Prokurator generalny USA William Barr zlecił prokuratorom federalnym, aby przyjrzeli się „istotnym zarzutom” dotyczącym nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich. Skłoniło to urzędnika nadzorującego śledztwa do rezygnacji w proteście.

William Barr, prokurator generalny USA przekazał w poniedziałek prokuratorom federalnym, aby przyjrzeli się „istotnym zarzutom” w kwestii nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich. Barr wysłał swoją notatkę służbową po kilku dniach, w czasie których uczciwość wyborów była kwestionowana przez prezydenta Donalda Trumpa oraz jego politycznych sojuszników – informuje agencja „Reuters”.

Według wiodących mediów amerykańskich demokrata Joe Biden zapewnił sobie ponad 270 głosów elektorskich potrzebnych do objęcia prezydentury. Wygranej oponenta nie uznał Donald Trump.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Barr przekazał prokuratorom, że „wyssane z palca czy naciągane roszczenia” nie są podstawą do dochodzenia. Z jego notatki nie wynika żeby resort sprawiedliwości wykrył nieprawidłowości, które miałyby wpływ na wynik wyborów.

Wskazał jednak, że upoważnia prokuratorów do „zbadania istotnych zarzutów”, które byłyby związane z nieprawidłowościami w głosowaniu i liczeniu głosów.

Richard Pilger, pełniący przez lata funkcję dyrektora Wydziału ds. Przestępstw Wyborczych w amerykańskim resorcie sprawiedliwości, przekazał w wewnętrznym e-mailu, że po zapoznaniu się z „nową polityką i jej implikacjami”, rezygnuje ze stanowiska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sztab Bidena jest zdania, że prokurator Barr podsyca daleko idące oskarżenia Trumpa o oszustwa wyborcze. „To są właśnie te roszczenia, które prezydent i jego prawnicy bezskutecznie wysuwają każdego dnia, gdy ich pozwy są wyśmiewane w jednym sądzie po drugim” – oświadczył doradca Bidena.

Zobacz także: Rzecznik Kremla: Putin czeka na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w USA

reuters.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz