Minister spraw zagranicznych spotkał się z przewodniczącą francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Spotkanie trwało półtorej godziny.

Jak powiedział minister spraw zagranicznych RP – „spędziłem półtorej godziny z panią Marine Le Pen, głównie tłumacząc jej sytuację w naszej części Europy, dowiadując się jakie są jej plany”. Co planuje szefowa Frontu Narodowego, która ma szansę już w przyszłym roku zosać prezydentem Francji? „Zmierza ona do radykalnej reformy sytuacji Europy, radykalnej reformy UE. Chciałaby ją przekształcić w bardzo różną strukturę, która nie byłaby jednocześnie pod wpływem ani Rosji, ani Stanów Zjednoczonych” – mówił Waszczykowski, który ocenił negatywnie taki program. Jak stwierdził – „to by było niekorzystne, bo to byłoby rozbicie Unii w bardzo luźną federację, luźny związek” – martwi się minister. Podsumował program francuskiej nacjonalistki – „Pani Le Pen zakłada pozbycie się tego gorsetu i nadanie jeszcze większych suwerennych praw państwom, również w dziedzinach gospodarczych”, co wzbudza jego sceptyzm, bowiem, jak uznał, „to oznaczałoby jeszcze większą rywalizację” i „jeszcze większe odejście od solidarności europejskiej”.

Czytaj także: Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

rmf24.pl/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. costner
  costner :

  Waszczykowski o Le pen: „Zmierza ona do radykalnej reformy sytuacji Europy, radykalnej reformy UE. Chciałaby ją przekształcić w bardzo różną (powinno chyba być luźną, popr. moja) strukturę, która nie byłaby jednocześnie pod wpływem ani Rosji, ani Stanów Zjednoczonych”. W tej wypowiedzi ministra nie ma faktów, jest pusta forma. Krótko mówiąc ta notatka to nie żadna informacja, ponieważ nie zostało wykonane kryterium treści, czyli nie ma odpowiedzi na pytanie, co proponuje Le pen? Unia europejska w obecnej formie, to istnienie czterech swobód (przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi) i podległość pod jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE. Żeby ocenić Le pen, trzeba by najpierw wiedzieć, którą z tych swobód chce ona ograniczyć, czy chce wprowadzić cła, czy celników na granicach w europie, co konkretnie proponuje. Któryś z tych rozmówców, a prawdopodobnie obydwoje, to są ludzie nie kompetentni, bo nie wiedzą o czym w ogóle mówią.

 2. costner
  costner :

  Jeszcze trzeba podkreślić, że mielenie słów nie jest ważne ani poważne, bo słowa są tylko środkami, a liczą się cele i ich osiąganie. Jeśli w RP są wojska usmańskie, RP dostanie się na członka rady bezpieczeństwa, to oznacza, że coś tam minister robi i osiąga cele. Niszczenie UE na pewno nie jest korzystne dla wielu Polaków, którzy znaleźli pracę w UE (dla dwóch mln. Polaków z rocznika `85/86 to jest ostatnia deska ratunku, żeby nie umarli z głodu, po ograbieniu RP przez postkomunistów. Co innego jest żeby ograniczać UE do współpracy gospodarczej, a nie politycznej, a co innego, jak zdaje się sugerować Lepen, żeby niszczyć UE zupełnie.

 3. mop
  mop :

  Polski pachołek raportuje niemieckiemu panu:”Mogliby się przekonać, że stan demokracji w Polsce nie jest tak zły, jak się wydaje – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem.” Jaką to stroną wobec Polski są Niemcy?

  Co Niemcom do polskiego porządku politycznego? …do polskiej demokracji?

  ………………..

  Tylko rząd genetycznych pachołków może pozwolić na taką sytuację, jaka jest w obecnie w Polsce.

  Ten rząd musi upaść. I to nie z ręki PO, czy żydów od Petru, ale z rąk Polaków!!!

  Polacy muszą zorganizować partię narodową, a te obecne władze wywieść na taczce!

  …………………………

  Szef MSZ zaprasza ambasadora obcego kraju, aby mu się tłumaczyć!

  ……………………………Według….. jakiego….. protokołu?! …………………

  Polacy! Czy Wy jeszcze jesteście żywi?

  http://www.gazetawarszawska.com/94-demo-contents/nwo/3041-polski-pacholek-raportuje-niemieckiemu-panu