Władze Ukrainy namawiają mieszkańców Chersonia do ewakuacji

Ukraińskie władze chcą ewakuować ludność cywilną z niedawno wyzwolonych części obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, obawiając się, że brak ciepła, prądu i wody spowodowany rosyjskimi ostrzałami utrudni życie tej zimy. Światowa Organizacja Zdrowia zgodziła się, ostrzegając, że miliony ludzi stoją w obliczu „zagrażającej życiu” zimy na Ukrainie.

Jak poinformował portal agencji AP, ukraińskie władze rozpoczęły ewakuację ludności cywilnej z niedawno wyzwolonych części obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, obawiając się, że brak ciepła, prądu i wody spowodowany rosyjskimi ostrzałami utrudni życie tej zimy. Światowa Organizacja Zdrowia zgodziła się, ostrzegając, że miliony ludzi stoją w obliczu „zagrażającej życiu” zimy na Ukrainie.

Władze wezwały mieszkańców dwóch południowych regionów do przeniesienia się do bezpieczniejszych obszarów w centralnej i zachodniej części kraju. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że rząd zapewni im transport, zakwaterowanie i opiekę medyczną, z priorytetem dla kobiet z dziećmi, osób chorych i starszych.

Zobacz też: Atak rakietowy na Ukrainę: uderzenia w infrastrukturę krytyczną, Lwów bez światła [+VIDEO]

Wereszczuk w zeszłym miesiącu poprosiła obywateli mieszkających obecnie za granicą, aby nie wracali na Ukrainę na zimę w celu oszczędzania energii. Inni urzędnicy zasugerowali, że mieszkańcy Kijowa Ci, którzy mają środki na opuszczenie Ukrainy na kilka miesięcy, powinni to zrobić, aby oszczędzać energię dla szpitali i innych kluczowych obiektów.

WHO wydała w poniedziałek ostrzeżenie o ludzkim wpływie kryzysu energetycznego na Ukrainę.

„Ta zima będzie zagrożeniem życia dla milionów ludzi na Ukrainie” – powiedział dyrektor regionalny WHO na Europę, dr Hans Henri P. Kluge. „Ataki na infrastrukturę zdrowotną i energetyczną oznaczają, że setki szpitali i placówek opieki zdrowotnej nie działają już w pełni, brakuje im paliwa, wody i elektryczności”.

Ostrzegł przed zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak problemy z oddychaniem i układem krążenia, związane z próbami ogrzania się przez spalanie węgla drzewnego lub drewna oraz używanie generatorów diesla i grzejników elektrycznych.

Ewakuacje mają miejsce ponad tydzień po odbiciu przez Ukrainę miasta Chersoń. Od tego czasu, zbliżając się do zimy, zarówno mieszkańcy, jak i władze zdają sobie sprawę, ile energii i innej infrastruktury Rosjanie uszkodzili lub zniszczyli przed wycofaniem się.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply