Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku w końcu trafił do kin. Naturalistycznie ukazane okrucieństwo Ukraińców stało się dla twórcy narzędziem do stworzenia działa uniwersalnego.

Film z którego powstaniem było wiele kłopotów, którego twórcy musieli zbierać pieniądze aby go dokończyć. Film, który był niewygodny dla wielu ludzi, który budził gigantyczne emocje od samego początku procesu produkcyjnego wreszcie trafił do kin. I nie zawiódł. Przede wszystkim dlatego, że nie da się w nim wyczuć grama fałszu, ani jednej fałszywej nuty. W każdej swojej warstwie – mikrohistorii konkretnych mieszkańców wołyńskiej wsi, historii rzezi wołyńskiej, samego ludobójstwa, a także tej uniwersalnej, opowiadającej o źle.

Nie chcę się rozpisywać o mikrohistorii, gdyż ona pozwala na wprowadzenie bohaterów, konkretnych, z krwi i kości, pozwalających się zapamiętać, śledzić i napędzać fabułę. Aktorzy grający swoje rolę wypełnili swoje zadanie bezbłędnie, przez co widz może odczuwać ich emocje i rozumieć co dzieje się dalej.

W warstwie historycznej Smarzowski podjął się karkołomnego zadania, ukazania jak największego spektrum czynników które doprowadziły do rzezi wołyńskiej. Wiedział, że musi być dokładny i drobiazgowy, gdyż to właśnie w tym miejscu kryły się największe pułapki, mogące służyć później za oskarżenie o zajęcie stanowiska ideologicznego oraz dezawuowaniu dzieła. I wywiązał się z zadania perfekcyjnie. Początkowe sceny związane z weselem polskiej panny i ukraińskiego kawalera sygnalizują, że chociaż w samej wsi stosunki pomiędzy narodowościami (Polakami, Ukraińcami i Żydami) układają się w miarę poprawnie, to w świadomości poszczególnych Ukraińców pojawia się rysa związana czy to z kolonizacją osadników wojskowych, czy to z przejawami dyskryminacji przez polskie władze. Jednak nie ma tu mowy o wrodzonej wrogości, przychodzi i jest rozpalana z zewnątrz mikroświata wsi przez agitatora. Ukazane konflikty są osobiste i nie związane szczególnie z ideologią.

Kolejnym ważnym elementem jest wojna, która zrywa większość z dotychczas uznawanych zasad. Kampania wrześniowa, a potem pojawienie się Sowietów i związana z tym zmiana ustroju niszczy ład wołyńskiej wsi. Okrucieństwo zaczyna powszednieć, a jego przejawy zaczynają ujawniać się wśród mieszkańców. Pojawienie się Niemców i planowa eksterminacja jednej nacji uświadamia Ukraińcom, że w imię ideologii można dokonać każdego aktu przemocy, jeżeli jest się silnym i ma się wystarczająco determinacji, aby tego się dopuścić. Warto w tym miejscu podkreślić, że naturalizm i pokazywanie przemocy w filmie jest stopniowane i przyzwyczaja widza do tego, co zobaczy kiedy sąsiedzi ruszają na sąsiadów.

Wreszcie samo ludobójstwo na Wołyniu również jest stopniowane. Najpierw zaczynają pojawiać się niepokojące pogłoski, które są lekceważone przez część Polaków. Dopiero kiedy jest za późno, orientują się, że sąsiedzi, “nasi Ukraińcy” mogą zabijać, mogą wpaść w morderczy szał. Bardzo ważna jest scena, w której ocalała z pacyfikacja dokonuje rozróżnienia: “Wprzód szli bandery, a za nimi Ukraińcy, sąsiady”. Sceny rzezi porażają i nie pozostawiają obojętnym. Naturalistyczne pokazują do czego ideologia, w tym przypadku ukraińskiego nacjonalizmu, doprowadziła wśród sąsiadów. Warto podkreślić, że film przygotowuje powoli widza do całej sekwencji morderstw dokonywanych przez Ukraińców – okrucieństwo pojawia się stopniowo, nie uderza od początku. Wydaje się to być celowym zabiegiem reżysera, który w ten sposób chciał pokazać jak w ludziach rodzi się akceptacja dla bestialstwa.

Ważne są również sceny w nocnych spotkaniach ukraińskich band. Osoby wrażliwe, nie mogące podnieść ręki na sąsiada, same zostały zgładzone, przez innych, ślepo zapatrzonych w ideologię nacjonalizmu. Smarzowski dokonał jeszcze jednego celowego zabiegu – pokazał, że Ukraińcy, spotykający się na nocnych ideologicznych zebraniach, są okrutni także dlatego, że tego wymaga presja grupy. W momencie, w którym jeden z nich ma możliwość wyboru, gdyż stoi sam, oko w oko z “sąsiadem” i nie widzi tego nikt inny, nie potrafi się przełamać i zabić.

Smarzowski zachował również proporcje ilościowe pomiędzy ludobójstwem dokonywanym przez Ukraińców, a polskim odwetem. Umieszczenie go w specyficznym momencie filmu, ma pokazać jego bezsens, ma pokazać je jako jeszcze jeden przykład takiego samego zła.

Wszystkie te środki służą Smarzowskiemu w jednym celu – przekazaniu jego wizji uniwersalnego zła, które doprowadza do totalnego zezwierzęcania ludzi mu uległych. Ukraińscy nacjonaliści są tutaj przykładem tego zła, przykładem mniej znanym, o którym nie uczą w szkołach, jak o niemieckich komorach gazowych, czy sowieckich gułagach. Mniejsza świadomość faktu ludobójstwa na Wołyniu pozwoliła twórcy wywołać w widzu żywe uczucia, o które trudniej wobec zła które zna się z lekcji historii, dziesiątek filmów czy innych dzieł kultury. Dzięki temu Smarzowskiemu udało się zrealizować cel, który zdaje się mu przyświecać – pokazać i pozwolić odczuć widzowi, że oddanie się złu prowadzi do utraty człowieczeństwa.

Film nie pozostawia obojętnym. Odczytywany na różnych poziomach, odsłania zło, jakie niesie ze sobą uleganie ideologiom. Nie pozwala zapomnieć, że ukraiński nacjonalizm doprowadził już raz do potwornej rzezi. Zdecydowanie jest to dzieło najwyższej próby.

Piotr Łapiński / kresy.pl

59 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • fiesta
   fiesta :

   re: Artykul P.Lapinskiego…… W artykule pojawily sie takie niescisle okreslenia, jak: “ukrainski nacjonalizm” oraz “niemieckie komory gazowe” i P.Lapinski jako historyk z IPN powinien wiedziec, ze “ukrainski nacjonalizm” to w rzeczywistosci UKRAINSKI SZOWINIZM, a “niemieckie komory gazowe” to wymysl STALINOWSKIEJ PROPAGANDY – w obydwu przypadkach stali za tym ZYDY , podobnie jak za CZERWONYM I BRUNATNYM FASZYZMEM w Europie.
   Dzisiaj na UPA-inie rzadza ZYDY, ktorzy sa wspierani i finansowani przez ZYDOW z USA oraz m.inn. przez POLSKICH ZYDOW u wladzy w Polsce i tzw. “autorytety”, ktorych mala liczba wywodzi sie rowniez z UPA-iny.
   W zwiazku z tym polityka prowadzona przez rzadzace zydostwo w Polsce ma niewiele wspolnego z polskim interesem narodowym oraz szkodzi finansowo i materialnie Polsce i Polakom, i koszty tego ponosi POLSKI PODATNIK.
   Film “WOLYN” w rezyserii W.Smarzowskiego jest przyslowiowa “oscia w gardle” dla polskojezycznych zydow u wladzy w Polsce i stanowi przeszkode w pro-UPA-inskiej polityce tych marionetek na uslugach MIEDZYNARODOWEGO ZYDOSTWA z USA, Izraela i UE.

 1. jaro7
  jaro7 :

  ” Nie pozwala zapomnieć, że ukraiński nacjonalizm doprowadził już raz do potwornej rzezi.’-ten nacjonalizm w formie bandero-nazizmu właśnie rozkwita na UPAinie i jest wspierany przez “naszych “rządzących i pseudointelektualne “elity”.Takiego zaprzaństwa jak jest w sprawie pomordowanych na Wołyniu(i nie tylko tam) to chyba w innym kraju nie znajdziesz.Wstyd mi za tych pseudo-“polaków”

 2. gregoson
  gregoson :

  ,,Wołyń” Smarzowskiego to film, który pokazał co działo się na Wołyniu tym, dla których czytanie stanowi ogromny problem. Uważam, że pan Smarzowski powinien pójść za ciosem i zrealizować film o obronie Przedbraża. Taki film byłby jeszcze bardziej obrazoburczy bo musiałby pokazać, że polska samoobrona w Przedbrażu ścisle współpracowała zarówno z AK jak i radzieckim partyzantami. Ocalono 25 tysięcy cywilów, którzy w Przedbrażu znaleźli schronienie przez bandami ukraińskimi. Najlepszy byłby serial bo w jednym filmie pomieścić to co zawarli w swoich wspomnieniach uczestnicy obrony Przedbraża.

  • adinocka
   adinocka :

   Bolszewika goń! Samoobrona nie współpracowała z AK, tylko została przez AK stworzona (komendant Cybulski był oficerem AK i podjął się organizacji samoobrony na polecenie tej organizacji). Wyłącznie taktyczna współpraca z bolszewicką partyzantką była możliwa bo początkowo na jej czele stał polski sowietnik Józef Sobiesiak a poza tym gdyby Ukraińcy wymordowali miejscowych Polaków bolszewicy nie mieliby się na kim wyżywić, bo upowcy bronili swoich przed grabieżami. Taka to “dobroć serca” kierowała sowieciarzami. Przypominam że ci sami “dobrodzieje” wywieźli z Wołynia kilkadziesiąt tysięcy Polaków na białe niedźwiedzie (sam komendant Cybulski uciekł z tych “wczasów”) a kilkanaście bestialsko wymordowali np: podczas likwidacji więzienia w Łucku po ataku Niemców na ZSRR (cudem uniknął egzekucji późniejszy łagiernik i apostoł Kazachstanu, od niedawna błogosławiony X. Władysław Bukowiński). Równie “prawdziwe” możnaby twierdzić że Niemiaszki ratowali Polaków na Wołyniu bo 202 Schutzmannschafts Batallion (Polacy dowodzeni przez Niemców) walczył z UPA (to byłby dopiero obrazoburczy film :-P).

   • fiesta
    fiesta :

    re: Adinocka – cytat: “Równie “prawdziwe” możnaby twierdzić że Niemiaszki ratowali Polaków na Wołyniu bo 202 Schutzmannschafts Batallion (Polacy dowodzeni przez Niemców) walczył z UPA”. ——–
    KOMENTARZ “fiesta”: W sklad 202 batalionu niemieckiego wchodzila glownie POLICJA POMOCNICZA z obszaru GG (generalnej guberni) i Adinocka nie zamiescila informacji dotyczacych ich narodowsci i pochodzenia. W zwiazku z tym zapis Adinocka, ze byli to “Polacy dowodzeni przez Niemcow” jest informacja domniemana (przypuszczeniem). Poza tym Adinocka rowniez nie podaje, ze policja pomocnicza z terenu GG byla wcielona pod przymusem do utworzonego batalionu niemieckiego co rowniez ma swoja wymowe.
    Kolejny fakt zwiazany z 202 batalionem niemieckim to ucieczka prawie polowy czlonkow batalionu z bronia na strone AK do 27 DPAK, natomiast kolejne 60 z nich zbuntowalo sie przeciwko Niemcom za co zostali rozstrzelani przez Niemcow.
    W/g skladu narodowosciowego, Polske zamieszkiwaly mniejszosci narodowe, jak: zydowska, niemiecka, ukrainska, litewska etc i to one najczesciej wspolpracowaly z dwoma okupantami Polski (niemieckim i sowieckim).
    PODSUMOWUJAC: Nie ma podstaw, zeby definitywnie stwierdzic, ze 202 batalion niemiecki byl zlozony wylacznie z Polakow, a to z kolei swiadczy, ze Adinocka propaguje zaklamane informacje, ktore moga posluzyc jako “woda na mlyn” ZYDOWSKIEJ i UPA-inskiej PROPAGANDY.

    • kojoto
     kojoto :

     Czytaj ze zrozumieniem fiesta, bo Adinocka nie napisał, że ten batalion składał się “wyłącznie z Polaków”. W ogóle napisał skrótowo, ale ty zrozumiałeś co chciałeś, a zaraz zaczniesz jeszcze pisać, że Adinocka to rabin, choć tego też nie napisał.

     • fiesta
      fiesta :

      Kojoto…. Ty i Adinocka macie problemy, poniewaz albo nie znacie dostatecznie zagadnienia dotyczacego 202 batalionu niemieckiego i podejrzewam, ze czerpiecie “wiedze” z wikipedii, ktora slynie z zaklamywania wydarzen historycznych, albo obydwoje znacie pobieznie j.polski , albo jedno i drugie. Skoro Adinocka napisal – cytat w nawiasie: “Polacy dowodzeni przez Niemców” (zdanie twierdzace) bez podania dodatkowych informacji o skladzie narodowosciowym 202 batalionu niemieckiego, wowczas znaczenie zapisanego zdania jest jednoznaczne, czyli “Polacy dowodzeni przez Niemcow” – dopisanie wyrazu “wylacznie” do “Polacy” nie jest w ogole potrzebne w tym przypadku, chyba ze Adinocka wystepuje w roli oskarzyciela przeciwko Polakom i posiada niezbite dowody, ktore jednoznacznie wskazuja na Polakow, wowczas uzycie wyrazu “wylacznie” z wyrazem “Polacy” ma logiczny sens.
      Bardzo istotny jest rowniez fakt przymusowego wcielania policji pomocniczej z terenu GG do tworzonego 202 batalionu niemieckiego, w przeciwnym wypadku nie byloby m.inn. Polakow w 202 batalionie niemieckim. Ale tych informacji rowniez nie zamiescil Adinocka, podobnie jak nie zamiescil informacji o tym, ze prawie polowa policjantow pomocnicznych wcielonych na sile do 202 batalionu niemieckiego uciekla z tego batalionu na strone 27 DPAK i te dwie istotne informacje zmieniaja wymowe tzw. “udzialu Polakow” po stronie niemieckiej lub “kolaboracji Polakow” z Niemcami w II w.s. , a takze sa dowodem, ze Adinocka obsrywa Polakow poprzez podawanie niesprawdzonych informacji i tego typu taktyke stosuje przede wszystkim ZYDOSTWO, UPA-incy, PROPAGANDA KOMUNISTYCZNA i FALSZERZE HISTORII.
      Twoj glos w tej dyskusji “Kojoto” wskazuje, jakby Adinocka byl twoim podwladnym i probujesz wszystko odkrecic jak UPA-iniec od “histerii” Tyma, zeby wyciagnac Adinocka z klopotow, ale jednoczesnie sam wpadasz w szambo, ktorego narobil Adinocka, bo stajesz po stronie polprawd, ktore falszuja historie Polski i Polakow.
      Kazdemu zdarza sie pomylic, ale nie do tego stopnia, zeby dopuszczac sie zafalszowan historycznych jaka to uczynil Adinocka i brak twojej reakcji “Kojoto” w tych sprawach dowodzi, ze manipulowanie wydarzeniami historycznymi nie jest tobie obce.

     • kojoto
      kojoto :

      Do tej pory fiesta tylko się ośmieszałeś od czasu do czasu swoim pieniactwem w przydługich (a nie ciekawych) wywodach. Teraz insynuując moje związki z tymą stajesz w szeregu z rublowymi kurewkami – jak upadlina, sylwia, boruta i mop (choć ten ostatni pewnie wierzy w brednie które wkleja, może zresztą jak i ty?)

     • fiesta
      fiesta :

      Kojoto…. prawde mowiac, nie bierzesz udzialu w dyskusjach na argumenty, bo to jest twoja slaba strona i nie jestes mi w stanie udowodnic, ze klamie – vide nawet moje powyzsze komentarze pod adresem Adinocka i twoim , wiec stosujesz prostacka metode pomowien, ale tez nie jestes w stanie tego udowodnic i toniesz we wlasnym szambie – vide rowniez poprzedni przypadek dotyczacy rabina “domarad”, kiedy postawiles mi zarzut, ze ja wymysliem sobie “rabina”, a tymczasem “domarad” sam o sobie napisal, ze jest rabinem oraz inzynierem i jako dowod podalem cytat autorstwa “domarad”, ale ty wciaz miales do mnie jakies dziwne pretensje co juz nie jest normalne, ale jest objawem chorobowym, mniejsza z tym, ze sam zrobiles z siebie durnia.
      Wracajac do twojego zarzutu. Skoro zrobiles mi zarzut, ze tylko osmieszam sie, wiec zacznij podawac przyklady na moj temat z podaniem zrodla tych informacji (temat, data i adres strony).
      CZEKAM NA DOWODY ! I jeszcze jedno. Mozesz wziac sobie do pomocy cala swoja rodzine, wszystkich przyjaciol i znajomych oraz korzystac z tajnych informacji spec sluzb roznych krajow.
      Czas start ! P.S. Ja nie pisalem o tobie, ze masz zwiazki z Tyma – vide twoje kolejne POMOWIENIE, ale napisalem, ze stosujesz metody stosowane przez Tyme – vide moj komentarz powyzej i jesli nie rozumiesz j.polskiego to skorzystaj z dobrego tlumacza, zeby tobie przetlumaczyl co napisalem i co to oznacza w j.polskim. Teraz biorac pod uwage twoje POMOWIENIE oparte na TWOIM BLEDZIE, sformulowales swoj wlasny BLEDNY WNIOSEK piszac, ze ja tobie cos zarzucilem i postawiles mnie z innymi w tym samym szeregu.
      A ja na to napisze, ze ty “Kojoto” jestes CHORY UMYSLOWO i sam siebie demaskujesz na tym forum i jednoczesnie sam sobie udowadniasz, ze wypisujesz brednie i sam z siebie robisz posmiewisko.

     • boruta
      boruta :

      Brawo Fiesta – koidioto ty śmieciu po Akcji Wisła – Fiesta cię tak grzecznie przys.ał jak ty chamie nigdy byś zrobić nie umiał psycholu – do kolan mu nie dorastasz – czerwono czarna świnio

     • kojoto
      kojoto :

      Fiesta – biedaku nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie mają z Ciebie używanie te kremlowskie glisty ludzkie… Nigdy nie pisałem, że jestem historykiem… ani nic o swoich tytułach, więc to pokazuje w jakim odjechaniu funkcjonujesz, ku uciesze tych gnid. Ciebie samego naprawdę mi szkoda, ale i teraz wątpię, że oprzytomniejesz, pewnie mój wpis jeszcze bardziej Cię rozsierdzi… trudno, nie moja sprawa.

 3. krok
  krok :

  Film “Wołyń” emanuje okrucieństwem ? Tylko idiota lub banderowiec może takie słowa wypowiedzieć. Ten film nawet nie muska tego co było w rzeczywistości, tej skali mordów na Polakach, na dzieciach. Pierwszy lepszy wieczorny film w żydowskim tvn-ie , ma więcej krwi i trupów niż próba pokazania cząstki rzeczywistych wydarzeń na Polskich Kresach, oraz zezwierzęcenia części ukraińców w filmie “Wołyń”. Prawdę mówiąc, znając wcześniejsze filmy Pana Smarzowskiego, przy tej tragedii jaka tam się rozegrała, reżyser był bardzo, ale to bardzo wstrzemięźliwy w scenach krwawych. Za to Wesele i obyczaje zdają się ciągnąć w nieskończoność.

 4. wolodyjowski
  wolodyjowski :

  “Wołyń” to bardzo dobry film, ale bez przesady. Niestety nie podzielam zachwytów na tym filmem Smarzowskiego. W swoich poprzednich filmach pokazywał Polaków jako idiotów i do tego jeszcze podłych. Jego filmy są bardzo dobre jako dzieła filmowe, ale ich przesłanie sprawia wrażenie że reżyser nienawidzi Polaków. Takie wrażenie pozostawia “Wesele”, “Dom zły”, “Drogówka”. Gdzie on widział ten zalew podłości, którym epatują bohaterowie jego poprzednich filmów? “Wołyń” niestety też nie uniknął tego Smarzowskiego light-motivu. Przez pół filmu zadawałem sobie pytanie, czy Wojtek nie mógł uczynić głównymi bohaterami filmu normalnej polskiej rodziny? Czy koniecznie musiał pokazać jakąś polską patologię. Ukraiński nacjonalizm i jego morderczy wymiar jest dość dobrze pokazany, ale to tylko wycinek tego co banderowcy zgotowali na Kresach. Bardzo byłem ciekaw jak zakończy tę historię i … no tak, zakończył tym jak Polacy w idiotyczny sposób mszczą się na tych Ukraińcach, którzy akurat nie popierali banderowców i do tego zabijają swoich. Czyli znowu wyszło na to że, co prawda nacjonalizm ukraiński był zły, ale Polacy to jednak podli idioci bo nawet nie potrafią odróżnić wrogów od przyjaciół. Mam nadzieję że powstanie więcej filmów o podobnej tematyce, ale bardziej czułych na polskość. BTW. w żadnym filmie Smarzowskiego, także w tym, nie ma ani jednej udanej wzruszającej sceny. To też coś świadczy o psychice Wojtka Smarzowskiego i jego obsesjach.

  • fiesta
   fiesta :

   W.Smarzowski to ZYDZISKO i ma to wypisane na twarzy.
   Dlatego zaden zyd nie potrafi wiernie odtworzyc polskiej rzeczywistosci, poniewaz albo nie czuje polskosci, bo jest zydem i tworzy swoja zydowska kopie polskosci, albo jest beztalenciem, albo wprowadza swoja zydowska wersje do filmu i improwizuje, albo wszystko razem.
   Do tego jakis P.Lapinski z IPN robi Smarzowskiemu wielka reklame, a zarazem robi Polakom wode w mozgu.
   Moze nalezy poprosic Mela Gibsona, ktory ma talent i potrafi wiernie odtworzyc wydarzenia historyczne – vide PASJA, zamiast polegac na zydowskich pseudo-talentach, ktorzy znieksztalcaja i falszuja historie Polski i Polakow.

 5. mop
  mop :

  “”Prawda jest tym, co dostaliśmy w spadku i jest naszym dziedzictwem, które oddamy następnemu pokoleniu. Mówić prawdę jest naszym obowiązkiem wobec samych siebie i wobec innych; To honor, obowiązek i nasz zapis dla przyszłych pokoleń. Jest to część naszego prawowitego dziedzictwa.””

  Tajna uchwała OUN przeciwko Polsce, podjęta została 22 czerwca 1990 r., a jak zachowują się senatorowie III Rzeczpospolitej Polskiej w tym czasie. Wstyd pisać. W euforii zwycięstwa „Solidarności”, odwracają się plecami do znienawidzonej przez nich PRL i realizują, jako pierwsi, tajną uchwałę OUN z 22 czerwca 1990 r. skierowaną przeciwko Polsce i Polakom. 3 sierpnia 1990 roku Senat RP podejmuje haniebną dla Polski uchwałę, w której potępia akcję „Wisła”. Oto jej treść:

  „Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 1990 r. w sprawie akcji „Wisła”.

  Zmiany społeczne i polityczne dokonujące się u nas i w sąsiednich krajach stawiają przed nami nowe wyzwania. Ze względu na obecność ludności ukraińskiej w Polsce szczególnego znaczenia nabiera wzajemne poznanie, zrozumienie i pojednanie Polaków i Ukraińców. Różnie przeplatały się losy obu narodów w ciągu dziejów. Polacy i Ukraińcy nie tylko pracowali razem i żyli obok siebie jako sąsiedzi, ale również łączyli się często w tych samych rodzinach. Jednak obok zgodnego współżycia, wiele było wzajemnych krzywd i niechęci. Była nienawiść, a nawet przelana krew. Ta przeszłość obciąża nasze stosunki. Tę przeszłość trzeba przezwyciężyć.

  Pragnąc pojednania dążymy do ukazania naszej trudnej historii w świetle prawdy. W szczególności wymaga to ujawnienia bolesnych wydarzeń, które zdarzały się w kresie powojennym w naszej wspólnej Ojczyźnie.

  Jednym z nich była wojskowa „akcja Wisła”, którą na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1947 roku przeprowadzono w południowej i środkowo – wschodniej części Polski.

  Komunistyczne władze przystępując do likwidacji oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały wówczas przymusowych przesiedleń ludności w większości ukraińskiej. W ciągu trzech miesięcy wysiedlono z rodzinnych miejsc około 150 tysięcy osób, pozbawiając je majątku, siedzib i świątyń. Przez wiele lat uniemożliwiano im, a potem utrudniano powroty.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia akcję „Wisła”, w której zastosowano – właściwą dla systemów totalitarnych – zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej dążyć będzie do tego, by naprawione zostały – na ile to możliwe – krzywdy powstałe w wyniku tej akcji”

  (Stenogram z 30 posiedzenia Senatu w dniu 5 sierpnia 1990 r. NA RUBIEŻY Nr 88/2006 r. str.1 i 2).

  Głównym inicjatorem podjęcia jednostronnej uchwały Senatu w sprawie potępienia akcji „Wisła”, był aktywny działacz „Solidarności” narodowości ukraińskiej, uchodzący w tym czasie za Polaka, prof. Roman Duda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Poparł go w swoim wystąpieniu drugi senator narodowości ukraińskiej Mieczysław Trochimiuk z Podlasia.

  Kolejnego poparcia udzielił senator Andrzej Wielowiejski, któremu ślepa nienawiść do systemu ustrojowego PRL i osobiste doznane krzywdy od tego ustroju, przesłoniły realizm myślenia i poparł banderowsko – ounowski projekt uchwały potępiający operację „Wisła”.”(NA RUBIEŻY Nr 88/2006, str. 2).

  Za uchwałą, na obecnych tego dnia 55 senatorów, głosowało 49 senatorów w tym Lech Kaczyński, 4 było przeciwnych i 2 wstrzymało się od głosu.

  Podjęto haniebną jednostronną uchwałę kompromitującą 49 senatorów i Senat Rzeczpospolitej. Mimo protestów w tej sprawie Kresowian, Senat III RP do tej pory nie uchylił tej haniebnej uchwały i obowiązuje ona do dziś, ze wszystkimi następstwami.

  Skoro więc Senat III RP jest tak wyrozumiały dla UPA i uważa, że ta uchwała jest słuszna, to nic nie stoi panowie senatorowie na przeszkodzie, by podjąć następną uchwałę o oddaniu ziem Podkarpacia Ukrainie, na których walczyła UPA,( domagają się tego już teraz nacjonaliści z partii „Swoboda„ we Lwowie), a wówczas nabierze sensu uchwała potępiająca akcję „Wisła„. Dla walczących z OUN i UPA , a pohańbionych tą uchwałą Senatu, będzie bardziej zrozumiałym dlaczego Wojsko Polskie nazwano „związkiem przestępczym” – dowodzonym przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
  PS.
  Współdziałanie z neobanderowcami kwitnie w najlepsze. B. prezydent Lech Wałęsa z fundacji skromnie nazwanej jego imieniem zaopatruje w 200 tys. euro majdanowców. W składzie delegacji odbierającej tę nagrodę znalazł się, prócz Witalija Kłyczki, również szef skrajnie szowinistycznej partii „Swoboda” – Oleg Tiahnybok.
  Postąpił jak przystało na noblistę i mianowanego mędrca europejskiego. Jak by tego było mało, Wałęsa w kilka dni potem poleciał do Kijowa, gdzie w cerkwi składał kwiaty i bił pokłony przed tablicą upamiętniającą tzw. „bohaterów” Ukrainy. Owi „bohaterowie”, to bandyci z UPA, którzy w sposób wyjątkowo bestialski dokonali ludobójstwa na 200 tys. Polaków i 80 tys. Ukraińców, o innych narodowościach nie wspominając. Czy upodlenie ma jeszcze jakieś granice?
  Wałęsa jednak nie był pierwszy w hołdach. Pamiętajmy, że prezes PiS pod czarno-czerwonym sztandarem OUN-UPA wzniósł pozdrowienie „Sława Ukraini. Herojam sława!”
  PRZYPOMINAM CO TO ZA POZDROWIENIE!
  To zawołanie-pozdrowienie („Sława Ukraini. Herojam sława!”) banderowskich bojówkarzy. Po każdym zakończonym akcie mordu na bezbronnej ludności cywilnej Kresów taki właśnie okrzyk wznoszono.
  Jeśli prezes największej partii opozycyjnej nie wiedział co to za sztandar i co to za pozdrowienie, to powinien się dowiedzieć. Jeśli jednak wiedział, to niech nie przyznaje się do patriotyzmu. Taki okrzyk jest bowiem deptaniem pamięci polskich męczenników.
  NALEŻY ZAKAZAĆ działnośc Związku Ukraińców w Polsce, gdyż ta nacjonalistyczna szowinistyczna organizacja naucza w Polsce ukraińskie nazistowskie doktryny Bandery oraz Szuchewycza, zamieszkałych młodych UKRAICÓW w III RP.
  Ci młodzi ukraińcy zamieszkali w Polsce są HODOWANI na LUDOBUJCZYCH ANTY-polskich DOKTRYNACH ukraińskich NAZISTÓW jak Szuchewycza czy Bandery co jest SKANDALEM oraz NIE zgodne z polskim prawem, które zabrania nauczania nazizmu.

  Taka sytuacja jest możliwa, tylko dlatego, że Kaczyńscy, Tusk, Komorowski … czyli „polscy politycy” z piedestałów władzy „warszawki” dopuścili się ZDRADY ofiar RZEZI wołyńskiej, wspierając NAZISTÓW ukraińskich z „Prawego Sektora” i „Swobody” których celem było i jest ZŁAMANIE kręgosłupa moralnego Polaków.
  Zdrady Polskiej Racji Stanu dopuściły się ANTY-polskie partie-gangi malwersantów oraz złodziei z PO, PiS, SLD … itd.
  Ten akt zdrady POSIADA znaczenie historyczne oraz DRUZGOCĄCE dla Polski i Polaków.

  Posłuchajcie i KONIECZNIE obejżyjcie jak nacjonalista UKRAINSKI z polskim obywatelstwem Piotr Tyma zamieszkały w III RP, obecny prezes Związku Ukraińców w Polsce – BRONI spadkobierców oraz LUDOBUJCZĄ spuściznę ukraińskich UPA-wców morderców Szuchewycza i Bandery:
  http://youtu.be/crRYWwT9-wE

  https://i2.wp.com/wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2015/05/a194.jpg

   • fiesta
    fiesta :

    Kazdy pisze na tyle ile umie i nie sa istotne bledy w komentarzu, ktorych jest o wiele wiecej, ale istotna jest informacja zawarta w komentarzu, ktora odslania kulisy polityki prowadzonej przez POLSKOJEZYCZNYCH ZYDOW u wladzy w Polsce i zarazem ZDRAJCOW POLSKI – ten syf jaki stworzylo zydostwo w Polsce trwa nieprzerwanie przez ostatnie 26 lat i najwyzszy czas odsunac zydostwo od wladzy i wplywow w Polsce, zeby przywrocic normalnosc i rozpoczac realizacje POLSKICH INTERESOW NARODOWYCH.

     • fiesta
      fiesta :

      71 lat, jesli doliczymy do tego okres PRL, ale w omawianym przypadku (chodzi o rok 1990 i glosowanie senatorow) uplynelo 26 lat.
      Poza tym tzw. “nowe wladze” w niby “demokratycznym ustroju” zapewnialy narod, ze bedzie lepiej i narod w to uwierzyl. A w/g mnie “nowe wladze” nie dokonczyly zdania, bo nie powiedzialy komu bedzie lepiej i tym podstepnym sposobem oszukali narod, ktory wciaz glosuje na zydowskich ciemiezycieli i zdrajcow w nadziei, ze “nowe wladze” mialy na mysli narod i ze narodowi bedzie lepiej.
      Z dzialan zydo-rzadow w Polsce wynika, ze na pierwszym miejscu sa realizowane zydowskie interesy i zydowskie sprawy i tutaj znajduje sie odpowiedz, ze “nowej wladzy” chodzilo o narod, ale “wybrany” i zydostwo tak sie czuje w Polsce, jakby to oni byli prawowitymi mieszkancami i wlascicielami Polski, a Polakow traktuja jak bydlo i tania sile robocza.

    • ilona
     ilona :

     Kretynku “Wodź” było w cudzysłowie, żebyś nie WODZIŁ innych na pokuszenie( fakt, że bez “ó”), ale ty jako misiu o bardzo małym rozumku nie wiesz co to sarkazm i ironia. Co facet, to znowu przypadek, że występujesz i komentujesz zawsze ze swoim żeńskim odpowiednikiem w tym samym czasie, (chociaż pod innymi artykułami)? To, że używacie razem tej samej ruskiej klawiatury, to już “cyna” kiedyś celnie zauważył. Po niepolskich znakach dialektycznych można was poznać (takich jak ȩ zamiast ę, ċ zamiast ć, ǹ zamiast ń które czasami nieostrożnie i to razem w tym samym czasie wstawiacie ). Możesz mi wskazać, czy ktoś z komentujących takich niepolskich znaków jeszcze używa?? To że “mop” napisał, że film “Wołyń” to gniot zupełnie ci nie przeszkadzało?? Prawda??

  • malkontent
   malkontent :

   Ta cisza , przeraźliwa cisza, po seansie , to oklaski dla reżysera a bat prawdy dla krytyków !!! :-((( to dlatego jury festiwalu nie chciało zauważyć tego filmu , ale głośno krzyczeli , nawet wrzeszczeli o patologicznej rodzinie Beksińskich. Ta cisza jest zbyt ciężka do udźwignięcia dla intelektualnego i spolegliwego politycznie jury :-(((( Polska jest nieustannie rozrywana i rozgrywana przez różne grupy interesu , grupy związane z jakimiś siłami spoza Polski a to : Żydów, Ukropów, Niemców, Rosjan, Amerykanów ……. jakby dobrze poszukać to może nawet w interesie Madagaskaru, ale nigdy nie w interesie Polski i Polaków :-(((((

 6. krok
  krok :

  Na forum brakuje moderatora, który nie mające związku z tematem wypowiedzi, wulgaryzmy, czy za wyzwiska, usuwał by posty i banował forumowiczów. Wyzywaniem się nawzajem od banderowców, czy kacapów, właśnie im pomaga. Poproszę o moderatora.

  • kojoto
   kojoto :

   Wiesz, że się zgodzę. Zanim dałem się sprowokować, do odpowiadanie trollom ich własnym językiem, długo zgłaszałem ich posty jako obraźliwe i wulgarne, a niekiedy za zakłamywanie historii i treści szerzące nienawiść. Zgadnij jaki było odzew? Żaden – nawet e-maila im posłałem ze dwa razy i nic. Nie mam nic przeciwko temu, żeby wypadły wszystkie moje posty z “dialogów” z wielbicielami AC, ale to wygląda tak, że forum zamieniło sie w Dzikie Pola…

   • boruta
    boruta :

    Koidioto – krecie SBU prowokatorze – jak się na UPA i banderowców pisze to to jest “szerzące nienawiść? – ty bydlaku – a coś na temat napisać – nie napiszesz bo filmu nie widziałeś tylko mądralę zgrywasz – znowu się ukrze sypnąłeś – nowego byka strzeliłeś – “do odpowiadanie”? – chachłaty kacapie

     • boruta
      boruta :

      Koidioto – to nie są żadne kłamstwa – wszyscy widzą jakie byki w polskim walisz – “inteligętny” – “wturuje” – “okrótne” – “abstrachując” – “ferować wyrokami” – “sprowokować, do odpowiadanie” (20.10.2016 00:56
      ) – coś ci gdzieś brzęczało ale to nie twój język – po polsku u ciebie w domu nie mówiono ukrze – załatwiasz tu rozbijacką robotę dla SBU krecie prowokatorze – odwracasz uwagę od wrogów Polaków ukrów– od rzezi – nie zgrywaj Polaka – “abstrachuju” czerwono czarny bufonie chachłaty ścierwo ukrokacapskie

     • boruta
      boruta :

      Koidioto mosiek – puszczają ci te nerwy – co zwyrolu?Tylko czekałem aż znowu coś tu pierdniesz nie na temat bo ci przecie za rozbijacką robotę SBU płaci koszerny krecie no i wyjąłeś paluch z d… i zafajdałeś se teraz klawiaturę śmierdzący śledziu psycholu. Dobrze ci tak.W Polsce znamy cztery rodzaje kurew – stare,młode,męskie i ukraińskie (chachłate).Piąty rodzaj kurwy wymyśliłeś śledziu – sowiecką.Takiej nie znamy.A może nie wymyśliłeś – może są takie u ciebie na Upadlinie.Ile od ciebie wzięła? – pewnie mało bo u was kurew pewnie sobie zniżki dajecie gdy sobie dajecie – ona kurwa sowiecka a ty męska(?) i chachłata.Pisz więcej – dalej “feruj wyrokami” “inteligętny” “abstrachuju”.Czekamy.