Podczas debaty nt. geopolityki były polski dyplomata Witold Jurasz wyraził pogląd, że ponieważ dla Polski nie ma alternatywy względem Zachodu i sojuszu z USA, to w imię bezpieczeństwa kraju Polacy powinni zarzucić opory ideologiczne i np. zgodzić się na obecność ideologii gender i legalizację homo-związków.

Witold Jurasz wziął udział, wspólnie z Jackiem Bartosiakiem, w debacie zorganizowanej przez Klub Ronina nt. „Kampania Antypolska a Geopolityka”. Były polski dyplomata podkreślił w trakcie swojego wystąpienia, że kwestie bezpieczeństwa są dla Polski kluczowe i wszystko inne powinny być im podporządkowane. „Przepraszam za pewien element demagogii, ale szczyt NATO jest ważniejszy od jakiegoś hipotetycznego sporu o sprawę gender. No naprawdę jest ważniejszy”– powiedział . Zaznaczył przy tym, że polityka zagraniczna powinna być traktowana jako handel.

Później uzupełnił ten wątek, ponownie odnosząc się do kwestii ideologicznych i tzw. „małżeństw homoseksualnych”, których zalegalizowanie w obecnej sytuacji uważa za mało prawdopodobne. Odniósł się jednak do kwestii związków partnerskich. „Ale czy to byłby taki wielki problem zapisać, że np. dwóch mężczyzn albo dwie kobiety żyjące 30 lat ze sobą mogą się odwiedzać, jak jedna z nich trafi do szpitala? Ja nie mam z tym problemu”– powiedział.

Jego słowa spotkały się z oburzeniem osób obecnych na sali. „Nie chciałbym skupić dyskusji na tym punkcie, ale gesty mają znaczenie. Dlatego, że to zdejmuje pewne odium”– argumentował Jurasz.

Sam Witold Jurasz odniósł się do tej kwestii na Facebooku:

„(…) skorzystaliśmy z okazji, by rzecz sprowadzić do „parteru”, a to, co mówiliśmy było chyba dalekie od „roninowej” politycznej poprawności. Dowodziliśmy np. czemu w interesie Polski i polskiej prawicy jest np. zalegalizowanie związków partnerskich”.

We wcześniejszej części swojego wystąpienia sugerował, że balansowanie w polskiej polityce zagranicznej jest niemożliwe i sugerował, że nie ma dla Polski żadnej alternatywy względem pełnego zaangażowania na rzecz tzw. opcji zachodniej. Stwierdził również, że Polacy nie są dyskryminowani na Białorusi, zaś w przypadku Polaków na Litwie krytycznie ocenił działania AWPL z uwagi na jej współpracę z mniejszością rosyjską (wspomniane wątki w dłuższej wersji nagrania od 1:21:00). Z kolei w dalszej części skrytykował polską politykę względem Białorusi i brak chęci porozumienia z Mińskiem, przy czym wyraził pogląd, że gdyby miał szukać w Polsce rosyjskiej agentury, to szukałby by jej wśród tych którzy od 20 lat uniemożliwiają prowadzenie realistycznej polityki względem Białorusi (1:59:00 – 2:02:00).

Fragmnet nt. gender:

Fragment nt. legalziacji związków partnerskich osób homoseksulanych:

Całość:

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. greg
  greg :

  Odmóżdżeni, bezwolni, służalczy, koniunkturaliści, politykierzy i zwykłe permisywne cioty, w prowadzeniu JAKIEJKOLWIEK niezależnej, podmiotowej polskiej polityki, (której wyznacznikami są PRAWDA, a w szczególności prawda historyczna, a nie tzw. polityczna) oraz polska, bazująca na naukowych i uznanych w społeczności międzynarodowej podstawach, narracja historyczna i racja stanu) będą się zawsze dopatrywali sprzyjania czyimś interesom, a nawet agentury, bo w ich tępych, służalczych łbach się nie mieści, że Polska, 38-milionowy, o ponad 1000-letniej wspaniałej historii, 2. po Rosji autonomiczny słowiański kraj na świecie (z takimż rozprzestrzenieniem swojego języka), może prowadzić własną, podmiotową i niezależną od żadnego innego państwa politykę. Tym demaskują swoją miałkość intelektualną oraz niezdolność do wybicia się na podmiotowość, i to właśnie dyskawalifikuje ich w dyskursie i życiu publicznym. Tacy to „odrzut pozagatunkowy” i miernoty, a nie żadni polscy patrioci.

  • czas_przebudzenia
   czas_przebudzenia :

   Dobrze, gdy drobni funkcjonariusze po stronie sił wyznawców zła, starają się racjonalizować przekazane wytyczne i starają się mówić ludowi tubylczemu prawdę (zamiast ciągłych kłamstw jako stałej cechy funkcjonariusza sił zła). Ta prawda przekazywana prosto z mostu brzmi właśnie: pogódźcie się z takimi bzdurkami jak otwarta promocja sodomitów i gomorytek; pogódźcie się z koniecznością przyjmowania imigracji multi-kulti; pogódźcie się, że wkrótce noszenie krzyżyka będzie zakazane; pogódźcie się, że islamista będzie wam rozkazywał – przecież wtedy wszyscy będą pogodzeni, wszyscy będą bogaci w „Unii” i wszyscy będą mieli „dobrą” ochronę. To tylko taki fragment tego z czym Polacy mają się pogodzić, bo wtedy jakiś tam dyplomatołek będzie mógł odhaczyć na liście rozkazów do wykonania, przeforsowane sprawy. On gdyby chciał być jeszcze bardziej szczery, to powiedziałby, że podpisałby każdy cyrograf samemu diabłu, byle już mieć chwilowy spokój i mógł pojechać na jakieś tam wakacje. —————. Tacy właśnie podpiszą każdy cyrograf diabłu, bo tak widzą swoją rolę, by robić co im każą, a nawet gdyby samego uosobionego złego widzieli przed sobą, to i tak nie wierzyliby zanadto w to co widzą, bo są z prostymi ateistami i nie przejęliby się jakimkolwiek diabolicznym przedstawieniem (tym bardziej, gdy dostają wizję promocyjną pod tytułem „witamy w radosnym piekle”). Wielu takich musi spaść w czeluści, by zacząć się rozglądać, gdzie jest ich dobry promotor i dlaczego nie przerywa zbyt gorącego przestawienia.

 2. agricola
  agricola :

  Skąd ten chłopek pańszczyźniany wylazł??????
  Od jakiegoś czasu niemal co kilka dni trafiam, jak mi się zdaje, na największego kretyna jakiego kiedykolwiek widziałem, ten dzisiaj jest „królem życia”.
  Niestety jest niemal pewne, że jutro znajdzie się większy kretyn od niego.

 3. lucy75
  lucy75 :

  Niesamowite, przepychac ideologie gender i LGBT pod tematem bezpieczenstwa panstwa !! Ideologia gender to najwieksze swinstwo jakie mozemy zrobic naszym dzieciom! Schemat jest prosty: najpierw oddzielic czlowieka od Boga – potem podwazyc wszelkie autorytety (czyli przeciac przekaz) – a na koncu perfidnie zasiac w nim watpliwosc co do tego kim jest! … ktos tutaj fabrykuje nowego czlowieka na nowe czasy globalizacji :-/ …

 4. skiepek
  skiepek :

  Polska nie ma alternatywy i musi być skazana na współpracę z zachodem?Zachodem (USA),którego prezydent stwierdził,że przyszłością Ameryki jest homoseksualizm.Co do wspomnianych związków:
  „W urzędzie pojawia się ponad 100 letni staruszek i składa wniosek o paszport i rezygnacje z obywatelstwa.
  Zdziwiony urzędnik pyta :
  -Cóż to wami kieruje dobry człowieku, że podjęliście taka decyzję ?
  – Emigruję na stałe z powodu homoseksualizmu-odparł staruszek.
  -W waszym wieku macie z tym problem?
  -Ja nie ale wiecie jak to było: kiedyś za homoseksualizm była kara śmierci,potem więzienia,potem przestali się tym interesować a teraz to jest modne.
  -No ale co wy starszy człowiek macie do tego?
  -Chcę wyemigrować zanim to się stanie obowiązkowe” ….

 5. donald
  donald :

  Jestesmy pod butem USA. Morawiecki, Duda, Waszczykowski,Macierewicz to amerykanscy agency wplywu w Polsce. Morawiecki jest za podpisaniem porozumienia TTiP pomimo ze jest tajne I podpisujac Morawiecki-Pis-Duda nie beda wiedziec co podpisuja.

  Jezeli chodzi o sojusz z USA. USA na bliskim wschodzie sprzedaly wszystkich swoich sojusznikow.
  Mniej wiecej 2/3 sil zbrojnych/marynarki USA ktore stacjonuja poza granicami USA jest przy wybrzezach Chin I to konfrontacja z Chinami jest najbardziej wazna dla USA. Za 10 lat USA nie beda mialy oporow by sprzedac Europe w przypadku gdyby to bylo korzystne dla USA.
  Polska powinna byc neutralna I miec silna armie. Polityke zagraniczna USA najlepiej tlumaczy mentalnosc pronstytutki. Pojdzie z tym ktory da jej wiecej. Taki to oto sojusznik z USA.
  Najwiekszym potencjalnym sojusznikiem europy moglabyc Rosja ale Europa pokazala Rosji srodkowy palec wiec powodznia.
  A to co mowi Witold Jurasz? Polityczny kundel do wynajecia ktory szuka jak najcieplejszej budy dla siebie.

 6. donald
  donald :

  Do KP. Wypowiedz Jurasza nie byla drugorzedna. Pokazuje poziom skundlenia czesci elit wobec USA na przykladzie wypowiedzi Jurasza. Polska ma wprowadzac zmiany sprzeczne z wola wiekszosci Polakow by zadowolic USA po to by USA nas w potrzebie obronilo. Sprowadzic rodziny heteroseksualne to roli rodzin drugiego gatunku, wyslac wojsko polskie by bronilo glownych sponsorow alkaidy I ISIS na bliskim wschodzie etc.
  USA Polski nie obroni ze wzgledu na swoja geopolityczna mentalnosc. USA sprzeda nas tym ktorzy USA zaplaca wiecej.
  Pokazywanie skundlenia tzw elit wobec USA jest bezcenne. Tak na przykladzie Jurasza jak I Morawieckiego ktory jest za ratyfikacja porozumienia TTiP pomimo ze go nie czytal ( bo jest tajne) etc I najprawdopodobniej jest szkodliwe dla Polski.

  • kp
   kp :

   Mocne! Nie bagatelizuje tego, o czym piszesz, ale rzecz w tym, że Jurasz powiedział obok nie najmądrzejszej rzecz wiele ciekawych, np. o porozumieniu z Białorusią i o tym ile leci rakieta z bazy na Białorusi, a ile z Rosji w kierunku Polski. Już choćby z tego powodu ta dyskusja jest ważna i nie dlatego, że Jurasz wypowiedział się kontrowersyjnie. W tym co piszesz pobrzmiewa „polskie spojrzenie na politykę”, tj. oparte na moralności i przewadze tego, co by się chciało np. nie chciałoby się praw dla mniejszości (ja też) nad tym co można (np. nie można w Polsce wyprodukować czołgów typu Leopard). Uważam, że pan Bartosiak pięknie i trafnie zwalcza to polskie myślenie. Przypomnijmy sobie przemówienie Becka o honorze w 1939 r. a Włosi, Węgrzy, Finowie, Rumuni kolaborowali z Niemcami. Polska moralna polityka (tak ja to rozumiem) kosztowała nas morze krwi, a w efekcie utratę 20% powierzchni państwa, zniszczenia i komunizm mimo to. Dziś nikt nikt nie chce pamiętać, że Polacy dzielnie i moralnie walczyli z totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, ale słyszymy kłamstwa o polskich obozach. Nie słychać np. o francuskiej kolaboracji z Niemcami w ludobójstwie Żydów, a to fakt. Dlaczego? Bo Francja to silne państwo i mówiąc kolokwialnie może odwinąć, choć nie jest to państwo moralne. A Polska jest moralna, ale słaba, więc każdy po niej jeździ, nawet Ukraina próbuje (sic!). Ja jestem zdania, że polityka polska i nasze spojrzenie musi się zmienić – na taką, która wie co można, a nie co by się chciało. Pan Jurasz pięknie „odstrzelił” realiność tzw, polityki międzymorza – dym z komina, którego nie ma. Konkludując panowie mieli do bólu realne wypowiedzi, czego BRAKUJE w polskiej debacie. Natomiast emocji nie BRAK. Sądzę, że kwintesencją tych wypowiedzi są słowa Bartosiaka – albo nie miejmy wcale armii i wtedy siedźmy cicho, albo miejmy sensowną i realizujemy własne cele a nie państw obcych, ale czyńmy to ostrożnie, rozważnie licząc się z tym kto rozdaje kardy i że on nie zawsze bedzie miał na uwadze nasz interes. Tak powinien brzmieć nagłówek tytułu.

   • donald
    donald :

    Bodajze zeby w 1938 roku nie bylo wojny to Czesi oddali Niemcom Sudety I sie rozbroili. Francuska armia byla uwazana za najsilniejsza na swiecie a brytyjska navy byla uwazana za najsilniejsza na swiecie I co? Rok pozniej majac takich sprzymierzencow Czesi musieli sie poddac bo wlasnie najsilniejsze umocnienia mieli w Sudetach a poza tym oddali wczesniej czesc swojego uzbrojenia.
    Przyznaje racje. Gdyby Polacy sprzymierzyli sie z Hitlerem to bysmy na tym lepiej wyszli wiec idac tropem pana Jurasza mozna powiedziec ze brakowalo kogos takiego jak on w 1938 roku. Dyskusji nie sluchalem a tylko ustosunkowalem sie do glownego zdania Jurasza.
    Jurasz nie jest czlowiekiem swiatowym I co najwyzej jest amerykanskim agentem/idiota wplywu.
    Punkt widzenia jaki on prezentuje nie jest punktem widzenia „swiatowym” ale punktem widzenia kundla.
    Azja poludniowo wschodnia-Indie, Chiny, Pakistan etc rozwijac sie bedzie kilkakrotnie szybciej od USA/NATo/EU w ciagu nastepnych 10 lat. Europa za 10 lat bedzie kontynentem rozdzieranym konfliktami religijnymi, graniczacym z Afryka, Bliskim wschodem ( Turcja pol miliona zolnierzy, Egipt pol miliona zolnierzy, Iran pol miliona zolnierzy,…..) ze slaba armia etc.
    Taka zdezelowana pani Dulska z Alzheimerem.
    Polityka Europy odepchnela Rosje w strone Azji gdy tymczasem to wlasnie wspolpraca z Rosja I dobre z Rosja stosunki moglyby na Europe dzialac stabilizujaco.
    Rosja nie zaatakuje Polski bo po co? Nie ma tu mniejszosci rosyjskiej, nie ma tu nic co Rosjanie by potrzebowali. Co szybciej to Polacy z Ukraincami rzuca sie na Rosje .2/3 potencjalu USA jest nastawione na starcie z chinami I stacjonuje u wybrzezy Chin. USA potrzebuja stado kundli by ujadaly na Rosje-role ta w tej chwili spelnia Ukraina I w duzej mierze Polska.

    Jakie znaczenie mialaby na swiecie Unia Europejska bez Polski, Wegier, Bulagarii, Rumunii, Czech, bylej Jugoslawii? Nowe kraje UE dzialajace razem mialyby olbrzymi wplyw na UE. Stad tez koordynacja krajow europy srodkowo-wschodniej na pewnym poziomie mialaby znaczacy wplyw na dobrobyt I bezpieczenstwo tych krajow.

    A wracajac do Jurasza-bronisz jego tezy ze jak podstarzala prostytutka za darmo sie przespi z bandziorem to on bedzie pozniej zobowiazany ja bronic?

 7. sylwia
  sylwia :

  Ideologia ‘gender’ rozwala rodzinę, promuje rozpad więzi społecznych., wprowadza konflikty w społeczeǹstwie i przeciwstawia się patriotyzmowi i narodowym tradycjom. Nie ma ona nic wspólnego z sojuszami wojskowymi. Wywód Jurasza jez bezsensowny a jego wniosek to klasyczny ‘non’sequitur’. Zwalczając tę ideologię, bronimy polskiej paǹstwowości i zwalczamy narzucaną nam przez międzynarodowy oligarchat globalizację i naszą zagładę. Jeśli nie chcemy u nas rozpadu społeczeǹstwa takiego jaki jest w Szwecji i Anglii to powiedzmy twardo NIE ideologii ‘gender’.

 8. h_pniejnia
  h_pniejnia :

  Przewiduję nową doktrynę bezpieczeństwa państwa – uzależniona będzie od bezpieczeństwa wszelakich dziwaków, zboczeńców, obcych nacji. Po prostu USA i reszta szermierzy demokracji, nie będą miały pretekstu aby siłowo (energetycznie) bronić praw uciśnionych mniejszości, jeżeli nasz kraj nasyci się tym ścierwem.

 9. wilenski
  wilenski :

  Naprawdę przykro słuchać co mówi ten człowiek. Dokładnie powtarza kłamstwa Landsbergisa, że na Litwie sami Polacy są wszystkiemu winni. A krytykując wspólny start AWPL z innymi mniejszościami Jurasz chyba „zapomniał” że obowiązuje nas 5 procentowy próg w skali kraju (a mieszkamy tylko w małej części kraju na Wileńszczyźnie) dlatego startujemy z różnymi sojusznikami, mniejszością rosyjską (ta zresztą jest podzielona), białoruską, tatarską, a są na naszych listach także Litwini. Niestety widzę że Jurasz nam źle życzy i traktuje z pogardą, a to nie jest polskie myślenie.

 10. mariusz67
  mariusz67 :

  Facet odmienia przez wszystkie przypadki słowo GEOPOLITYKA. Pytanie jednak brzmi, w czyim interesie jest promowanie zboczeń seksualnych albo dążenie do zniszczenia polskości na Kresach, szczególnie na Litwie, gdzie Polacy jeszcze są mocni organizacyjnie w Związku Polaków i Akcji Wyborczej? Bo tak pojmowana GEOPOLITYKA na pewno nie służy Polsce i Polakom. Zatem w czyim interesie Witold Jurasz szerzy jad swojej propagandy?