Według wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, ws. kryzysu dotyczącego Korei Północnej wszystkie opcje są możliwe, ale zaznaczył, że Stany Zjednoczone są zdeterminowane, by współpracować z Japonią, Chinami i Koreą Płd. w celu znalezienia pokojowego rozwiązania.

Mike Pence wypowiedział się na ten temat kryzysu podczas swojej wizyty w Japonii, przed roboczym lunchem z premierem Shinzo Abe.

– Era strategicznej cierpliwości skończyła się i w sytuacji, gdy wszystkie opcje są na stole prezydent Trump jest zdeterminowany, by blisko współpracować z Japonią, Koreą Południową, ze wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie, i z Chinami w celu znalezienia pokojowego rozwiązania oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – powiedział Pence.

Amerykański wiceprezydent zaznaczył również, że USA doceniają „trudny czas, w którym żyją mieszkańcy Japonii, w obliczu coraz częstszych prowokacji na Morzu Japońskim”. Północnokoreańskie pociski, wystrzeliwane w ramach testów, zwykle wpadają właśnie do tego morza. – Jesteśmy z wami na sto procent – zapewnił Pence.

Premier Abe również zaapelował o “pokojowe rozwiązanie” kryzysu północnokoreańskiego, w oparciu o działania dyplomatyczne. Dodał jednak, że „dialog dla samego dialogu nie ma żadnej wartości i konieczne jest wywieranie nacisku”.

Wiceprezydent Pence przybył do Japonii z Korei Południowej. Obecnie jest w trakcie 10-dniowej podróży po Azji, rozpoczętej w niedzielę. Na krótko przed jego przybyciem do Seulu, Korea Północna  dokonała próby wystrzelenia pocisku balistycznego.

ZOBACZ: Wielka parada w Korei Północnej. Zaprezentowano m.in. najnowszy pocisk balistyczny [+VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply