tamtych krajach polskie lobby. Może jestem trochę niepoprawnym optymistą, ale o Polsce trzeba myśleć co najmniej w perspektywie dziesięcioleci, nie tylko najbliższych 4 czy 5 lat.