Sejmowa większość przyjęła ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Wokół nowego prawa powstało wiele kontrowersji, opozycja zarzuca mu naruszanie praw obywatelskich.

Posłowie odrzucili wszystkie wnioski zgłoszone przez opozycję. Przyjęta została zaledwie jedna na 24 poprawki. Za uchwaleniem ustawy głosowało 249 posłów, 173 było przeciwnych, 10 wstrzymało się od głosu. „Zero tolerancji dla terrorystów” – podsumował ustawę poseł Jarosław Krajewski z PiS. Reprezentanci PO mówili raczej o państwie policyjnym, dyktaturze i inwigilacji. „Potraficie tylko wrzeszczeć i warcholić” – odpowiadał Maciej Wąsik z Kancelarii Premiera.

Posłowie Kukiz’15 wnioskowali o wprowadzenie do ustawy pojęcia incydentu o charakterze terrorystycznym, by np. zagubienie dokumentu tożsamości nie było traktowane jak zagrożenie terrorystyczne. PO i Nowoczesna domagały się sądowego nadzoru nad kontrolą operacyjną cudzoziemców.

Odpadły w głosowaniach także poprawki dotyczące usuwania odcisków palców, wizerunków twarzy cudzoziemców i ich profili DNA, gdy okażą się nieprzydatne i niezwiązane ze sprawą terrorystyczną; uzyskiwania zgody sądu przez szefa ABW na dostęp do danych wrażliwych – m.in. o pochodzeniu, poglądach politycznych, religii, przynależności związkowej, stanie zdrowia, nałogach czy życiu seksualnym.

Koordynacja polityki antyterrorystycznej w myśl nowego prawa należeć będzie do szefa ABW. Z kolei zwierzchnik resortu spraw wewnętrznych i administracji odpowiadać ma gotowość państwa na zaistnienie aktów terroru oraz reakcję na ewentualne zamachy. Rząd tłumaczy wprowadzenie ustawy chęcią poprawy efektywności polskiego systemu antyterrorystycznego i poprawę bezpieczeństwa obywateli.

Pch24.pl/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply