Wielką Brytanię czekają przedterminowe wybory?

W związku z wyrokiem Wysokiego Trybunału, według którego rozpoczęcie procedury Brexitu wymaga zgody brytyjskiego parlamentu, członkowie rządu Theresy May spekulują o możliwości wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Nieoczekiwane na brytyjskiego rządu orzeczenie wywołało poruszenie na scenie politycznej w Wielkiej Brytanii. Plany obecnego rządu, by uruchomić Artykuł 50 tzw. konstytucji UE i rozpocząć procedurę Brexitu przed końcem marca przyszłego roku, by opuścić Unię do wiosny 2019 roku, stanęły pod znakiem zapytania.

Przeczytaj: Niespodzianka w Wielkiej Brytanii: Brexit niemożliwy bez zgody parlamentu

Przedstawiciele brytyjskiego rządu oświadczyli, że są rozczarowani orzeczeniem i już zapowiedzieli zaskarżenie decyzji Trybunału do Sądu Najwyższego. Nie wyklucza się jednak, że sprawa mogłaby trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Jednak jeśli decyzja zostanie podtrzymana, to ustawa ws. Brexitu będzie musiała przejść przez parlament, co zapewne zaowocuje wprowadzeniem poprawek i „zmiękczeniem” linii tzw. twardego Brexitu, w tym w kwestii ograniczenia swobody przepływu osób i opuszczenia wspólnego rynku Unii Europejskiej. Politycy prounijni mają bowiem większość w obu izbach parlamentu.

Według „The Telegraph”, z tego powodu ministrowie coraz częściej rozważają scenariusz wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Obawy te wzrosły po tym, jak jeden z konserwatywnych posłów zrezygnował ze względu na „nierozwiązywalny spór merytoryczny z rządem”. Stephen Phillips nie zgadzał się ze stanowiskiem rząd May ws. Brexitu, mimo tego, że jest jego zwolennikiem. Niewykluczone, że jego śladem mogą pójść inni, prounijnie nastawieni posłowe. Konserwatyści mają tylko 14-osobową większość w parlamencie.

Przeczytaj: Śmierć UE, początek końca IV Rzeszy, eurosceptyczny impuls – czyli narodowcy o Brexicie

Jednocześnie, ostatnie sondaże wskazują, że w przypadku przedterminowych wyborów Partia Konserwatywna mogłaby liczyć nawet na zwiększenie samodzielnej większości w IzbieGmin.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply