Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy poinformowały, że w 2023 roku przekazały Wojsku Polskiemu 14 czołgów Leopard 2PL.

W czwartek w ramach całorocznego podsumowania, Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy poinformowały, że w 2023 roku przekazały Wojsku Polskiemu 14 czołgów Leopard 2PL.

“Spółka sukcesywnie przekazywała zmodernizowane i wyremontowane wozy w ramach realizowanych kontraktów oraz umów wykonawczych. Do użytkownika trafiło 14 czołgów Leopard zmodernizowanych do wersji 2PL”.

Dodatkowo spółka informuje, że cztery kolejne wozy  są w trakcie przygotowywań do odbiorów, “które powinny się odbyć jeszcze  w tym roku”. Jeśli do tego dojdzie, to w 2024 roku w WP będą znajdować się 62 czołgi tego typu.

Modernizacja czołgów Leopard 2A4 opóźnia się i jest coraz bardziej kosztowna. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła badanie, w wyniku którego izba negatywnie oceniła działania prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz szefa Inspektoratu Uzbrojenia już na etapie przygotowania i zawarcia umowy na modernizację tych czołgów. Z podobną oceną spotkała się dotychczasowa realizacja umowy. Zdaniem NIK Zakład Mechaniczny Bumar – Łabędy nie był przygotowany do zawarcia umowy.

Ma to związek m.in. z przedłużeniem testów (o 20 miesięcy), zgodą na uzyskanie dokumentacji czołgów na potrzeby realizacji umowy (29 miesięcy), koniecznością przywrócenia czołgów do pełnej sprawności technicznej (33 miesiące).

Aktualnie realizowany jest program modernizacji i dostaw 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Pierwotnie zakładano, że dostawy zakończą się w 2021 roku, następnie, że w 2023.

W kontekście programu modernizacji czołgów zwracano także uwagę na wzrost ceny modernizacji. W październiku 2020 roku do MON złożona została interpelacja w tej sprawie. Resort nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.

Kresy.pl/Bumar-Łabędy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply