Ukraińska telewizja: „Antyukraińska histeria w Polsce nabiera obrotów” [+VIDEO]

Ukraińska stacja „Kanał 24” wyemitowała materiał dotyczący stosunków polsko-ukraińskich w kontekście ostatnich wydarzeń. Stwierdzono, że w Polsce narasta agresja względem Ukraińców i „antyukraińska histeria”. Cytując Wiatrowycza i Tymę wskazano, że Polska nie szanuje wspólnych prac historyków, a antyukraińskie akcje w Polsce to efekt działania rosyjskiej agentury.

W materiale przedstawiono parę zdarzeń z lat 2014-2015, mających ilustrować rzekomy wzrost agresji względem Ukraińców w Polsce. M.in. wyrzucenie młodego Ukraińca z trolejbusu, a także atak grupy mężczyzn na hotel robotniczy w Kutnie, w którym mieszkali pracujący w tym mieście Ukraińcy (w materiale jest mowa o „polskich neonazistach”).

Zwrócono również uwagę, że po zmianie władzy w Polsce nowy rząd PiS wrócił do tematu „wołyńskiej tragedii”. Jednocześnie przedstawiono wyniki badań sondażowych, według których Polacy cieszą się wśród Ukraińców największą sympatią, w porównaniu z innymi narodami oraz UE. Z kolei pod względem sympatii wśród Polaków, Ukraińcy znaleźli się dopiero na 16 miejscu.

Stacja zwraca uwagę, że nic w tym dziwnego, bo „antyukraińska histeria w Polsce nabiera obrotów”.Stwierdzono, że „polscy nacjonaliści napadli na ukraińską procesję w Przemyślu, nie wpuszczono naszych [ukraińskich – red.] muzyków na festiwal, a w lipcu Sejm uznał tragedię na Wołyniu za ludobójstwo”, dodając, że praca historyków nad tą „delikatną kwestią”została „jednym ruchem przekreślona”.

Przeczytaj więcej:

Przemyśl: prokuratura wszczęła śledztwo ws. znieważania RP i propagowania banderyzmu podczas marszu Ukraińców

Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

Kibice Polonii Przemyśl przeciw koncertowi ukraińskiego zespołu Ot Vinta [+FOTO]

Lider ukraińskiego zespołu Ot Vinta: w połowie tego stulecia Podlasie i Łemkowszczyzna będą ukraińskie

Następnie zamieszczono komentarz szefa ukraińskiego IPN i znanego negacjonisty wołyńskiego, Wołodymyra Wiatrowycza:

„Szkoda, że polscy politycy nie zaczekali na wyniki wspólnych prac polskich i ukraińskich historyków”.

W materiale skrytykowano również protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie, nazywając go „antyukraińskim wiecem”, podczas którego „o mało nie pobito” ukraińskiego studenta, który zdaniem części demonstrantów miał rzekomo zachowywać się prowokacyjnie. Protestujący mieli transparenty nawiązujące do ludobójstwa na Wołyniu. Ukraińska telewizja odnotowała, że jeden z uczestników protestu miał flagę tzw. Noworosji i wytknęła brak reakcji na to.

Zacytowano też wypowiedź szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy, który stwierdził, że liczne antyukraińskie działania w Polsce to efekt działania rosyjskiej agentury.

– Na terytorium Polski są środowiska, które można wprost nazwać rosyjską agenturą. I nikt z nimi niczego nie robi. Oni rozpowszechniają antyukraińską propagandę, pod pozorem patriotycznych uczuć propagują izolacjonizm. Żeby Polska nie pomagała Ukraińcom i nie miała żadnych kontaktów z Ukrainą. Nikt przeciwko nim nie występuje, bo są sytuacyjnymi sojusznikami w polityce wewnętrznej– twierdzi Tyma.

Przytoczono również relacje ze spotkania przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Parubij wzywał Polskę do „niespekulowania ws. nieporozumień historycznych i niepoddawania się rosyjskim prowokacjom”.Zaproponował również Kuchcińskiemu przygotowanie wspólnej uchwały na temat 17 września 1939 rokuws. „oceny tragicznych wydarzeń, aby nic nie stało na przeszkodzie wzajemnym stosunkom obu krajów”.

Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. marcin1971
  marcin1971 :

  Co do 17 września to jak ci domagający się prawdy historycznej odniosą się do tego że po 17 września byli członkowie KPZU razem z bojówkami OUN atakowali Polaków, nawet wkraczająca administracja ZSRR musiała ich uspokajać bo tworzył się chaos.Jak odniosą się do tego że tereny II RP trafiły pod okupację Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ZSRR,to republikańskie organa NKWD USRR działały na terenach tzw. zachodniej ukrainy

 2. baciar
  baciar :

  TRZEBA BYĆ ukraincem żeby takie bzdury pisac sami fałszuja historie wymyślaja antypolskie akcje a teraz zwalaja to na ruskich głupszej nacji juz chyba nigdzie sie nie znajdzie najwiekszym prowodyrem antypolskich akcji jest związek upadlinców który swoimi działaniami zmusza Polaków do odwetu to czyżby sam banderowiec tyma był agentem Rosji

 3. maly4545
  maly4545 :

  Co tam 200 tysiecy wyrznietych Plakow wazne jest samopoczucie ” biednych ukraincow” ,,, ! Pan Kuchcinski powinien wreczyc jakis „honorowy „medal synowi zbrodniarza szuchewycza za szczegolny wklad w „pojednanie ” . Tam telewizja pokazuje Polakow jako faszystow a nasza tvp ukraincow jako biednych uchodzcow a ukraine jako „wspanialy kraj „gdzie na ulicach nie ma czerwono -szmat i pomnikow zbrodniarzy i wszyscy kochaja Polakow…! Tak sie konczy pisowska propagada …!

  • sylwia
   sylwia :

   Cytuję: '… Wbrew uporczywemu zaniżaniu liczby ofiar polskich do 200 000 i mniej, ilość polskich ofiar przekroczyła 500 000 a nawet była blisko miliona, gdy uwzględni się mordy Polaków popełnione przez Ukraińcow od 22 czerwca 1941 r. '… Jakże polscy „znawcy” tematu mogą napisać o 200 000 ofiar, skoro tylko od 1 do 16 września 1939 roku ukraińscy nacjonaliści [oraz pospolite ruszenie Ukraińców; mój przypisek] zamordowali około 550 000 polskich uciekinierów na Kresy i polskich żołnierzy, będących w mniejszych zgrupowaniach, powracających do swoich rodzin na Kresach. [Ukraińcy] rozbrajali ich zabierając ubrania i buty, gołych wiązali kolczastym drutem i żywcem zakopywali do ziemi…’ ( http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art &id=2392 za 'Kresy Wschodnie we krwi polskiej tonące’, praca zbiorowa pod red. Jana Sokoła i Józefa Sado, Chicago, Poznań, ISBN 83-9008523-1-4 )…’ Dr Poliszczuk ocenia liczbe ofiar na ok. 400 000 (“Gorzka Prawda, Zbrodniczość OUN-UPA, Spowiedź Ukraińca”, Toronto, Warszawa, Kijów 1995. str. 279).

 4. algirdaitis
  algirdaitis :

  Jak zwykle banderowskie klamstwa zatwardzialych banderowcow i agentow Moskwy badz uzytecznych idiotow Moskwy imbecyli tyma i wiatrowycza. Ten zwiazek Ukraincow w Polsce tego banderowca tymy powinien zostac zdelegalizowany ale nasze rzady pozwalaja sie im panoszyc po Polsce, tej banderowskiej V kolumnie. Ten tyma i ten drugi przyglup wiatrowycz sa tak durni i uzytecznie dla Kremla, ze jak by ich nie bylo, to chyba Putin musialby ich wymyslic.

  Piotrze tyma, ty klamco. Tu nie trzeba kremlowskich agentow. Nam nie maca glowy moskiewscy agenci. To moja wlasna liczna rowniez na Wolyniu rodzina opowiadala, co sie sie na Wolyniu dzialo. Choc czesciowo byli w mojej rodzinie Bialorusini i Litwini (byc moze tez Ukraincy, ale do tego nikt bynajmniej sie nie przyznaje), to mordowani byli wszyscy, bo albo byli Polakami, Bialorusinami, Litwinami, a mordowano tez Czechow, Ormian (sasiadka moja po matce Ormianka do dzis ma napady strachu jak slyszy ukrainski jezyk, bo jej matke jak i znaczna czesc jej ormianskiej rodziny wlasnie banderowcy zarezali. Wiec tyma nie klam w ukrainskiej telewizji, ze anty-ukrainska histeria sie rozkreca. Rozkreca sie histeria anty-banderowska. I dobrze, ze sie rozkreca. Bo dosc klamania w sprawie Wolynia. A rozkreca sie ta histeria ty banderowski glabie tyma dzieki takim jak ty durniom. Przeliczyliscie sie. Chcieliscie z Polakow zrobic durniow. Wy wypelnialiscie od 1989 wasz manifest OUN, ktory mial robic Polakom wode z mozgow. Bezczelnosc do kwadratu.

  I przyznaj sie tyma ile setek milionow Ministerstwo Cyfryzacji pod kierunkiem waszego ziomka Halickiego wydalo dla waszego zwiazku na nauke ukrainskiego jezyka tkz. reukranizacje spolonizowanych Ukraincow z akcji Wisla, na rozne zjazdy, koncerty, promowanie ukrainskiej kultury w Polsce i tym podobnych rzeczy? Tacy jak ty tyma robia wielka przysluge Moskwie, odwiecznemu wrogowi Polski i Ukrainy. Ciebie powinna zarowno Polska jak i Ukraina zapakowac i wyslac do Moskwy. Wbij sobie w ta pusta banderowska glowe, ze Polacy nigdy sie na to nie zgodza, ze Ukraina ma bandere, suchewycza i upa za bohaterow. To ze UPA zabila troche Sowjetow (o wiele, wiele wiecej zamordowala jednak niewinnych cywili, w tym samych Ukraincow) nie wybiela UPA z odpowiedzialnosci za bestialskie mordy. Coraz glosniej mysle, ze bandera byl agentem Moskwy, zeby uniemozliwic pozniejsze pojednanie Polski i Ukrainy. UPA i bandera dla mnie, to wynalazek Moskwy. I ty sam jestes tyma agentem Moskwy i robisz w Polsce krecia robote dla Polski i Ukrainy.

  Rowniez towarzyszu wiatrowycz, to co wystosowalem do tymy. Mi nie sa potrzebni wasi historycy, bo naocznych swiadkow mam wsrod swoich dziadkow, wujkow, kuzynow i innych znajomych z kregu Wolyniakow. Zamiast klamac, krecic, zastanawiac sie jakich kretactw znow dokonac, poprostu przyznajcie sie, tak jak Niemcy to zrobili, a nawet Rosjanie, do zbrodni i wtedy sobie przebaczymy. To jest bardzo proste. Zapamietaj ty podly kretaczu, falszerzu historri, ze prawda zawsze na jaw wychodzi. Twoje klamstwa tez stana sie pewnego dnia jasne dla Ukrainy a ty bedziesz w historii Europy w tym samym szeregu co nazisci czy komunisci. W tym samym co Goebbels i Molotow.

  I nie klamcie w obliczu zajsc w Przemyslu. To jeden z waszych krzyczal: „Jeszcze Polska nie zginela ale zginac musi”. Jest to bardzo wyraznie do uslyszenia na licznych filmach na youtube. Slychac tam tez Polska antybanderowska. Nie krzycza Polska antyukrainska tylko Polska antybanderowska. To jest wielka roznica wy dwaj podli manipulanci. Widac tez koszulki z przekreslona twarza tego mordercy bandery. Nie Ukrainy ale bandery. Dla mnie jestescie obaj podlymy szumowinami, pacholkami Putina, ktore dzialaja zarowno na szkode Polski jak i Ukrainy. I zapamietajcie, historii Ukrainy nie zbudujecie na klamstwie, czczeniu mordercow, nazistowskich kolaborantow, na krwi niewinnie i bestialsko pomordowanych 300 tysiecy cywili. Nie uniesiecie takiego ciezaru. Z taka karma Ukraina upadnie. Nie ma w historii takiego przypadku, zeby panstwo budowane na morderstwie dlugo istnialo. Rzesza niemiecka miala trwac 1000 lat. Ale dlugo nie przetrwala. Wiec im wczesniej sie z banderyzmu wycofacie, tym lepiej dla nas wszystkich.

 5. algirdaitis
  algirdaitis :

  Jak zwykle banderowskie klamstwa zatwardzialych banderowcow i agentow Moskwy badz uzytecznych idiotow Moskwy imbecyli tyma i wiatrowycza. Ten zwiazek Ukraincow w Polsce tego banderowca tymy powinien zostac zdelegalizowany ale nasze rzady pozwalaja sie im panoszyc po Polsce, tej banderowskiej V kolumnie. Ten tyma i ten drugi przyglup wiatrowycz sa tak durni i uzytecznie dla Kremla, ze jak by ich nie bylo, to chyba Putin musialby ich wymyslic.

  Piotrze tyma, ty klamco. Tu nie trzeba kremlowskich agentow. Nam nie maca glowy moskiewscy agenci. To moja wlasna liczna rowniez na Wolyniu rodzina opowiadala, co sie sie na Wolyniu dzialo. Choc czesciowo byli w mojej rodzinie Bialorusini i Litwini (byc moze tez Ukraincy, ale do tego nikt bynajmniej sie nie przyznaje), to mordowani byli wszyscy, bo albo byli Polakami, Bialorusinami, Litwinami, a mordowano tez Czechow, Ormian (sasiadka moja po matce Ormianka do dzis ma napady strachu jak slyszy ukrainski jezyk, bo jej matke jak i znaczna czesc jej ormianskiej rodziny wlasnie banderowcy zarezali. Wiec tyma nie klam w ukrainskiej telewizji, ze anty-ukrainska histeria sie rozkreca. Rozkreca sie histeria anty-banderowska. I dobrze, ze sie rozkreca. Bo dosc klamania w sprawie Wolynia. A rozkreca sie ta histeria ty banderowski glabie tyma dzieki takim jak ty durniom. Przeliczyliscie sie. Chcieliscie z Polakow zrobic durniow. Wy wypelnialiscie od 1989 wasz manifest OUN, ktory mial robic Polakom wode z mozgow. Bezczelnosc do kwadratu.

  I przyznaj sie tyma ile setek milionow Ministerstwo Cyfryzacji pod kierunkiem waszego ziomka Halickiego wydalo dla waszego zwiazku na nauke ukrainskiego jezyka tkz. reukranizacje spolonizowanych Ukraincow z akcji Wisla, na rozne zjazdy, koncerty, promowanie ukrainskiej kultury w Polsce i tym podobnych rzeczy? Tacy jak ty tyma robia wielka przysluge Moskwie, odwiecznemu wrogowi Polski i Ukrainy. Ciebie powinna zarowno Polska jak i Ukraina zapakowac i wyslac do Moskwy. Wbij sobie w ta pusta banderowska glowe, ze Polacy nigdy sie na to nie zgodza, ze Ukraina ma bandere, suchewycza i upa za bohaterow. To ze UPA zabila troche Sowjetow (o wiele, wiele wiecej zamordowala jednak niewinnych cywili, w tym samych Ukraincow) nie wybiela UPA z odpowiedzialnosci za bestialskie mordy. Coraz glosniej mysle, ze bandera byl agentem Moskwy, zeby uniemozliwic pozniejsze pojednanie Polski i Ukrainy. UPA i bandera dla mnie, to wynalazek Moskwy. I ty sam jestes tyma agentem Moskwy i robisz w Polsce krecia robote dla Polski i Ukrainy.

  Rowniez towarzyszu wiatrowycz, to co wystosowalem do tymy. Mi nie sa potrzebni wasi historycy, bo naocznych swiadkow mam wsrod swoich dziadkow, wujkow, kuzynow i innych znajomych z kregu Wolyniakow. Zamiast klamac, krecic, zastanawiac sie jakich kretactw znow dokonac, poprostu przyznajcie sie, tak jak Niemcy to zrobili, a nawet Rosjanie, do zbrodni i wtedy sobie przebaczymy. To jest bardzo proste. Zapamietaj ty podly kretaczu, falszerzu historri, ze prawda zawsze na jaw wychodzi. Twoje klamstwa tez stana sie pewnego dnia jasne dla Ukrainy a ty bedziesz w historii Europy w tym samym szeregu co nazisci czy komunisci. W tym samym co Goebbels i Molotow.

  I nie klamcie w obliczu zajsc w Przemyslu. To jeden z waszych krzyczal: „Jeszcze Polska nie zginela ale zginac musi”. Jest to bardzo wyraznie do uslyszenia na licznych filmach na youtube. Slychac tam tez Polska antybanderowska. Nie krzycza Polska antyukrainska tylko Polska antybanderowska. To jest wielka roznica wy dwaj podli manipulanci. Widac tez koszulki z przekreslona twarza tego mordercy bandery. Nie Ukrainy ale bandery. Dla mnie jestescie obaj podlymy szumowinami, pacholkami Putina, ktore dzialaja zarowno na szkode Polski jak i Ukrainy. I zapamietajcie, historii Ukrainy nie zbudujecie na klamstwie, czczeniu mordercow, nazistowskich kolaborantow, na krwi niewinnie i bestialsko pomordowanych 300 tysiecy cywili. Nie uniesiecie takiego ciezaru. Z taka karma Ukraina upadnie. Nie ma w historii takiego przypadku, zeby panstwo budowane na morderstwie dlugo istnialo. Rzesza niemiecka miala trwac 1000 lat. Ale dlugo nie przetrwala. Wiec im wczesniej sie z banderyzmu wycofacie, tym lepiej dla nas wszystkich.

 6. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Panowie! Tu się nie ma co denerwować! Tu się trzeba cieszyć! Po tym jak Sejm po latach wreszcie zdecydował się wkroczyć na ścieżkę prawdy w stosunkach z ukraińcami, te stosunki nabierają wymiaru prawdy i szczerości. Ukraińcy po prostu pokazują jacy są naprawdę, jaki mają stosunek do Polski i Polaków i kim są w rzeczywistości a nie w propagandowych wystąpieniach różnych pseudopolskich głupców. Teraz nawet najbardziej opornym ukrofilom, którzy jednakowoż uważają się mimo wszystko za Polaków a nie za jakieś skundlone, banderowskie wywłoki, nie pozostanie nic innego, jak wyciągnąć wnioski i odpowiednio zareagować.

  • algirdaitis
   algirdaitis :

   Ja sie nie denerwuje. Ciesze jak tak jak Ty. Juz sie wczesniej cieszylem, ze Ukraina stracila Krym i ze dwaj nasi smiertelni wrogowie skoczyli sobie do gardel. Lepszej politycznej koniunktury Polska dawno nie miala. Ale nasi rzadzocy znow kultywuja narodowa tradycje marnotrawienie zwyciestw i doskonalych koniunktur politycznych. Mam naprawde obawy, czy ta ustawa przejdzie i czy Sejm wkroczyl rzeczywiscie na sciezke prawdy w stosunkach z Ukraincami. Przeciez ten matol Michnik-Szechtar juz wysmarowal w swojej gazetce, ze ta uchwala Sejmu byla przykladem szowinizmu, glupoty i czegos tam jeszcze. Ja wspieralem pomaranczowa rewolucje, ale jak Juszczenko zaczal z tym swoim bandera, to sie odwrocilem od Ukrainy. Swoich ukrainskich przyjaciol w Kijowie ostrzeglem wyraznie pare lat temu, czym moze sie skonczyc oglaszanie bandery za bohatera narodowego Ukrainy. I mialem racje. Dziwie sie, ze tacy inteligentni jak Michnik-Szechtar, Lis i wielu innych tego nie widzialo i zdaje sie dalej nie widziec. Neewsweek Lisa nawet manipulowal zajscie w czerwcu w Przemyslu. Ze kibole, huligani. Ale ani slowa o prowokancie w banderowskiej koszulce o banderowskich oznakach czlonkow tego ukrainskiego pochodu w Przemysli i ani slowa, ze na tym cmentarzu w Przemyslu obok Petlurowcow Ukraincy perfidnie doprowadzili do pochowku bandytow z UPA. Nic o tym, ze byla muzyka i hymn upanski grany. Tylko manipulacja i klamstwa w artykule Newsweeka Lisa byla. Zastanawiam sie, kim ten List, ktory swoja droga ma sluszne uwagi o PiS czy PO, kim on wlasciwie jest. Czy tez nie wie, co jego pracownicy robia, tak jak Gronkiewicz-Waltz?

   Wiec poki uchwalenia tej ustawy i wprowadzenia karalnosci rozpowszechniania w Polsce banderyzmu i upaizmu nie zobacze, to nie uwierze.

 7. scorpio
  scorpio :

  Ciesze sie ze Rosja pomimo snakcji pejsarych z USA i globalistow trzyma te pro banderowskie scierwa na Upadlinie pod jakas kontrola. Mam nadzieje ze ten banderowski twor wkrotce sie rozpadnie na male kawalki i dla banderowskiego scierwa zostanie maly skrawek ziemi aby tam mogli miedzy soba skakac sobie do gardel.

 8. tagore
  tagore :

  Nasze problemy z Ukrainą wynikają z wybranej przez ukraińskich polityków opcji niemieckiej ,a nie
  z postawy większości Ukraińców. Taki zmanipulowany program ukraińskiej TV jest adresowany
  do społeczeństwa i ma uzasadnić wrogą wobec Polski politykę wynikającą z współpracy z Niemcami
  i marzeń o wielkiej Ukrainie liderze Europy Środkowej.

  tagore