Ukraiński samolot otrzyma nazwę Bandera?

Kijowski Zakład Lotniczy Antonow przygotował ankietę w kwestii tego jak nazwać nowy samolot transportowy An-178.

Stosowną ankietę przedsiębiorstwo zamieściło na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook. Jak cytuje portal ukraińskiego dziennika „Siegodnia” wśród głosujących przeważa opcja by nowy samolot transportowy otrzymał nazwę „Bandera”, za którą opowiada się już 2500 użytkowników. Oczywiście na cześć ideologa i wodza zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, z której wyłoniła się UPA odpowiedzialna za ludbójstwo na Polakach i innych narodowościach zamieszkujących na Kresach Południowo-Wschodnich. Po około 700 osób poparło nazwy „Cyborg” oraz „Sułtan” – od nazwiska Amet-chana Sułtana – asa lotniczego radzieckiego lotnictwa w czasie drugiej wojny światowej.segodnya.ua/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan :

  Cyborg też polityczne, bo lotniska wg. ukraińskiej propagandy broniły „cyborgi”. Zdaniem propagandystów tylko cyborg mógł przeżyć bombardowanie tysięcy ton bomb, atak setek czołgów i szturm tysięcy komandosów. Ja tymczasem widziałem filmiki z tego lotniska, wygladały jak gra z mało popularnego serwera gdzie jest 3 na 3 i dużo biegania po pustej mapie. Po co w ogóle nazywać samolot politycznie? Nie można czegoś z mitologii, np. Apollo albo Zeus? Fajnie kojarzyłoby się na rynkach zagranicznych.

 2. blitz
  blitz :

  Bierność naszych władz skutecznie ośmieliła naszych sąsiadów do takowych wynurzeń. Ukraińcy powszechnie „bombardowani” są propagandą hołubiącą obecnej narracji ideologicznej tworzącej neobanderowskie podwaliny ich narodu. To nie może się dla Nas dobrze skończyć. Zresztą nie tylko dla nas ale i dla Słowaków, Węgrów, Rumunów a być może nawet Czechów. Najprościej mówiąc każda relacja będzie miała zbyt duży negatywny ładunek emocjonalny …

  Choć nie jestem specjalistą od sterowania wolantem tylko drążkiem to dodatkowo smuci mnie fakt na razie próby deprecjacji dość interesującego samolotu słynnego biura.

  Dla zainteresowanych źródło (głosowanie prawdopodobnie możliwe jest wyłącznie z adresów IP w .ua): facebook.com/antonov.company.ua/photos/a.612201418907491.1073741828.611828658944767/787268854734079

 3. zan :

  Panowie i Panie. A nie żal Wam, że potencjał narodów między Odrą a Władywostokiem tak się marnuje? Unijna Europa Wschodnia zredukowana do poziomu gospodarki pomocniczej, Rosję dusi jej bank centralny brakiem kredytów dla firm (co na to niby car Putin?), Ukraina – dno. Przecież…kużwa – widać, że tu jest potencjał, nie jesteśmy jakieś murzyny mać. Tego samolotu nie projektowała banderowska dzicz. Chinole wygrzebały się z III świata w 30 lat, a cały blok wschodni został wkopany mordą w błoto.

  • krok :

   Temat morze. Żeby nie być gołosłowny najlepiej spojrzeć na unijne środki jakie są wydawane. Wszystkie kraje unii są sprofilowane względem przekazywania środków na różne cele. Polska i kraje postkomuny zostały uraczone, rolnictwem, przetwórstwem rolnym, ochroną środowiska i nowoczesną produkcją z tym związaną. Niestety nawet plany Unii nie dają nam szans rozwoju, mamy być spiżarnią i tanią siłą roboczą dla bogatych krajów. Dziwi mnie to, że mamy być potentatem, wiedząc, że Polska węglem stoi, że Niemcy są potentatem w regionie od systemów solarnych. Tak, że zostanie nam rolnictwo, przetwórstwo i w tym rzeczywiście możemy być dosyć silni. Jedno ale, to nie da Polsce nigdy poziomu życia jak w Niemczech, czy Francji.

 4. chojny :

  Moim zdaniem, polski rząd powinien zostawić Ukrainę, bo to nie jest nas sojusznik tylko sojusznik naszego zachodniego sąsiada. Niemcy inwestują na Ukrainie, żeby mieć wpływy w Europie środkowej. A co do samolotu, nie pozwolić na wlecenie na polską przestrzeń lotniczą.