5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli stracony został dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt. W 150 rocznicę jego śmierci w Warszawie i Szostakowie koło Brześcia na Białorusi, skąd pochodził, odbędą się uroczystości upamiętniające jego postać i innych przywódców powstania styczniowego.

5 sierpnia 1864 r. na stokach Cytadeli Warszawskiej zostali straceni członkowie Rządu Narodowego sprawującego władzę nad powstaniem styczniowym: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyński, Roman Żuliński i Jan Jeziorański. Zostali powieszeni po procesie wytoczonym im przez tłumiące powstanie władze carskie.

W 150 rocznicę śmierci przywódców powstania styczniowego pod Krzyżem Traugutta niedaleko Cytadeli Warszawskiej odbędzie się apel poległych, następnie zostanie zasadzony Dąb Pamięci. Uczestnicy uroczystości, której organizatorami są Stowarzyszenie Krąg Pamięci Narodowej i Muzeum Niepodległości w Warszawie, złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscu stracenia Romualda Traugutta i innych powstańców.

150 rocznica śmierci Romualda Traugutta zostanie uczczona również w jego rodzinnej miejscowości. W Szostakowie koło Brześcia zgromadzą się przedstawiciele organizacji polskich z zachodniej Białorusi i polscy dyplomaci. Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczną się od mszy świętej. Później odbędzie się alert harcerski poświęcony Romualdowi Trauguttowi. Obchody uświetni występ chóru polskiego z Brześcia.

Romuald Traugutt urodził się w 1826 r. Początkowo karierę robił w armii carskiej. W kwietniu 1863 r. przyłączył się do powstania styczniowego, aby pół roku później zostać jego dowódcą. Po upadku powstania został aresztowany przez władze carskie i skazany na śmierć. Romuald Traugutt, gorący patriota, był wzorem walki o niepodległość dla wielu pokoleń Polaków, między innymi dla marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wilnoteka.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply